ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 09:28

Orman: "Beşiktaş mağdur olan taraftır!"

Orman: "Beşiktaş mağdur olan taraftır!"

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, derbi maçta yaşanan olaylarda mağdur olan tarafın Beşiktaş olduğunu söyledi.Orman, Kendi yöntemimizle cezalarını vereceğiz dedi.


Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, derbi maçta yaşanan olaylarda mağdur olan tarafın Beşiktaş olduğunu söyledi.Orman, Kendi yöntemimizle cezalarını vereceğiz dedi.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Galatasaray ile oynanan derbi maçta taraftarların sahaya girmesi ve yaşanan olaylardan dolayı en büyük zararı kendilerinin gördüğünü, gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi için savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Akaretler'deki kulüp binasında yönetim kurulu üyeleriyle biraraya gelen ve durum değerlendirmesi yapan Orman, daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Toplantıda soru almayan Orman, Beşiktaş Kulübü'nün isminden de belli olduğu gibi bir spor kulübü olduğunu belirterek, "Bizim konularla ilgimiz ve kulübümüz adına yapacağımız açıklamalar sporla alakalı konuları içermektedir. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Beşiktaş Kulübü'nün başkanlık makamı, ne polis makamıdır, ne savcılık makamıdır. Dün akşam sportif olaylar dışında başka olaylar, organizasyonlar var ise, yetkili kurumların bunları ortaya çıkaracağından hiç bir şüphemiz yoktur. Bize düşen görev, onlara gerekli bilgi ve belgeleri vermek, yardımcı olmaktır. Gerekli konularda da suç duyurusunda bulunmaktır" diye konuştu.

Karşılaşmanın, olayların başladığı ana kadar güzel bir atmosferde oynandığını kaydeden siyah-beyazlı kulübün başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"90+2. dakikaya gelene kadar Türk futbol tarihinin en yüksek seyirci kapasitesinin olduğu, hiç bir taşkınlığın yaşanmadığı ve sahaya bir peçete bile atılmadan gayet güzel ortamda bir maç olmuştur. Yine maç Türk futbol tarihinde bir ilk olan, en kalabalık derbi olmuştur. Olayların başladığı andan itibaren de statta bulunan 75 bini aşkın seyircimizin hiçbiri olaylara katılmamış ve ıslıklarıyla sahada yaşananları ayıplamıştır. Bu olayların içine giren kişileri Beşiktaşlı olarak nitelendirmiyoruz. Beşiktaşlılık kulübüne zarar vermek değildir."

Fikret Orman, yaşanan olaylarda Beşiktaş'ın mağdur taraf olduğunu dile getirdi.

İlk göreve geldikleri dönemde yine bir Galatasaray maçı yaşadıklarını hatırlatan Orman, "O maçta da sahaya atlama olayları olmuş, o zaman da benzer şeyler açıklamıştık. Kulüp yönetimine geldiğimiz günden bu yana, taraftarımızla olan duruşumuz belli ve nettir. Biz hiçbir gruba taviz vermeyen, herkese eşit mesafede olan, bütün taraftarlarını kucaklayan, fakat taraftarla bilet veya başka ilişkiye girmeyen yönetim anlayışına sahibiz. Geçen sezon stadımız yıkılmadan önce kapalı tribünümüzün maçlarda boş kalması pahasına da duruşumuzla kulübümüzün stratejisinden hiçbir taviz vermeden ligi bitirdik" ifadelerini kullandı.

Farklı ülkelerden ve Anadolu'nun çeşitli yerlerinden birçok taraftarın maça geldiğine dikkati çeken Orman, şöyle konuştu:

"Bu kadar güzel şölenin yaşandığı bugünde ortaya çıkan fotoğraf, beni, camiamı ve Türk spor kamuoyunu üzmüştür. Bu işten en büyük zararı Beşiktaş görmüştür. Yine herkesin takdiridir ki sahaya atlama haricinde hiç bir kamu malına zarar verilmemiş, hiç bir polis aracı yakılmamış ve hiç bir yağmalama olmamıştır. Olay esas itibariyle Beşiktaş futbol takımının sahada olmasından çok, ikinci aşamada futbol takımı içeri geçtikten sonra daha da alevlenir hale gelmiştir. Bu aşamada, son Gençlerbirliği maçında olduğu gibi taraftarlarımız fotoğraf çektirmeye alıştılar, sahada yine fotoğraf çekilmeye başlamışlardır. Beşiktaş Kulübü olarak 6222 Sayılı Kanuna göre gerekli işlemlerin yapılması için suç duyurusunda bulunduk. Bu kişiler hakkında tazminat davası açılacaktır. Ayrıca başka bir ezeli rekabet yaptığımız rakibimizin işlerini yapan güvenlik şirketiyle de sözleşmemizi feshedeceğiz. Beşiktaş mağdur olan taraftır."

Dünyanın hiçbir yerinde güvenlikten sorumlu kişilerin kaçmayacağını anlatan Orman, "Sahaya girenleri tutmak varken böyle komedi bir durum ile karşı karşıya kaldık" dedi.

"Kendi yöntemimizle cezalarını vereceğiz"

Başkan Orman, yeni stadın yapılmasıyla birlikte bu tür olaylara karışanlara kendi yöntemleriyle ceza vereceklerini ifade etti.

Daha önce açıkladıkları gibi "Kart 1903" sahibi olmayanlara ne bilet ne de kombine satacaklarını belirten Fikret Orman, "Kulübümüze zarar veren bu kişilerin hangi koltukta oturduğunu tespit edip, kendi yöntemimizle cezalarını vereceğiz" şeklinde konuştu.

Fikret Orman, Galatasaray maçında bedava bilet verildiği iddialarını da yalanladı.

Yönetim kurulu olarak herkese eşit mesafede olduklarını kaydeden Orman, "Taraftarımız  bizim taraftarımızdır. Birçok taraftar grubumuz vardır. Hepsi desteklemek için gelmiştir. Zaten Beşiktaşlılık budur. Dün akşam formsuz olmasına rağmen nasıl atandığını anlayamadığım hakem maçı çığırından çıkarsa bile, Beşiktaş taraftarlarını galeyana getirecek kararlar verse bile, rakip oyuncular taraftarlarımızı tahrik edip galeyana getirecek hareketlerde bulunsa bile, sahaya atlamak kimsenin haddine değildir. Oyunun zevkini bozmak kimsenin görevi de değildir. Bu konularla ilgili olarak biz, emniyet güçlerine ve savcılarımıza gerekli tüm desteği vereceğiz" diye konuştu.

Maç öncesi 5 bin biletin dağıtıldığı iddiasını "palavra" olarak nitelendiren Orman, şunları söyledi:

"Bunları Beşiktaş camiasının önüne atanlar, zamanında biletleri dağıtan kişilerdir. Değil 5 bin bilet, bir tane bile verilmemiştir. Stadın içine yasal olmayan şekilde girilmesine izin vermeyiz. Bunu engellemek de bizim değil, emniyet görevlilerinin işidir. Gişeye gidip, 'buradan girmeyin' dememizle işin çözülmeyeceğini gayet iyi bilirsiniz."

"Olimpiyat Stadı büyük organizasyonlar için yetersiz"

Fiziki tedbirleri almak için büyük bir masraf yaptıklarına dikkati çeken Fikret Orman, "Girişleri değiştirmek ve dışarıdan girilecek alanları yükseltmek için yatırımlar yaptık. Ancak Beşiktaş buraya geçici süre için geldi. Bütün stadı revize edecek durumda değiliz. Bu stadı 10 maç için Olimpiyat Komitesinden kiraladık. Böyle büyük organizasyon yapmaya yeterli olmadığı görülmüştür" şeklinde konuştu.

"Gerekli cezayı gördük, daha fazlasını görmeyiz"

Konunun takipçisi olacaklarını anlatan Orman, "Gerekli olan cezayı dün görmüşüzdür ve kulüp olarak daha fazla ceza göreceğimize inanmıyorum. Federasyon kurullarının takipçisi olacağız. Dün akşamki maçı yöneten hakemlerle alakalı alacakları tavrın takipçisi olacağız" dedi.

Beşiktaş olarak Türk sporunun iyi yere gelmesi ve kamuoyunu kötü yönlendirmemek için gayet akılcı, makul ve şiddet içermeyen açıklamalarda bulunduklarını kaydeden Fikret Orman, "Bundan sonra da stratejimiz aynıdır ama bu demek değildir ki mağdur olanlar cezalandırılacak. Çok konuşanlar ve tenkit edenler ödüllendirilecek. Buna da izin vermeyeceğiz. Tavrımızın bu üsluptan artacağını ifade etmek istiyorum" şeklinde görüş belirtti.

Yönetime geldikleri günden beri sürekli hakem hatalarıyla karşı karşıya kaldıklarını aktaran siyah-beyazlı kulübün başkanı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Beşiktaşlılar'ın içi rahat olsun. Bizler Beşiktaş'ın menfaatleri için buradayız. Kimse yolumuzdan ve ilkelerimizden çeviremez. Beşiktaş lig lideri olarak devam ediyor. Herkes görecek ki şampiyon olacağız. Beşiktaş camiası daha fazla kenetlenecek. 2-3 hafta içinde daha büyük sponsorluk anlaşmaları imzalayacağız. Daha iyi işler yapacağız. Bir sene içinde stadımızı yapacağız. Yolumuza aynı şekilde devam ediyoruz. Beşiktaşlılar inanılmaz şekilde kulüpleriyle kaynaşma içindeler. Dün o stat 80 bin değil 280 bin kişilik olsaydı yine dolacaktı. Herkes bilmelidir ki Beşiktaş Türkiye'nin en köklü ve en büyük çınarıdır. Bunu da kimsenin yıkmaya gücü yetmeyecektir. Elinden gelen ne varsa ardına koymasın, biz buradayız. Kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz. Beşiktaş için bunlar ancak kayadan bir parça toz almaktan başka bir şey değildir."

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER