ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Nisan 2013 Salı 22:41

"Olmaz denilen şeyleri de başardık"

"Olmaz denilen şeyleri de başardık"

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Real Madrid maçı öncesinde açıklamalarda bulundu.


Santiago Bernabeu'da yarın Real Madrid ile yapacakları Şampiyonlar Ligi çeyrek final ilk maçı öncesi, Hollandalı futbolcu Wesley Sneijder ile birlikte basın toplantısı düzenleyen teknik direktör Fatih Terim, kura çekiminde en zor kurayı çektiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Kura olarak herhalde Şampiyonlar Ligi'nin şampiyonluğunu hedefleyen bir takımı çektik. Gerek Real Madrid kulübü, gerek Jose Mourinho, gerekse Real Madridli oyuncular, dünyanın en gözde en önemli kulübü ve hocası ve oyuncuları. Biz buna saygı duyuyoruz. Ancak biz de buraya gelinceye kadar saygın işler yaptığımız inancını taşıyorum. Ümit ederim, bu turda da yine böyle güzel işler yapmaya devam ederiz.

Biz kimle oynadığımızı, rakibimizin kim olduğunu çok iyi biliyoruz, ama dediğim gibi özellikle Şampiyonlar Ligi'nde kendimizi şu ana kadar ispat ettik. Bu iki maçta da oyuncularım ve takımım çekinmeksizin, korkmaksızın mücadele edeceklerdir. Bundan eminim. Sonuç ne olursa olsun, bizim sahaya çıkarken herhangi bir endişemiz yok. Dediğim gibi oynamaya çalışacağız. Deneyeceğiz her şeyi. Şimdiye kadar olduğu gibi.

"EN ZOR KURAYI ÇEKTİK"

Ümit ederim iki tane güzel 90 dakika olur. Herkesin de zevk aldığı güzel bir maç olur. Real Madrid özellikle Bernabeu'da çok etkili olan seyircisiyle beraber, bu statta büyük başarılar elde etmiş takım. Oynarken, dünyanın en tehlikeli oyuncularından olan Ronaldo ile bu resmi tamamlamak lazım ve diğer oyuncularla. Açıkçası biz, çekilebilecek en zor kurayı çektik. Bu bir gerçektir.

"BEN DE GALATASARAY'I İSTERDİM"

Ben başka bir gerçeği dile getireyim, bundan hiç gocunma veya kompleks duymuyorum. Diğer 6 takımın da yerinde olsam ben de Galatasaray'ı isterdim. Bu bir gerçek. Bu, bizim ne istediğimizi, neyi yapmak istediğimiz gerçeğini değiştirmez. Ümit ederim devam ederiz."

"MOURINHO İLE NE KONUŞTUĞUMUZU AÇIKLAYAMAM"

Bir basın mensubunun, "Kayseri'de Mourinho ile ne konuştunuz" sorusuna Terim, "Porto'dan kalma eski bir dostluğumuz var. Çok da düzgün açık ve samimi bir arkadaşlığımız var. Kendisi maçı seyretmeye geldiğinde doğal olarak 'hoş geldin' dedim. İki arkadaş, dost ne konuştuysa, onları konuştuk. Burada çok özel bir şey yoktu. Bir dostun diyaloğu diyebiliriz. Ne hikmetse hem Türk basını, hem İspanyol basını merak etti. Ne konuşmadığımızı söyleyebilirim, ama ne konuştuğumuzu açıklayamam" yanıtını verdi.

"ÇIKIP, ELİMİZDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPACAĞIZ"

Real Madrid karşısında Galatasaray'ın şansının sorulması üzerine Fatih Terim, "Ben takımıma ve oyuncularıma güveniyorum. Manchester'ın grubundan geldik. Arkasından Schalke gibi önemli bir takımı geçtik. Bu her şeyi zorlayacağız anlamına gelir. Çıkıp, elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Nelerin yetip, nelerin yetmeyeceğini bilen tecrübeli oyunculara da sahibiz. Kendi ligimizdeki oyunumuzun çok üstünde performansla Real Madrid'le baş edebiliriz.

Yüzde vermek doğru olmaz ama sahada mücadele eden, koşan, iyi oynayan bir Galatasaray olacak. Şu sonucu alırsak avantaj olur demek mantıklı olmaz, çünkü evimizde oynayacağımız Real Madrid maçı buradan daha tehlikeli olur. Real Madrid, hücum ve çabuk hücum bölümünü de çok iyi beceren bir takım. Her iki maçın çok ciddi ve konsantre geçmesi lazım. Bir yüzde vermem çok zor" ifadesini kullandı.

"FUTBOL HER ŞEYE ÇOK MÜSAİT BİR OYUN"

"'Mucizeler imkansız değildir, sadece zaman alır" diye odanızda bir söz var. Real Madrid elenirse neler olacak" şeklindeki bir soruya ise Terim, "Benim odamda başka da bir yazı var. Onu burada söylemeyelim. Olduktan sonra çok şeyler söyleyebiliriz. Futbol her şeye çok müsait bir oyun. Hiçbir zaman hiçbir yerde biz maç öncesi teslim olmadık. Olmaz, ulaşılmaz, yapılmaz denilen şeyleri de yaptık Allah'a şükür. Bu söylediğinizi inşallah gerçekleştiririz, ondan sonraki soru olarak kabul ediyorum. Ondan sonra bu cevabı vermek daha kolay olur" yanıtını verdi.

"KENDİ OYUNUMUZU OYNAYIP, AVANTAJLI BİR SKOR ALMAK BİZİM DİLEĞİMİZ"

Bir basın mensubunun, "Kalp krizi geçirecek bir maç mı olacak?" sorusuna ise teknik direktör Terim, şu yanıtı verdi:

"Kimsenin kalp krizi geçirmesini istemeyiz, ne ben, ne de Mourinho. Oyun ne gerekiyorsa bazen siz defans yapmak istemezsiniz, rakibiniz sizi buna iter. Oyun içerisinde nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davranacağız. Eğer mümkünse kendi oyunumuzu oynayıp avantajlı bir skor almak bizim dileğimiz, ama dediğim gibi Real Madrid ile Bernabeu'da oynamak kolay değil. Bunu da biliyoruz. Ümit ederim kimse hastalanmasın."

"EN ÖNEMLİ SİLAHIMIZ KAYBETMEKTEN KORKMAMAK OLACAK"

Terim, "'Kaybetmek kolay, kazanırsanız olay' dersiniz? Bu maçın felsefesi ne olurdu?" sorusu üzerine, "Bu tip maçlar her şeye müsait maçlardır. Biz Real Madrid'e kaybedersek, bu kimse için sürpriz olmaz. Dünyada kimse için sürpriz olmaz. Ama biz kazanırsak dünyadaki herkes için sürpriz olur. O zaman kaybetmek kolay, kazanmak olay çok doğru oturuyor. En önemli silahımız kaybetmekten korkmamak olacak. Dolayısıyla bu felsefe ile oynayacağız. gücümüz neye yetiyorsa onu zorlayacağız. Ben oyuncularıma ne hiçbir şey için yeter derim, ne de hiçbir başarı için tatmin olurum. Muhakkak bir ilerisi vardır. Olacak olayları da ben tam ortaya koymak zorundayım. Dediğim gibi kaybetmekten korkmayacaklardır, burada bizim için en büyük tehlike kaybetme korkusu olacaktır. O bizde yok. Geriye baktığınızda 8 takım arasındayız. Çok güçlü takımları geride bırakmışız. Bundan sonraki başarıların ne anlama geldiğini oyuncularımız, camiamız, ülkemiz çok iyi biliyor. Orayı hedefliyoruz. Allah izin verirse yarın bunları güzel güzel konuşuruz. Kaybetmekten korkmuyoruz, çünkü kaybettiğimiz takım Real Madrid olacak" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER