ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 13:19

Oyuncuların ”Ahmet ağabeyi” görev başında

Oyuncuların ”Ahmet ağabeyi” görev başında

Beko Basketbol Ligi takımlarından Türk Telekom’da başantrenörlük görevine getirilen Ahmet Bülbül, oyuncularına aynı zamanda ”ağabeylik” yapıyor.


Beko Basketbol Ligi takımlarından Türk Telekom’da başantrenörlük görevine getirilen Ahmet Bülbül, oyuncularına ”ağabeylik” yapıyor.

Ahmet Bülbül, AA muhabirine, 1990 yılında katıldığı Türk Telekom ailesinde 2005 yılından itibaren altyapı koordinatörlüğünde bulunduğunu, son olarak Koray Eş’in görevden ayrılmasının ardından yönetim kurulu kararıyla (A) takım başantrenörlüğüne getirildiğini hatırlattı.

Oldukça iyi niyetli oyunculardan oluşmuş bir takıma sahip olduğunu dile getiren Bülbül, ”Ben altyapıda oyuncularıma ağabeylik yapıyordum. Altyapıda görev yaparken oyuncularım ’Ahmet Ağabeyleri’ için oynuyordu. Şimdi yeni göreve başladığım (A) takımda da böyle bir ’ağabeylik’ formasyonu yakaladım. Bu nedenle işim biraz daha kolay gibi görünüyor” diye konuştu.

Bülbül, yabancı oyuncuların ’ağabeylik’ durumunu anlamayacaklarını sandığını fakat onların da bunu anlamasının kendisini mutlu ettiğini belirterek, ”Takımda manevi anlamda öyle bir birliktelik ve bütünlük var. O maneviyatı basketbola dökebilirsek hücumda, savunmada böyle bir birliktelik yapabilirsek bizi yenmek hiç kolay olmayacak. Çok zor bir takım olacağız. Biraz zamana ihtiyacımız var” dedi.

Hedef play-off

Bülbül, Türk Telekom olarak bu sezon basketbol takımının bütçesini düşürdüklerini ancak firmanın spora olan desteğini devam ettireceğini kaydetti.

Türk Telekom olarak bu sezon hedeflerini play-off’a katılmak olarak belirlediklerini dile getiren Bülbül, şunları söyledi: ”Hedefimiz ya play-off’a kalmak ya da play-off’un bir altındaki takımların arasında olabilmek. Bunları gerçekleştirirken gelecek seneyi de düşünüyoruz. Genç oyuncularımıza daha fazla şans verip gelecek seneye de hazırlamak istiyoruz. Bizim asıl amacımız gençlere önem vermek. Seneye altyapımızdan gelen gençlerin yanına bir iki deneyimli oyuncu ekleyip onlarla başarı mücadelesi vermeyi planlıyoruz. Ancak öncelikle bu sezonu en iyi şekilde bitirmenin hesaplarını yapıyoruz. Ligde alacağımız 2 galibiyet bize play-off kapısını açabilecek. Bunu başarabilecek güce de sahibiz.”

”Beyaz Gölge”den bugüne

Ahmet Bülbül, Türk basketbolunun son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştirerek Avrupa’da söz sahibi konuma geldiğini vurguladı. Bülbül, ünlü yabancı oyuncuların da bu nedenle hiç düşünmeden Türkiye’yi tercih ettiklerini anlattı.

Beko Basketbol Ligi’nin de çok heyecanlı ve çok zevkli bir lig haline geldiğini dile getiren Bülbül, şöyle konuştu: ”Ligde Türk oyuncularla yabancı oyuncuların birleşmesiyle muazzam bir tablo ortaya çıktı. Ben başantrenör olarak seyretmekten büyük zevk alıyorum. İzleyiciler de büyük keyif alıyor. Eskiden ’Beyaz gölge’ dizisinden dolayı altyapıda bir patlama olmuştu. Şimdi bence, Beko Basketbol Ligi’nin ekranlarda görünmesiyle oyuncular daha çok teşvik oluyor. Teşvik unsuru yüksek bir lig. Çok zevkli, heyecanlı bu ligde antrenörlük yapmak da ayrı bir zevk. Ben de bunca yıldan sonra böyle bir döneme denk geldiğim için de çok heyecanlı ve mutluyum.”

Velilere sitem

Bülbül, Türk basketbolunun ve Beko Basketbol Ligi’nin gelişmesinin ardından velilerin çocuklarını basketbola yönlendirmesinde de büyük bir artış olduğunun gözlemlendiğini ifade etti.

Eski bir altyapı antrenörü olarak velilerin bu işin içinde fazlaca yer almalarından rahatsızlık duyduğunu belirten Bülbül, şöyle konuştu: ”Eskiden daha çok maneviyat vardı. Veliler, çocuklarının hocasına güvenmek zorundalar. Bu arada görüyorum ki tribünde veliler çocuklarının girdikleri ikili mücadeleler sonrası birbirleriyle kavga ediyorlar. Bilmiyorlar ki çocuklar oradan çıkınca yine arkadaşlar. Velilerin bu işe karışmasından dolayı çocukların dostluğunu kaybediyoruz.”

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER