ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Eylül 2013 Perşembe 00:39

"Planımız son derece sağlam"


2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği yapacak şehrin de belirleneceği 125. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Toplantısı için Arjantin'de bulunan Türk heyeti, uluslararası medyanın karşısına çıktı.
Türkiye Basketbol Federasyonu Dış İlişkiler Direktörü Emir Turam'ın moderatörlüğünde Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener ile paralimpik milli okçu Gizem Girişmen ve milli tenisçi Çağla Büyükakçay'dan oluşan İstanbul 2020 heyeti, gerçekleştirilen kısa sunumun ardından yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
İstanbul'un olimpiyatları alması halinde sporcuların, aynı zamanda şehrin tarihinin de bir parçası olacağını anlatan TMOK Başkanı Erdener, şunları söyledi:
"İstanbul, 2020 planlama aşamasından beri şehrin doğal ve mimari güzelliğini, oyunlarda kullanılacak 37 spor tesisinin tümünün sunum konseptine dahil etmeyi amaçlıyor. Eğer İstanbul 2020 Oyunları'na ev sahipliği yapmaya hak kazanırsa, sporcular içinde mücadele ettikleri şehrin, tarihi bir Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nın tam anlamıyla bir parçası gibi hissedecekler. Bunun sporculara ilham vererek büyük başarılara ulaşmalarını sağlayacağından şüphem yok. Boğaziçi Köprüsü'nde bir kıtadan diğerine geçen bir maraton koşucusunu, İstanbul'un 2500 yıllık surları yanında yarışan bir triatloncuyu ya da arkadaki Boğaz manzarası önünde smaç atmak için havaya sıçrayan bir voleybol oyuncusunu gözünüzde canlandırın."
İstanbul'un geçtiğimiz 7 yılda 40'tan fazla büyük spor etkinliğine ev sahibi yaptığını vurgulayan Erdener, "Bu etkinliklere katılan sporcularımızdan aldığımız yanıt ise hep aynı; 'Burada düzenlenecek oyunlarda yarışmak harika olur'. İstanbul, sporcuların daha ileriye gitmelerini sağlayan o büyüye sahip ve 2020 yılında kuracağı bu muhteşem sahnenin merkezinde de sporcular olacak" diye konuştu.

"Planımız son derece sağlam"

Pekin'de 2008'de düzenlenen Paralimpik Oyunları'nda okçuluk dalında madalya kazanan Gizem Girişmen ise şunları kaydetti:
"Planımız son derece sağlam çünkü olimpiyat komitelerinin söylediklerine kulak verdik. Geçmiş oyunlar hakkındaki endişelerine çözüm ürettik. Sporcular vakitlerinin yüzde 80'ini olimpiyat köyünde ya da antrenman tesislerinde geçiriyorlar, bu sebeple biz de tesisleri onların ayağına getirdik. Tüm sporcular için tek bir köy sunuyoruz. Antrenman tesisleri köye 15 dakika mesafede ve spor tesislerine ortalama ulaşım süresi ise yalnızca 16 dakika olacak."

"İstanbul 2020, sporculara ihtiyaç duydukları her şeyi sunuyor"

Milli tenisçi Çağla Büyükakçay da şu değerlendirmede bulundu:
"İstanbul 2020, sporculara performanslarını en üst seviyeye çıkarmak için ihtiyaç duydukları her şeyi sunuyor. Köyün yakınlarında bulunan böyle harika tesisler sayesinde sporcular en iyi yaptıkları şeyi yapmaya odaklanabilecekler. Hangi ülkenin formasıyla yarışıyor olurlarsa olsunlar, ilk günden bu yana İstanbul 2020'nin planlarının merkezinde daima tüm sporcuların sağlığı ve performansları oldu."
Yabancı basın mensuplarının Türk heyetine yönelik sorularda ağırlıklı olarak "doping" konusuna değinmeleri dikkati çekti. Bu yöndeki soruları yanıtlayan Erdener, Türkiye'nin doping konusunda "sıfır tolerans"la mücadele ettiğini ve hükümetin tam desteğini aldıklarını vurguladı. Uğur Erdener, Hacettepe Doping Kontrol Merkezi'nin de Dünya Anti Doping Ajansı (WADA) akreditesiyle yeniden faaliyete geçeceğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER