ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 14:28

Olcay: 'Yarın Fatih Terim tekrar gelebilir'

Olcay: Yarın Fatih Terim tekrar gelebilir

Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Olcay, kulüp başkanı Ünal Aysal ile görevden alınan teknik direktör Fatih Terim arasında çalıştıkları süre boyunca herhangi bir ihtilaf olmadığını


Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Olcay, kulüp başkanı Ünal Aysal ile görevden alınan teknik direktör Fatih Terim arasında çalıştıkları süre boyunca herhangi bir ihtilaf olmadığını söyledi.

Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Özkan Olcay, kulüp başkanı Ünal Aysal ile görevden alınan teknik direktör Fatih Terim arasında çalıştıkları süre boyunca herhangi bir ihtilaf olmadığını belirterek, "Fakat Fatih Terim'in milli takım hocalığı gündeme geldiğinde, bu konudan kaynaklanan ihtilaflar çıkmıştır. Fatih Terim aynı zamanda hem Galatasaray'ı hem de milli takımı çalıştırmak istemiştir" dedi.

Olcay, Galatasaray Kulübü'nün, Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda, İrfan Aktar başkanlığında gerçekleştirilen ekim ayı divan kurulu toplantısında, üyelerin eleştirilerini yanıtladı.

Kulüp başkanı Ünal Aysal'ın katılmadığı toplantıda, yönetim kurulunu ikinci başkan Özkan Olcay ile üyeler Ümit Özdemir, Aka Gündüz Özdemir, Mehmet Cibara, Necati Demirkol, Mete İkiz ve Emir Sarıgül temsil etti. Galatasaray Kulübü İcra Kurulu Başkanı Lutfi Arıboğan da toplantıda bulundu.

Ünal Aysal, gönderdiği mesajda, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen "Futboldaki Liderler" konferansında bulunacağı için toplantıya katılamadığını, kendisine yönelik eleştiri ve soruları kasım ayı divan kurulu toplantısında cevaplandıracağını belirtti.

Olcay, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Fatih Terim ile görüşmesine neden izin verildiğine dair eleştirilerle ilgili olarak, TFF'nin teknik eleman statüsü ve çalışma esasları talimatının 14. maddesinde, milli takım için görevlendirme başlığı altında, TFF'nin acil ve gerekli gördüğü hallerde yapacağı değerlendirmeye göre, seçtiği teknik adamı kulübü ile ilişkisi devam etmek kaydıyla milli takımlarda belli bir süre için görevlendirme yetkisine sahip olduğunu belirtti.

Ünal Aysal ile Terim arasında çalıştıkları süre zarfında herhangi bir ihtilaf olmadığını savunan Olcay, şunları kaydetti:

"Fakat Fatih Terim'in milli takım hocalığı gündeme geldiğinde, bu konudan kaynaklanan ihtilaflar çıkmıştır. Fatih Terim aynı zamanda hem Galatasaray'ı hem de milli takımı çalıştırmak istemiştir. Başkan Ünal Aysal, Galatasaray gibi büyük hedefleri olan, Şampiyonlar Ligi'nde oynamayı hedefleyen bir takımın teknik direktörünün, hem milli takımlarda hem de Galatasaray'da yeterli olmayacağı konusunda kanaatini sarf etmiştir. Ancak gerek TFF Başkanı gerekse de Terim'in kendisi, TFF'de belirtilen bir maddeye rağmen daha evvelden bir anlaşma içine girmişlerdir. Bu maddede, 'teknik adam sözleşmesi taraflarca imzalanmış olmalı ve sözleşmesinin süresi ile profesyonel teknik adama ödenecek ücreti içermelidir' deniliyor."

Galatasaray'ın, istememesine rağmen 14. madde çerçevesinde TFF'nin Terim ile görüşmesine izin verdiğini vurgulayan Olcay, "TFF'ye sorduk, 'Fatih Terim ile anlaşma yaptınız mı?' diye. 'Hayır biz hatıra fotoğrafı çektik, altına da imza attık' denildi. Bu, TFF'nin verebileceği ciddi bir cevap değildir. Ben de 8 sene çalıştım TFF'de. Böyle hatıra fotoğrafı çektirerek, sözleşme öncesi mutabakat metnine muhatap olmadım" diye konuştu.

Fatih Terim ile yeni teknik direktörleri Roberto Mancini'nin aldığı ücretler hakkında bilgi veren Olcay, Mancini'nin çok daha fazla ücret aldığına dair yazılan haberlerin doğru olmadığını savundu.

TFF'nin, Terim ile sözleşme imzalamadığına yönelik açıklamaya da değinen Özkan Olcay, "Eğer Terim hakikaten böyle bir sözleşmeyi imzalamamışsa, o zaman TFF, milli takım teknik direktörlüğü görevini verdiği bir elemanıyla, kendi statüsündeki esaslara göre sözleşme imzalamamış olmaktan dolayı büyük yanlış yapmış olacaktır. Buna da pek ihtimal vermiyorum" ifadelerini kullandı.

"Yarın Fatih Terim tekrar gelebilir"

Olcay, Fatih Terim'in ileride yeniden Galatasaray'a dönebileceğini, buna da kimsenin itiraz edemeyeceğini söyledi.

A Milli Takım'ın başında Estonya ve Hollanda ile yapılacak maçlara çıkacak tecrübeli teknik adama başarılar dileyen Olcay, "Sayın hocamızın da milli takımla ilgili daha evvelden oluşan veya oluşturulan bazı arzuları ve hedefleri olmalı ki, bu anlaşma böyle sonuçlandı. Önümüzde Türkiye'nin çok önemli maçları var. Bunlarda sevgili hocamıza yürekten ve içtenlikle başarılar diliyoruz. Galatasaray'a çok büyük hizmetleri olmuştur. Galatasaray'ı onurlandırmıştır ve her zaman da onurlandırmaya devam edecektir. Bugün biz varız, yarın Fatih Terim tekrar gelebilir. Buna kimsenin itirazı olamaz" diye konuştu.

Terim'le Florya'daki son görüşme

Fatih Terim'le Galatasaray Kulübü'nün ilişkisinin kesildiği gün Florya'ya kendisinin gittiğini kaydeden Özkan Olcay, deneyimli teknik adamla aralarında geçen diyaloğu şu şekilde anlattı:

"Fatih Terim, yardımcıları Hasan Şaş ve Ümit Davala ile Müfit Erkasap'ı yanına aldı. Sayın Terim'in gayet sakin ve soğukkanlı şekilde bana söylediği sözler, Galatasaraylılığının ne kadar içten olduğunu ortaya koydu. Bana, 'Ben önemli değilim. Fakat gelen teknik direktör arkadaşımızla anlaşılamaması durumunda, bu arkadaşların haklarının yenmemesini sizden rica ediyorum' dedi. Ben de 'Bu benim onur sözümdür' dedim ve her birinin ödemelerini gecikmeksizin gerçekleştirdik. Sonra Fatih Terim, arkadaşlarına dönerek, 'Siz antrenman sahasına eşofmanlarınızla çıkacaksınız. Ta ki size 'çıkmayın' denilene kadar. Ama ben bundan sonra yeşil çimlerin üzerine çıkmayacağım. Bu Florya'daki son görüşmemizdir' dedi. Olay bu şekilde sonuçlandı."

"Mancini hakkında erken karar vermek haksızlık olur"

Yeni teknik direktörleri Roberto Mancini'nin eleştirildiğini belirten Olcay, İtalyan çalıştırıcı hakkında erken karar vermenin haksızlık olacağını dile getirdi.

Mancini'nin İtalya'da parlak bir kariyer içerisinde başarılı futbol oynayıp, şampiyonluk yaşadığını, teknik adamlığında da başarılar kazandığını hatırlatan Olcay, "Mizacı itibariyle onun da kendisine göre egosu yüksek. Sayın Fatih Terim'in de öyleydi. İdare etmek de mesele. Ölçülü konuşacaksınız ve sabırlı olacaksınız. Mancini, 44 sene şampiyonluk görmeyen bir Manchester City takımını şampiyon yaptı. İngiltere gibi futbolun iddialı oynandığı ülkede, 20 takımdan oluşan ligin içinden bir şampiyonluk çıkarmak her babayiğidin harcı değildir. 'Yiğidi vur hakkını teslim et' derler. Bir bakalım nasıl peşrev yapıyor. Mancini hakkında erken karar vermek haksızlık olur" şeklinde görüş belirtti.

Seçim tarihi

Olcay toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada da seçim tarihiyle ilgili ileri sürülen iddialara değinerek, "Galatasaray'ın tüzüğündeki 92. madde, belirtilen esaslar çerçevesinde. Usule aykırı olan hiçbir şey yoktur. Galatasaray'ın seçimi 22 Haziran'da yapılmıştır. Tüzüğümüze göre mütaakip seçimler 3 sene sonra yapılacaktır. Onun dışındaki tarihler spekülasyondan öte değildir" şeklinde konuştu.

"Fatih Terim, (birileri istedi diye imza atmam) dedi"

Olcay, Fatih Terim ile ilgili bir soru üzerine de "İnsan hafızası çok çabuk bazı şeyleri unutuyor. Sayın Fatih Terim'e olan sevgi ve saygıma rağmen, 'ben birileri istedi diye imza atmam' tabirini bizzat basın önünde ve kontratıyla alakalı söylemiştir. Bundan sonrasını sizlerin takdirine bırakıyorum" dedi.

Özkan Olcay, divan kurulu toplantısında Terim için, "Türkiye Futbol Federasyonu'nun elemanı" şeklinde ifadeler kullanmasının sosyal medyada tepki çektiğinin hatırlatılması üzerine, "Fatih Terim'in milli takım teknik direktörü olarak TFF ile yapmış olduğu sözleşme gerçekleştiğine göre, Terim maaşını TFF'den almaktadır. Dolayısıyla TFF'de görevli olan teknik elemanların statüsü içerisinde, TFF'nin bir mensubu olarak görev yapacaktır. Benim söylemek istediğim budur" ifadelerini kullandı.

Deneyimli teknik direktörün A Milli Takım'ın başına sadece 4 maçlık değil, Türk futbolunun teminatı olarak getirildiğini savunan Olcay, "Önümüzdeki iki maçtan sonra 4 sene boşluk var. Demek ki Fatih hocamız, bu geçecek süreleri en iyi şekilde değerlendirmek, milli takımın altyapılarını çok yakından izlemek suretiyle, A Milli Takım'ın başa güreşen takımlarla boy ölçüşebilecek seviyeye gelmesi için gayret sarf edecektir. Kendisinin de hedefinin bu yönde olduğunu zannediyorum" diye konuştu.

Özkan Olcay, sorumluluk alanında olmadığı için, Mancini'nin takıma gelecek veya takımdan gidecek oyuncularla ilgili talepleri hakkında bilgisini olmadığını söyledi.

Sarı-kırmızılı yönetici, Terim'in gönderiliş şekline yönelik eleştirilerle alakalı bir soruya ise cevap vermek istemedi.

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER