ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2013 Pazar 13:01

Osman Solakoğlu, mezarı başında anıldı

Osman Solakoğlu, mezarı başında anıldı


Türk basketboluna uzun yıllar hizmet etmiş, eski Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) başkanlarından Osman Solakoğlu, bugün mezarı başında anıldı.

        Feriköy Mezarlığı’nda saat 11.00’de başlayan anma törenine Solakoğlu ailesi ve sevenleri katıldı. Osman Solakoğlu’nun anısını yaşatmak amacıyla TBF ve Solakoğlu ailesi tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen 'Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet' ödülü de bugün sahibine takdim edilecek. Bu yılki ödüle layık görülen Hakkari’den Mahmut Şimşek, ödülünü saat 13.30’da Abdi İpekçi Spor Salonu’nda oynanacak Beşiktaş – Pınar Karşıyaka maçı öncesinde alacak. Ödül töreni sırasında Şimşek’e 5 bin TL’lik para ödülü ve şilt takdim edilecek.

        OSMAN SOLAKOĞLU KİMDİR?

        Osman Solakoğlu 1927'de İstanbul’da doğdu. 1945 yılında Ankara Koleji’ni bitirdi. Okul yıllarında Ankara Koleji’nin Spor Kolu Başkanı olarak spor yöneticiliğine ilk adımını attı. 1950’li yıllarda Galatasaray'ın basketbol menajerliğini yaptı. 1968 yılında Basketbol Federasyonu Başkanı oldu. 1970'lerde mini basket kampanyasıyla basketbolun ilkokullara yayılmasını sağladı. Uluslararası düzeyde de basketbolün ve sporun gelişmesine önemli katkılarda bulundu. FIBA’da Balkan Devletleri Genel Sekreteri ve FIBA Gençler Komisyonu Asbaşkanı olarak uzun yıllar Türkiye’yi temsil etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER