ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 18:58

Osman Solakoğlu mezarı başında anılacak


Türk basketboluna uzun yıllar hizmet etmiş, eski Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlarından Osman Solakoğlu, yarın mezarı başında anılacak.

Feriköy Mezarlığı’nda saat 11.00’de yapılacak anma törenine TBF yetkilileri, Solakoğlu ailesi, sevenleri ve basketbol camiasının önde gelen isimleri katılacak. Bu arada Osman Solakoğlu’nun anısını yaşatmak amacıyla TBF ve Solakoğlu ailesi tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen “Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet” ödülü de aynı gün sahibine takdim edilecek.

ÖDÜL TÖRENİ ABDİ İPEKÇİ SPOR SALONU’NDA

Bu yılki ödüle layık görülen Hakkari’den Mahmut Şimşek ödülünü saat 13.30’da Abdi İpekçi Spor Salonu’nda oynanacak Beşiktaş – Pınar Karşıyaka maçı öncesinde alacak. Ödül töreni sırasında Şimşek’e 5.000 TL’lik para ödülü ve şilt takdim edilecek.

OSMAN SOLAKOĞLU KİMDİR?

Osman Solakoğlu 1927'de İstanbul’da doğdu. 1945 yılında Ankara Koleji’ni bitirdi. Okul yıllarında Ankara Koleji’nin Spor Kolu Başkanı olarak spor yöneticiliğine ilk adımını attı. 1950’li yıllarda Galatasaray'ın basketbol menajerliğini yaptı.. Bir süre Galatasaray Kulübünde Yönetim Kurulu Üyeliği de yaptıktan sonra sırasıyla Turgut Atakol, Faik Gökay ve Feridun Koray başkanlığındaki Basketbol Federasyonlarında Milli Takım Yöneticiliği ve Genel Sekreterlik görevlerini üstlendi.

1968 yılında Basketbol Federasyonu Başkanı oldu. 23 yıllık başkanlık döneminde yıldız, genç, ümit ve A milli takımlar sayısız başarılara imza attılar; basketbol uluslararası rekabette Türkiye’nin en başarılı takım sporu oldu; 1973 Avrupa Şampiyonası’nda A Milli Takım çeyrek finale çıktı. Osman Solakoğlu sporun çocukların ve gençlerin yetişmesinde önemli bir vasıta olduğuna inanarak yurt çapında açtığı kampanyalarla çocukları, gençleri spora yönlendirdi.

1970'lerde Mini Basket kampanyasıyla basketbolun ilkokullara yayılmasını sağladı, Türkiye'nin her yanına semt sahaları ve spor salonları yapılmasına öncülük etti. Deplasmanlı Bayanlar 1. Ligi ve Erkekler 2. Lig’inin kurulmasını, Yıldız ve Ümit Milli Takımları'nın yeniden oluşturulmasını sağladı. Uluslararası düzeyde de basketbolün ve sporun gelişmesine önemli katkılarda bulundu; FIBA’da Balkan Devletleri Genel Sekreteri ve FIBA Gençler Komisyonu Asbaşkanı olarak uzun yıllar Türkiye’yi temsil etti. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Onur Kurulu Asbaşkanı ve Yüksek Danışma ve Disiplin Kurulu üyeliği görevlerinde de bulundu.

Başta GSGM Altın Hizmet Ödülü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Türk Sporuna Hizmet Ödülü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Şeref Ödülü ve Galatasaray Spor Kulübü Onur Belgesi olmak üzere çok sayıda ödülün sahibi oldu. Osman Solakoğlu vefat ettiği 5 Şubat 2005’e kadar Basketbol Federasyonu’nun Onursal Başkanı olarak basketbola ve Türk sporuna hizmetini sürdürdü. Sadiye Solakoğlu ile evli olan Osman Solakoğlu bir erkek evlat ve iki torun sahibiydi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER