ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Şubat 2014 Cumartesi 11:53

Önce sakatlığı sonra rakiplerini yendi


Milli güreşçi Taha Akgül, diz bağlarındaki yırtılma ve diz içi kanaması rahatsızlıklarını bir hafta gibi kısa sürede atlatarak Uluslararası Yaşar Doğu Turnuvası'nda birinci oldu.
Hazırlık kampı sırasında yapılan antrenmanda dizini yere çok sert vurduğunu ve dizinde yanma hissettiğini belirten milli sporcu, hemen buz tedavisine başladığını ancak iki gün sonra şişme ve kan toplama şikayetleri nedeniyle hastaneye gittiğini söyledi.
Uluslararası Yaşar Doğu Turnuvası'na katılmanın kendisi için çok önemli olduğunu ve yapılan tedavi sonrasında bunu başardığını ifade eden Akgül, "Yeni kurallar ve sıkletler sonrasında ülkeler turnuvaya tam kadro geldi. Kendimi görebilmek adına katılmayı çok istedim" dedi.
Psikolojik olarak da kendisini çok iyi hazırladığını vurgulayan Akgül, şu ifadeleri kullandı:
"Elmadağ kampından her gün iki kere hastaneye gelerek tedavi oldum. Son iki Avrupa Şampiyonası'nın şampiyonuyum. Bu turnuvaya ülkeler as kadrolarıyla geldiği için kendimi görebilmek adına katılmayı çok istedim. Sakatlığım nedeniyle 10 gün antrenman yapamamıştım. Bu nedenle biraz çekinerek güreştim ama şampiyon oldum. Şimdi sakatlığımın tamamen ortadan kalkması için tedaviye devam ediyorum. Avrupa Şampiyonası'nda 3. kez şampiyon olup bayrağımızı bir kez daha göndere çektirmek istiyorum."
Gerek Türkiye Şampiyonası gerekse de Uluslararası Yaşar Doğu Turnuvası'nda çok güçlü rakiplerle karşılaştığına dikkati çeken milli güreşçi, "Antrenmansız katıldığım turnuvada şampiyon olmak beni mutlu etti. Antrenmanlı halimle Avrupa Şampiyonası'nda daha iyi olacağıma inanıyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

- Dr. Ahmad: "Taha'nın gayreti bize çok yardımcı oldu"

Taha Akgül'ün tedavisini yürüten Ortopedi Uzmanı Doktor Tural Ahmad ise çok kısa bir süre içinde milli sporcunun tedavisinde başarılı olduklarını belirterek, Taha Akgül'ün gayretinin tedavi sürecindeki en büyük yardımcıları olduğunu söyledi.
Ahmad, milli sporcunun başvurusu sonrasında yapılan muayene ve çekilen MR'larında diz bağlarında kısmi yırtık ve diz içi kanama tespit ettiklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:
"Taha'nın bu şekilde antrenmanlara devam etmesi imkansızdı. Diz içi aspirasyon yöntemiyle kanamayı boşalttık. Sonra buz ve ortopedik rehabilitasyon tedavisiyle bu sorunu çözmeye çalıştık. Taha, bir hafta sonra başlayacak bir turnuvaya hazırlanıyordu. Her gün hatta her saat bizim için önemliydi. Ödemi çözüp sonra diz bağlarına yönelik tedavi uygulamamız lazımdı. Taha'nın da gayreti sayesinde tedavi sonrasında başarılı bir sonuç elde ettik. Yapılan tedavi sonrasında Taha'nın şampiyon olması bizleri fazlasıyla memnun etti."
Herhangi kalıcı bir sakatlığın söz konusu olmadığının altını çizen Ahmad, "Kısmi yırtık olması, diz içi kanamanın boyutunun diz hareketini kısıtlayacak kadar büyük olmaması bizim de şanslı tarafımızdı. Şu an fizik tedavisine devam ediyoruz. Avrupa Şampiyonası öncesinde son kontrolleri yapacağız ve durumu değerlendireceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER