ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 17:20

'Okçular barış ve hoşgörüyü hedef alacak'


Üsküdar Belediyesi tarafından Talimhane Okçuluk Grubu ile işbirliği halinde düzenlenen '2. Necmeddin Okyay Geleneksel Okçuluk Festivali', 15-16 Haziran tarihlerinde Üsküdar’da gerçekleştirilecek.

Okçuluk sporuna gönül vermiş olan Hattat Kemankeşlerin son temsilcisi merhum Hezarfen Necmeddin Okyay adına düzenlenecek festivale, Türkiye, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, Kırgızistan, Yunanistan, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerden 300’e yakın sporcu katılacak.

ISLIK ÇALAN OKLAR KULLANILACAK

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve çok sayıda protokol davetlisinin katılacağı festivalin yarın yapılacak ilk gününde, mehter takımı eşliğinde selamlama yürüyüşü yapılacak. Sonrasında ülkelerinin geleneksel savaşçı kıyafetlerini giymiş okçular, önce oklarının üzerine barış ve hoşgörü mesajları yazacaklar ardından Salacak Sahili'nden Kız Kulesi’ne doğru ıslık çalan yüzlerce okla ok yağmuru ( Tir-i baran, tunder arrow ) gösterisi yapacaklar.

Yurtdışından gelen okçular, oklarının üzerine kendi dillerinde barış, kardeşlik ve hoşgörü mesajları yazdıktan sonra denizdeki platformun üzerinde yer alan devekuşu yumurtasını vurmaya çalışacaklar. Yabancı okçular, yerli okçular ve vatandaşlar için ayrı ayrı düzenlenecek yarışmada içinde altın bulunan devekuşu yumurtasını ilk vuran okçular, vurduğu altının sahibi olacak.

YARIŞMALAR PAZAR GÜNÜ

16 Haziran Pazar günü ise Burhan Felek Atletizm Sahası’nda okçular birincilik için iki etap halinde kıyasıya mücadele verecekler.

Organizasyonun yarın ve 16 Haziran Pazar günü yapılacak faaliyetleri ise şöyle:

15 Haziran Cumartesi
16.00 Mehter Takımı Eşliğinde Okçuların Selamlama Yürüyüşü
16.45 Mehteran Konseri
17.00 Okçuluk Gösterisi Ve Boğaziçinde Ok Yağmuru – Kız Kulesi Önü (Okçular geleneksel savaşçı kıyafetleriyle boğaza ok atışı yapacaklar)

16 Haziran Pazar
10.00 Geleneksel Okçuluk Yarışmaları – 1. Etap (Burhan Felek Atletizm Sahası)
11.00 Geleneksel Okçuluk Yarışmaları – 2. Etap
17.00 Ödül Töreni
17.30 Kapanış.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER