ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 17:55

Prof. Dr. Alkin, UEFA Genel Sekreterler Toplantısı'na katıldı

Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Prof. Dr. Emre Alkin, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) tarafından düzenlenen Genel Sekreterler Toplantısı'na katıldı.


İsveç'in Başkenti Stockholm'de düzenlenen toplantıda, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası eleme maçlarının haftaya yayılması, özel maçların tarihleri, stadyumların özelliklerine göre ayrılması, maçların düşük, orta ve yüksek profil özelliğine göre A, B, ve C olarak sınıflandırılması, maçların yayın-sponsorluk haklarının Şampiyonlar Ligi'nde olduğu gibi tek havuzdan satışı ve yeni fikstür düzenlemesi konuları ele alındı.

AVRUPA ELEMELERİNİN MERKEZİLEŞTİRİLMESİ

Toplantının gündem maddeleri arasında yer alan ve Avrupa Elemeleri'nin merkezileştirilmesini öngören yeni düzenlemeyle birlikte ülke milli takımları ile federasyonlar, mali istikrara kavuşturulacak.

Buna göre, UEFA Euro 2016 ve FIFA Dünya Kupası 2018 elemelerinin tüm medya, tanıtım ve pazarlama dahil tüm ticari hakları merkezi satışa çıkarılacak. Hazırlık maçları da buna düzenlemenin kapsamında yer alacak.

Eleme Turu çekilişi, Fransa'nın Nice şehrinde 23 Şubat 2014 tarihinde gerçekleştirilecek. Tüm grup maçları, FIFA takvimine uygun olarak bilgisayar programı vasıtası ile belirlenecek. Diğer yandan maç takviminden hazırlık maçlar bölümü kaldırılacak ve maç haftalarındaki tüm günler tek veya ikili maçlar için ayrılabilecek. Bir milli takım, haftada ikiden fazla maç oynamayacak, ancak iki maçı arasında iki boş günü bulunacak.

Karşılaşmalarda sabit maç saati uygulamasına geçilecek. Maç saatleri belirlenirken federasyonların bölge, uzaklık ve yasalar gibi özel durumları dikkate alınacak.

MÜSABAKA KURALLARI

UEFA Yönetim Kurulu tarafından 2013'ün Aralık ayında kesinleştirilmesi planlanan müsabaka kuralları ise şöyle:

Grup evresi sonunda 9 grup birincisi ve 9 grup ikincisi ile en iyi üçüncü doğrudan final turuna yükselecek. Kalan 8 üçüncü, 4 finalisti belirlemek için play-off oynayacak.

Öte yandan federasyonların 25 Şubat 2014'e kadar müsabakaların oynanabileceği olası tüm statların listesini UEFA'ya bildirmeleri ve ev sahibi oldukları her bir maçtan 120 gün önce maç stadını teyit etmeleri de gerekecek.

UEFA, merkezileştirme uygulamasının sadece A milli takımlar düzeyinde değil, tüm yaş gruplarının organizasyonlarını kapsamasını da öngörüyor.
CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER