ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 23:20

Nevin Yanıt Avrupa Şampiyonu

Nevin Yanıt Avrupa Şampiyonu

32. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda milli atlet Nevin Yanıt, 60 metre engellide 7.89'luk derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu.


Atletizm Milli Takımı'nın başarılı sporcusu Nevin Yanıt, İsveç’in Göteborg kentinde düzenlenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda 60 metre engelli finalinde 7.89 ile Türkiye rekoru kırarak altın madalyayı kazandı.

Turkcell’in ana sponsorluğunu yaptığı atletizm milli takımında şampiyonanın açılış günü piste çıkan Nevin Yanıt tarihi bir başarıya imza attı. Ay yıldızlı atlet 60 metre engellide tüm rakiplerini geride bırakarak 7.89‘luk Türkiye rekoru ile altın madalyaya uzandı. Son iki Avrupa şampiyonu ve olimpiyat beşincisi Nevin Yanıt, şampiyonluğu kazanarak bir ilke daha imza attı. 7.89 derece Alina Talay ve Veronica Borsi’nin önünde kazanmayı bildi.

Türk sporcunun ardından 7.94’lük dereceye sahip iki atlet Alina Talay ve Veronica Borsi ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. Nevin yarı finalde de 7.94 ile Türkiye rekorunu kırmayı başarmıştı. Milli atlet, elemelerde 8.01 ile en iyi dereceyi koşarken Nevin’in ardından 8.02 ile Belaruslu Alina Talay geldi.

NEVİN YANIT: ALTIN MADALYAYI TÜRK ATLETİZMİNE ARMAĞAN EDİYORUM

Başarılı atlet yarışın ardından yaptığı açıklamada, “Altın madalya aldığım için çok mutluyum. Buraya en iyi derecemi yapıp gelmiştim. Kazandığım bu madalyayı ülkeme armağan ediyorum.” dedi.

Bu arada ilk günü iki final, iki yarı final yapan sporcularımızdan Nevin Yanıt’ın altın madalya aldığı açılış gününde piste çıkan atletlerimizden 3000 metrede ülkemizi temsil eden Halil Akkaş ve Polat Kemboi Arıkan, finalde madalya için koşacak.

400 metre elemelerinde yer alan atletimiz Yavuz Can en iyi 12’inci zamana imza atarak, yarı finalde koşmaya hak kazandı. Uzun atlama elemelerinde 5.97 atlayan Sevim Sinmez Serbest ise 19 atletin yer aldığı elemelerde 18’inci olarak elendi.

Yarının programı;
Kadınlar 3000 Metre Eleme - Dudu Karakaya
Erkekler 1500 Metre Eleme - İlham Tanui Özbilen
Kadınlar 60 Metre Eleme - Aksel Gürcan
Erkekler Yüksek Atlama Final
Erkekler 800 Metre Yarı Final
Erkekler 400 Metre Yarı Final - Yavuz Can
Erkekler 3000 Metre Final – Halil Akkaş, Polat Kemboi Arıkan

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER