ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 11:25

Olimpiyat Komitesi yavru şampiyon arıyor

Olimpiyat Komitesi yavru şampiyon arıyor


Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu üyeleri, il il gezerek öğrencilere spor eğitimi verip, yeni sporcuların yetişmesine öncülük ediyor.
    
Türkiye'nin son yıllarda sportif alanda kazandığı başarılara ve düzenlediği başarılı uluslararası spor organizasyonlarıyla katkı sağlamayı amaçlayan ekip, 7 yıldır farklı illerde başta olimpiyat oyunları olmak üzere spor kültürü ve ahlakı, fair play, çevre ve beslenme gibi konularda eğitim veriyor.
    
''Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi'' kapsamında gençlerin kişisel ve sosyal gelişimini destekleyerek, toplumsal ve ekonomik hayatın her alanına etkin katılımlarını sağlamak için çalışmalarını aralıksız sürdüren ekip, gelecekte sporun söz sahibi olacak yeteneklerini eğitiyor.
    
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreter Yardımcısı, Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu Başkanı Bilal Porsun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje kapsamında Erdemli ilçesinde bin 500 öğrenciye spor kültürü eğitimi verildiğini söyledi.
    
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından ilkokul 4'üncü ve 5'inci sınıflara yönelik hazırlanan ''Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi'' kanalıyla spor bilincini özellikle Anadolu'daki çocuklara anlatmak için 7 yıldır Türkiye'yi karış karış gezdiklerini belirten Porsun, ''Şimdiye kadar 20 ilde 500 bin öğrenciye ulaştık. Hedefimiz 1 milyon öğrenciye ulaşmak. 5 kişilik profesyonel bir grup tarafından gerçekleştirilen projede, spor kültürü, spor branşları, spora nasıl başlanılacağı, nasıl iyi bir sporcu olunacağı, iyi bir sporcu olunamazsa nasıl iyi bir seyirci olunacağı konuları çizgi film ve çeşitli animasyonlarla anlatılıyor'' dedi.
    
2013 Akdeniz Oyunları'nın Mersin'de yapılacak olmasından dolayı eğitimin Mersin'de 3 kez tekrarlanacağını ifade eden Porsun, ''Ülkemizin organizasyonlar konusunda hiçbir sıkıntısı yok. En büyük eksiğimiz, spor bilinci ve spor kültüründen yoksun olmamız. Komite olarak çocuklarımıza spor bilincini ve kültürünü aşılamak, daha sportif insanlar olarak çocuklarımızın yetişmesini sağlamak istiyoruz'' diye konuştu.
   
  Türkiye'nin 2020 Olimpiyatlarına aday olduğunu hatırlatan Porsun, şöyle devam etti:
   
  ''Bugün 11 yaşında bu eğitimi almış olan çocuklarımız, İstanbul'da yapılması muhtemel olimpiyatta 18 yaşında olacak ve belki de o gün olimpiyatlarda yarışan sporculardan biri olacaklar. Sporcu olmasalar da, o statları ve tribünleri dolduran bilinçli birer seyirci olacaklar. Bu nedenle geleceğe yönelik yapılan bu eğitim programının önemi çok büyük. Bu program sayesinde sporun Anadolu'daki kaplanlarını ortaya çıkaracağımıza inanıyorum. Bu program sayesinde biz sporda büyük bir başarı yakalayacağız.''

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER