ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 16:29

"Olimpiyat madalyalarımı geri veririm"


Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu'nun, 12 Şubat'ta İsviçre'nin Lozan kentinde yapılan toplantısında, güreşin İstanbul'un da aday olduğu 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları programındaki temel spor dalları arasından çıkartılması yönündeki kararına tepkiler sürüyor.

FILA Asbaşkanı Ahmet Ayık, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) güreşi olimpiyatlardan çıkarma kararını protesto etme adına kendisinin de kazandığı madalyaları iade edeceğini söyledi. Ayık, ntvspor.net'te yer alan haberde, ''Güreşçi arkadaşlarım, IOC'nin güreşi olimpiyatlardan çıkarma kararını protesto etmek için madalyalarını geri vereceklerini söylüyor. O zaman ben de altın ve gümüşümü teslim ederim.'' dedi.

IOC'nin bu kararı almasının ardından olağanüstü toplanan FILA yönetimiyle birlikte Tayland'ın Phuket adasında bulunan Ahmet Ayık yaptığı açıklamada, olimpiyat madalyalarını geri verebileceğini söyledi. Olimpiyat madalyalı güreşçi arkadaşlarının, IOC'nin bu kararını protesto etmek için madalyalarını geri vereceklerini dile getirdiklerini ifade eden Ayık, ''Üzülüyoruz, herkesten önce ben bir olimpiyat şampiyonu olarak üzülüyorum. Bu tavsiye kararının iptali için elimizden geleni yapmalıyız.'' dedi.

1964 Tokyo ve 1968 Mexico City Olimpiyatları'nda bir gümüş ve bir altın madalya kazandığını hatırlatan Ayık, ''Hem altınımı, hem gümüşümü teslim ederim, neden etmeyeyim. Çok da önemli değil, ne yapıyorlarsa yapsınlar.'' diye konuştu.

"KOMİSYON BAŞARILI OLACAK''

Dünkü yönetim kurulu toplantısında, IOC ile görüşmeleri yürütmek için bir komisyon kurulduğunu ve bunun başına FILA Yönetim Kurulu üyesi Rodika Yakşi ile FILA Başkanvekili Japon Tomiaki Fukuda'nın getirildiğini hatırlatan Ahmet Ayık, şunları söyledi:

''Komisyonun başarılı olacağına inanıyorum. Zaten IOC'nin kararı kesin değil. Mayıs ayında yapılacak değerlendirmenin ardından son karar, Eylül ayında Arjantin'de yapılacak ve İstanbul'un adaylığının da görüşüleceği IOC Genel Kurulu'nda verilecek. Güreşin olimpiyatlara dahil olma şansı hala var. Olimpiyatların en eski spor dalları atletizm ve güreştir.''

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER