ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 13:57

Orman'dan uyarı

Ormandan uyarı


 Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Anadolu kulüplerinin mali disiplin konusunda kendilerinden iyi olduğunu söyledi.

Antalya'daki TSYD Semineri'nde Süper Lig kulüp başkanlarının katıldığı, “UEFA Kriterleri ve Kulüpleri Bekleyen Tehlikeler” başlıklı oturumu Melih Gümüşbıçak yönetti. Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener davetli olduğu ve ismi oturum listesinde olmasına rağmen seminere gelmezken, TFF 1. Başkanvekili Mehmet Ufuk Özerten, Beşiktaş Kulüp Başkanı Fikret Orman, Medical Park Antalyaspor Başkanı Hasan Akıncıoğlu ve Orduspor Kulübü Başkanı Dr. Nedim Türkmen oturumda hazır bulundu.

    Soru cevap bölümünde konuşan Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, mali olarak yaşadıkları sıkıntılar ve UEFA'nın Beşiktaş'a uyguladığı yasak ve cezayı anlatırken, kulübün transfer politikasında yanlışlar yapıldığını söyledi. Başkan Orman, "Bizde yapılan yabancı oyuncu transferlerinde bir kriter yok. Ne verilmiş, neye anlaşılmış, kimle nasıl imza atılmış bir kriter yok. Biz Beşiktaş'ta bunu oturtmaya çalışıyoruz. " dedi.

    Kulübün borçları ve Beşiktaş'tan yetişmiş günümüzün başarılı teknik adamlarının sorulması ve Ertuğrul Sağlam'ın gönderilmesine ise "UEFA'nın mali kriterlerine uyum konusunda Anadolu takımları daha başarılı. Mali disiplin konusunda bizden daha iyiler. Bir teknik adam geliyor, transferler yapılıyor, sonra o teknik adam gidiyor, siz alınan oyuncularla kalıyorsunuz. Ben teknik adam konusunda uzun soluklu olunmasından yanayım. Ertuğrul Sağlam'la çalışmaya başlamış olsaydık, onunla uzun soluklu beraber olmak isterdim." diye cevap verdi.

    Orman, hakemlerin ilk yarıda başarılı bir yönetim gösterdiklerini de belirterek, "Milyon milyon eurolar alan futbolcuların da kendi öz eleştirilerini yapmaları gerek. Suçu hakemlere atmalarını doğru bulmuyorum." dedi.

    Orduspor Kulübü Başkanı Dr. Nedim Türkmen ise haksız bir rekabet olduğunu, belirterek, "Rekabetin olmadığı bir ligde teşvikte olur şike de olur. Rekabet adil olmalı. Biz Fenerbahçe 100 milyon alıyor biz de Anadolu takımları olarak 100 milyon alalım demiyoruz. İspanya sistemi de yanlış. İki takımlı bir lig var. Real Madrid ve Barcelona'nın şampiyonluğuna endeksli bir sistem var. Biz İngiltere Ligi'ni örnek alıyoruz. Naklen yayın gelirinin yüzde 50'si eşit dağıtılıyor. Kalan yüzde 50'nin yüzde 25'i bilinilirlik ve tanılılırlık kriterine göre dağıtılıyor. Kalan yüzde 25'i de başarıya göre dağıtılıyor. Bu uygulama başarıyı getirir." dedi.

     TFF 1. Başkanvekili Mehmet Ufuk Özerten ise, uçuk transfer bedellerinin ve verimsiz oyuncu transferlerinin önüne geçmek için duyarlı, işini bilen yöneticilerin olması gerektiğini söyledi. Özerten, "32 - 33 yaşındaki bir oyuncunun transferi gerçekleşiyor. Yüksek paralar ödeniyor ve bunun da yüzde 80 - 90'ı garanti para olarak ödeniyor. Bu oyuncunun verimli olması mümkün değil. Motive olması, kadroya girmesi ve başarılı olması için çalıştıkça ve kadroya girdikçe alacağı para olursa oyuncu verimli olur. Bizdeki peşin ödeme oyuncu performanslarını olumsuz etkiliyor. Kendini koruyor, 2-3 yıl sonra yapacağı önemli transfere kendini saklıyor." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER