ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 13:16

Powerade Runfire Capadoccia başladı

Powerade Runfire Capadoccia başladı


 Bu yıl ilk kez Türkiye’nin 1 numaralı sporcu içeceği markası Powerade sponsorluğunda gerçekleşen ve dünyanın en önemli ultra maraton ayaklarından biri olarak gösterilen Powerade Runfire Capadoccia 2013, Kapadokya’da başladı.
Türkiye’nin ilk ultra maraton serisi olan Kapadokya ve Likya Yolu Maratonları, çöl sıcağında ultra maraton adrenalini yaşamak isteyen maraton meraklılarını bir araya getiriyor.
Powerade Runfire Cappadoccia Yarış Direktörü Prof. Dr. Taner Damcı, bütün dünyaya ülkemizdeki ultra maratonları tanıtmayı hedeflediklerini söyledi.
Balcı, bu rotada gerçekleşen ikinci maratonu gerçekleştiriyor olmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyduklarını sözlerine ekledi.
Basın toplantısında söz alan ultra maraton sporcularından, geçen yılın birincisi olan Elena Polyakova, yine çok heyecan verici bir rotada koşacak olmalarından büyük heyecan duyduğunu söyleyerek, Powerade’in desteğine teşekkür etti ve zorlu rotada tüm sporculara başarılar diledi.
İki yıldır ultra maraton koşan sporcu Özgür Tetik ise, altı gün sürecek bu serüven için herkese başarılar diledi. “Barefoot Ted” (Çıplak ayak Ted) olarak tanınan dünyaca ünlü sporcu Ted McDonald, yine kendisine lakabını da veren, kendi tasarladığı sandaletlere koşacağını belirtti.
Ultra maraton heyecanı, Anadolu’nun benzersiz dokusunda hayat buluyor. Nevşehir merkeze bağlı turistik Uçhisar’dan start alan, peribacalarından vadilere ve yer altı tünellerine uzanan zorlu parkurlarda, çöl sıcağının kavurucu etkisinde kıyasıya bir rekabete sahne olacak ultra maratona, tüm dünyadan toplam 56 sporcu katılıyor.
Kapadokya Bölgesi’nin peribacaları ile ünlü eşsiz doğal ortamı ve binlerce yıl boyunca aynı coğrafyada yaşamış çok sayıda medeniyetin kalıntılarıyla dünya mirası kabul edilen bir bölgede gerçekleşen Powerade Runfire Capadoccia’nın rotası, farklı ayak ve etaplardan oluşuyor. Uçhisar’dan start alıp; Güvercinlik Vadisi, Damsa Barajı, Yüksek Kilise, Güzelyurt, Ihlara Vadisi, Hasan Dağ ve Tuz Gölü (uzun etap 93 km.) üzerinden geçtikten sonra Çavuşin, Ürgüp ve Göreme vadilerinden geçip tekrar Uçhisar’da son buluyor. Powerade Runfire Capadoccia’nın en cazip yönlerinden biri de, her gün o mistik coğrafyada yaşanacak kamp deneyimi olacak.
Zaman zaman bin 700 metre yüksekliğe çıkan rotada, en düşük seviye 900 metre olacak.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER