ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 11:09

Ödül yok diye atmayacaklar


Atletizm Milli Takımı Antrenörlerinden Artun Talay, dereceye girenlere ödül verilmediği gerekçesiyle Avrupa Atmalar Kış Kupası'na iki sporcusunu da göndermeme kararı aldı.
     Talay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atletizmin sadece koşudan ibaret olmadığını belirterek, ''Bir de atmalar ve atlamalar var. Ülkemizde sadece koşuya yönelik yarışmalar yapılıyor. Atmalarda ise sadece yurt dışında katılabildiğimiz az sayıda organizasyon var. Bir de üstüne siz bunu önemsiz ve değersiz görüp, ödül vermez ya da çok az ödül verirseniz, insanları bu spora nasıl teşvik edeceksiniz-'' diye konuştu.
     Bu kupanın Avrupa Salon Şampiyonası'ndan bir farkı olmadığını dile getiren Talay, şöyle devam etti:
     ''Bu da atmaların Avrupa Şampiyonası. Salonda dereceye girenlere ödül veriliyor. Peki atmaları salona nasıl sokacaksınız- Salonun içinde disk, çekiç atılmadığı için açıkta ılıman iklimde ayrıca düzenleniyor. Bu da bir Avrupa şampiyonası ama siz bunu önemsiz görüp ödül vermiyorsanız ya da çok düşük ödül veriyorsanız, buna katılmanın bir anlamı yok. Biz de katılmama kararı aldık.''
    
     -''Nevin Yanıt ve Cüneyt Yüksel'e iki katı ödül verilmeli''-
    
     Türkiye'nin atmalarda çok az sporcusu olduğuna dikkati çeken Talay, ''Durum böyleyken bu kupayı önemsiz göstermek, ödül vermemek bence son derece yanlış. Zaten alsa alsa Tuğçe Şahutoğlu, Fatih Avan, Eşref Apak, Hüseyin Atıcı ödül alır'' dedi.
     Konuyla ilgili Türkiye Atletizm Federasyonu'na bir dilekçe gönderdiğini anlatan Talay, şunları söyledi:
     ''Kupaya katılmama gerekçemizi anlattım. Bunun yanı sıra başka bir konudan daha bahsettim. Ülkemizde sürekli başarıların devamının gelmediğinden yakınılıyor. Başarının sürekli olması isteniyorsa sporcular özendirilmeli. Nevin yanıt ve antrenörü Cüneyt Yüksel 3. kez Avrupa şampiyonu oldular. Bu nedenle onlara iki katı ödül verilmesi lazım. Bunun düzenlemesi yapılmalı. Avrupa ve dünya şampiyonalarında da 3 ve üzeri madalya alanlara iki misli ödül verilmeli. Böylece hem sporcular motive edilir, hem de anne babalar çocuklarını bu spora yönlendirir. Dilekçemde Nevin Yanıt ve Cüneyt Yüksel'e iki katı ödül verilmesini ve bu uygulamanın sürekli hale getirilmesin teklif ettim.''
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER