ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 18:51

Özbekistan dünya futboluna doğru gidiyor


Özbekistan, Birleşik Arap Emirlikleri'nde devam eden AFC (Asya Futbol Konfederasyonu) 19 Yaş Altı Şampiyonası'nda yarı finale kalarak, gelecek sene Türkiye'de düzenlenecek 20 Yaş Altı Dünya Kupası'na katılma hakkını elde etti.
    
Son yıllarda futbolda önemli başarılar elde eden Özbekistan, Birleşik Arap Emirlikleri'nde devam eden AFC 19 Yaş Altı Şampiyonası çeyrek finalinde Suriye ile normal sürelerde 2-2 berabere kaldı. Penaltılarda Suriye'yi 3-0 yenen Özbekistan, böylece Irak, Güney Kore ve Avustralya ile birlikte adını gelecek sene Türkiye'de düzenlenecek 2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'na katılacak takımlar arasına yazdırdı.
    
Özbekistan Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, AFC 19 Yaş Altı Şampiyonası'nda, Özbekistan Milli Takımı, 14 Kasım'da yarı finalde Güney Kore ile finale kalmak için mücadele edecek. Diğer yarı final maçında ise Irak ve Avustralya karşı karşıya gelecek. Final karşılaşması ise 17 Kasım'da düzenlenecek.
    
24 milli takımın katılacağı 2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası, 21 Haziran-13 Temmuz 2013 tarihleri arasında Türkiye'de düzenlenecek.
    
Özbek teknik adam Musayev: ''Hedef kupayı kaldırmak''
    
Özbekistan 19 Yaş Altı Milli Takımı Teknik Direktörü Ahmadcan Musayev, takımının ilk hedefi olan yarı finali halletiklerini hatırlatarak, esas amaçlarının bu turnuvada galip gelmek olduğunu kaydetti.
    
Musayev, ayrıca Suriye ile yapılan söz konusu zorlu maçın artık Asya'da da futbolun çok hızla geliştiğini gösterdiğini ifade ederek, Dünya Kupası finallerine kalmanın eskisi gibi kolay olmadığını dile getirdi.
    
Bu arada, federasyondan yapılan açıklamada, Özbekistan'ın, FIFA tarafından 2013 yılında organize edilecek bir diğer turnuvaya da katılacağı vurgulanırken, bu çerçevede, son olarak İran'da düzenlenen 16 Yaş Altı Asya Kupası'nda galip olan Özbekistan'ın gelecek sene Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenecek 17 Yaş Altı Dünya Kupası'na da mücadele edeceği bildirildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER