ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Mevzi Sağanak
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 23:12

Orman'dan Beşiktaş açıklaması


Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Beşiktaşlılarla inanılmaz bir iletişimi olduğunu belirterek, "Bunu hissediyorum. Sokakta, statta hissediyorum. Her yerde yanıma geliyorlar. Ben Beşiktaş'ın başkanı değil lideriyim." dedi.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, BJK TV'ye yaptığı açıklamada, "Herkes Beşiktaş’ın borcuna takılıyor ki, ben de takılıyorum. Borcumuzun yüksek olması bizi rahatsız eden bir şey, fakat borcumuzun yüksek olmasından daha önemli olan şey gelirimizin rakiplerimize göre çok daha düşük olmasıdır." dedi.

"Gelirimizin düşük olmasındaki en büyük etken stadyumumuzun olmaması ve geçmişte günü kurtarmak için yapılan basitçe ve ucuzca yapılan sponsorluk anlaşmalarıdır. Biz geldiğimiz günden bu yana hiç geleceği bağlayan bir işlem yapmadık. Anlaşmalarımızı artık mantık seviyesinde yapmaya çalışıyoruz." diyen Başkan Orman'ın açıklamalarının detayları şöyle:

"YILMADAN VE ÇOK DA REKLAM YAPMADAN İCRAAT YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Arkadaşlarımla beraber yönetimi ele aldığımızda basında konuşulan şey stadın tüm izinlerinin alınmış olduğuydu. Fakat biz gördük ki bu konuya dair bir müracaat bile yoktu. Biz kimsenin öngöremediği bir süre olan 1 sene içerisinde stadyumun bütün izinlerini aldık. Beşiktaşlılar daha önceden çok kandırıldıkları için bizim söylediklerimize pek inanmadılar. Malesef ki içimizdeki bazı Beşiktaşlılar bize engel olmak istediler. Fakat biz yılmadan, çok da reklam yapmadan icraat yapmaya çalışıyoruz. 'Stadyumun izinlerini alamazsınız' dediler aldık. 'Altından şehir çıkacak dediler', çıkmadığını gördük. 'Su çıkıyor' dediler ki bu çok normal çünkü deniz seviyesinin eksi 6 kotuna bir stadyum yapıyoruz. Buradan su çıkması oldukça doğal. Gerekli tedbirleri alıyoruz. Tam anlamıyla zor bir inşaat... Burada yaklaşık olarak 700 bin metreküp harfiyat yapıyoruz. Yani 60 bin kamyon buradan harfiyat çıkarıyor. Gece inşaatın önünden geçenler burada çok fazla harfiyat kamyonunun olduğunu görüyorlardır.

"STADI EN KISA SÜREDE YAPACAĞIZ"

Biz geldiğimiz dönemde Beşiktaş’ın herkese olan borçları konuşulurken şuan da Beşiktaş’tan alacaklılar olsa bile herkes parasını alabileceğini biliyor. ‘’İnşaat durdu, para bitti’’ gibi cümleler hiç duyuyor musunuz? Bunlar yok, ancak ufak tefek kıskançlıklardan kaynaklanan bazı söylentiler... Biz artık bunlara alıştık. Önümüze bakıyoruz. Benim ve arkadaşlarımın heyecanını başka kişiler duymuş olsaydı zaten bu stad daha önceden yapılmış olurdu. Bizim tahayyül ettiklerimizi ancak onlar yapıldıktan sonra görürler. Biz bu stadı en kısa sürede yapacağız. Aynen planımızda gidiyoruz. Bir iki aylık gecikmemiz var, kendimizi kandırmayalım. Stadyum arazisi oldukça eski olduğundan üzerinde çok fazla derecede elektrik kabloları, su hatları falan var, onları deplase etmek çok zaman aldı. Ama şuan da tam gaz devam ediyoruz. Sayın Başbakanımız'dan tarih bekliyoruz. Ay sonu gibi de temel atmış oluruz.

"YENİ BİR TARİH YAZIYORUZ"

Bu proje beni çok heyecanlandırıyor. Burada olmaktan keyif alıyorum. Ayrıca bu iş benim mesleğim. Buradaki insanlarla hep beraber yeni bir tarih yazıyoruz. Bunun keyfini doya doya yaşıyoruz. Ümraniye Tesisleri de benim zamanımda dağ gibiydi. Orayı da yaptık bitirdik. Bir tarih yazdık. Bu camia beni bu kulübün başkanı yaptı. Kulüplerde futbol şube başkanları daha popüler olur ve daha sonra başkan olur. Ben ise yaptığım işlerden dolayı başkan oldum. Bu proje uykularıma giren bir proje. Camiada bu işi baltalamak isteyenler oluyor. Kıskançlık oluyor. Burayı bitirirsem kulübe kazık çakacağımızı sanıyorlar. Halbuki gelir gelmez kulübün tüzüğünü değiştirdim ve başkanlık süresini iki dönemle sınırlamak istedim ama genel kurul üç dönem yaptı. Beşiktaş’ta kimse üç dönemden fazla başkanlık yapamayacak.

"KEŞKE BENDEN ÖNCEKİLER BU STADI YAPSAYDI"

Biz kısır döngüler içinde değiliz. Keşke benden öncekiler bu stadı yapsaydı. Önümüzün kesilmek istendiği konuları açıklamak istemiyorum. Önümüzün kesilmesini engellemek için fazla bilgi vermek istemiyorum. Günü geldikçe bilgileri aktarıyorum. Vodafone ile anlaşma yaptık. 'Onu yapamazlar, bunu yapamazlar' dediler. Hep negatif geliyorlar. Biz çok çalışıyoruz ve daha da çalışacağız. Beşiktaş geriden geliyor, daha hızlı koşmalıyız. En zor kısım olan hafriyatı atlattıktan sonra daha da rahatlayacağız.

"BEŞİKTAŞ'IN BAŞKANI DEĞİL, LİDERİYİM"

Beşiktaşlılar'la inanılmaz bir iletişimim var. Bunu hissediyorum. Sokakta, statta hissediyorum. Her yerde yanıma geliyorlar. Ben Beşiktaş’ın başkanı değil lideriyim.

Benim söylediğimin ne kadar tutarlı olduğunu Beşiktaş taraftarı biliyor. Camia başkanlığı yapmak zordur. Bu işin cilveli tarafı budur. Çok da kafayı takmıyorum. Hatta bu beni hırslandırıyor. Çünkü başarmak benim arzum. Biz bir tarih yazıyoruz. Bu tarihi yazarken aynı Atatürk’ün dediği gibi iç ve dış mihraklar olacak. Ben bunlara hazırlıklıyım. Ben üzülüyorum ama artık alıştım, eskisi gibi değilim.

BORÇLAR KONUSU

Beşiktaş çok büyük bir camia.... Biz geldiğimizde yaklaşık olarak 350 milyon dolara yakın bir borç vardı. Geçende ben Divan Toplantısı'na katılamadım. Babamın rahmetli olmasından sonra birde kendi işlerimi zaten çok ihmal ettim, ama birde babamın işleri bunun üstüne binince bir seyahatım vardı, ona mecburen gitmek zorunda kaldım... Fakat orada mesela tenkitler olmuş.... Beşiktaş'ın borcu 476 milyon diye unutulmasın ki biz geldiğimiz zamanki dönemde dolar 1.6 idi, şimdi 2 lira ve dolarla elde edilmiş kur farkları girince borç otamatik olarak şişiyor. İkincisi bu stadyumun yatırımlarını yapıyoruz. Bunlar borcu otomatik olarak arttıracak şeyler.

Bunlar biz geldiğimiz dönemde 'Beşiktaş kayyuma mı gidecek' diye konuşulurken, kimse Beşiktaş'a sahip çıkmazken, biz Beşiktaş'a inanan arkadaşlarla beraber aldık Beşiktaş'ı; gayette iyi gidiyoruz. Sıkıntılarımız yok mu? Var... Sıkıntı olmaması mümkün mü? Bizim çocukluğumuzda Samanta vardı, tatlıca öyle burnunu oynatmakla olmuyor; çalışmakla oluyor. Artık Beşiktaşlılara'da Türk spor kamouyuna da Beşiktaş'ın bu süreçten artık yavaş yavaş çıkma sürecinden olduğunu söylüyoruz. Artık önemli olan güven kazanmak. Büyük bir Vodafone anlaşması yaptık. Sene sonuna kadar önemli anlaşmaklar arifesindeyiz. Çok kısa sürede bu stadı yapacağız. Bu stadla beraber çok şey değişecek.

STADYUMDAKI KAZI İŞLERİ

15 - 20 gün içerisinde bölgedeki kazı işlermiz bitmiş olacak. Ondan sonra yavaş yavaş kapalı tribünün olduğu bölümden temele başlıyacağız. Eski açık bölgesinden de temel atmaya başlayacağız. Harfiyatlarımız Aralık sonuna kadar devam edecek. Yaklaşık 20 dönümlük bir arazi peyder pey devam edecek. Mayıs ayı gibi kaba inşaat bitecek. Kaba inşaat devam ederken mekanik elektrik ve dekorasyonlara da başlayacağız. Elimizden geldiği kadar yeni sezona yetiştirmeye çalışıyoruz.

"BİR ANIT YAPI OLACAK"

Birincisi bu bir anıt yapı olacak. Yani böyle şehiri rahatsız eden bir görüntüsü olmayacak tam anlamıyla gelecek nesile bırakacağımız bir anıt yapı halinde olacak. Çok önemli mimarisi var, ikincisi burası sadece maç oynanan bir yer olmayacak, moda merkezi olacak. Podyumların olduğu bir alan yapıyoruz. Yaklaşık senede 60'a yakın organizasyon yapılacak burada...

Konserler verilecek. Burası İstanbul'un konser merkezi olacak. Herkes bütün stadda konser verileceğini zannediyor, ama burada 10 bin kişilik konser alanımız var. Restarontlar olacak, bizim kulüp merkezi buraya gelecek, otoparkımız olacak. Artık Beşiktaş camiası otellerde Divan Toplantıları yapmayacak. Bütün her şeyimizle burayı kullanmaya çalışıyoruz. Her şeyden evvel çok lüks bir stad olacak. 140'ın üzerinde locamız var... Şu anda ismini çalışıyoruz ama kalbimizin tam orta yeri dediğimiz kapalı tribünün olduğu yerde yaklaşık 650 kişilik bir locamız var, orada büyük bir locamız var orayı bir kulüp haline getireceğiz...

Çok amaçlarımız var, yavaş yavaş dedikodulara takılmadan çalışmamız lazım. Burası Türkiye’nin en önemli noktası. Biz Türkiye’nin en önemli noktasına çok güzel bir stad yapıyoruz.

Locaların, vip koltukların pazarlamasına bu ay itibari ile başlayacağız. Biz bu stadı çok borçlanmadan yapmak istiyoruz. Bu stad olmadan önceki gelirlerimizden gelir yaratıp , onları stad harcamalarında kullanmak istiyoruz. Yine o şekil devam edeceğiz.

SPONSORLUK ÇALIŞMALARI

Hem staddan hem sırt, kol, şort sponsorluklarımız var. Hentbol Takımımız ile ilgili yine önemli bir sponsorluk anlaşması var. Ben çok heyecanlıyım ve bunları başaracağımıza çok inanıyorum.

"KULÜBÜME ZARAR VERENLERİ STADIMIZA ALMAYACAĞIM"

Beşiktaş Kulübü’nün son sekiz senede 24 defa sahası kapatıldı, bu günahtır. Ben kulübüme zarar verenleri stadımıza almayacağım. Kulübüm ile ne kadar çok ilişkisi varsa birisinin onlar daha öncelik sahibi olacaklar... İyiyi öne çıkartacağız, yoksa bizim derdimiz kimseyi ayrıştırmak değil. Bu kadar emek sarfediyoruz, bu kadar insan kombine alıyor ama birisi sahaya atlıyor. Biz kimsesizin kimsesiyiz, biz haksızlığın karşısındayız.

BÜTÜNLEŞME ÇALIŞMALARI

Camia bütünlüğü çok önemli... Aklımda camiamızı birleştirmek için bazı planlar var. Genel Sekreterimiz Metin Albayrak ile konuştum. Bir toplantı yapacağız eski yöneticilerimizi davet edeceğiz, neler yapıyoruz anlatacağız. Bizlerinde hataları oluyordur, ihmalleri oluyordur ama herkesin şunu bilmesi gerekir, art niyetli bir ihmalimiz yoktur. İnsanları daha çok hasetlikten, kıskançlıktan bir bütünün parçası olmaya çekmememiz lazım, Bu da bizim görevimiz... Bazı hatalarımızda varsa affola. Önümüzdeki günlerde onları da telafi edeceğiz.

"GELİR ARTIRMA ÇABASI İÇİNDEYİZ"

Biz hem futbola yatırım yapıyoruz hem de tesisleşmeye yatırım yapıyoruz. Bir yandan borçları aşağı indirmeye çalışıyoruz. Bunları yapmak gerçekten zor. Onun için gelir artırma çabası içindeyiz. Stadımız yok. Rakiplerimiz 60-65 milyon dolar gibi bir stadyum gelirini ile oynarken biz para verip stat kiralıyoruz. Kasımpaşa’ya para veriyoruz. Her maçı deplasmanda oynuyoruz. Kolay bir süreç değil.

"ŞAMPİYON OLACAĞIMIZA İNANIYORUM"

Güneşli günler yaşıyoruz, çamurlu günler de gelecek. Futbol takımının profesyonel bir kadrosu var. Ben çok karışmıyorum. Başkan olarak müdahil olduğum durumlar oluyor ama profesyonel işlere karışmıyorum. Futbol takımının başarılı işler yapacağına bu günleri aşacağına inanıyorum. Sahamızın kapatılması hocamıza ceza verilmesine rağmen biz Türkiye’nin en büyük camiasıyız. Bu süreçleri aşacağız. Şampiyon olacağımıza inanıyorum. Elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz.

Futbolculardan kimsesin alacağı yoktur. Mazaret üretmek değil işimiz. Futbolcular da işlerini yapacak biz de işimizi yapacağız. Camia olarak şampiyon olacağımıza inanıyorum. Kıymetli oyuncularımızın Beşiktaş’ta kalmasını istiyoruz. Ama onlar da Beşiktaş’ta kalmak isteyecekler. Bu kadroyla elde edilmiş bir başarı yok. Önce başarı görmeliyiz. İnsanlar performanslarını göstersinler biz de gereğini yapalım. Ben yedi yetimin hakkını kolay kolay dağıtmam.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER