ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 13:27

Paraşütçülerden Cumhuriyet Bayramı rekoru


Selçuk'taki Türk Hava Kurumu (THK) Gökçen Havacılık Atlayış Merkezi'nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için bir araya gelen paraşütçüler, daha önce 19 kişi olan çoklu tutuşma rekorunu 24 kişiye çıkardı.
Paraşütçüler "29way Türkiye çoklu tutuşma rekoru" için yaptıkları atlamaların birinde 24 kişiye ulaşarak 2010'daki 19 kişilik rekoru kırdı.
Rekor denemesi için Rus eğitmen Aleksei Khrulev'in önderliğinde bir süredir çalışan amatör paraşütçülerin, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait casa tipi uçakla yaptıkları 24 kişilik çoklu atlayış gözlemciler tarafından onaylandı. "Ulusal rekor" olarak Uluslararası Havacılık Federasyonu tarafından tescillenen rekorun ardından amatör paraşütçüler 2 atlayış daha yaparak rekoru geliştirmek için çalışacak.
Yaptıkları atlayıştan sonra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için apronda toplanan paraşütçüler, Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı'nın katılımıyla bayramı kutladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende paraşütçüler adına bir konuşma yapan Levent Gürcan, kendilerinin gökyüzünde konuşmayı tercih ettiklerini kaydetti.
Kendilerine organizasyonda destek olan PTT Genel Müdürü Osman Tural, THK Genel Başkanı Osman Yıldırım ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerine teşekkür eden Gülcan, etkinlik sayesinde gençlere örnek olmak istediklerini kaydetti.
Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı ise "göklerin melekleri" diye hitap ettiği paraşütçülere teşekkür ederek, "Cumhuriyet'in 90. yıl dönümündeki bu etkinlik çok anlamlı oldu ve beni çok duygulandırdı" diye konuştu.
Paraşütçülerle birlikte atlayış yapan Hayko Cepkin ise rekor için çalışmalar kapsamında 7 atlayış gerçekleştirdiklerini, atlayışlara katılan 32 kişinin 7. atlayışta 24 kişilik rekoru kırdığını belirterek, "Bu zor bir şeydi ama başardık" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER