ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 16:53

Nabi Avcı ile Suat Kılıç, şampiyonları ödüllendirdi

Nabi Avcı ile Suat Kılıç, şampiyonları ödüllendirdi


Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği program ile dünya liseler arası şampiyonalarda başarılı olan öğrenciler ve okullar ödüllendirildi. Basketbol, tenis, futbol ve yüzme branşında başarılı öğrencilere ödüllerin verildiği programa Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı katıldı. İki bakan ile işitme engelliler için çeviri yapan çevirmen arasında renkli diyaloglar yaşandı.

    Dünya liseler arası şampiyonalarda başarılı olan Özel Bostancı Doğa Koleji, İstanbul Özel Mürevvet Evyap Koleji, İstanbul İstek Özel Kemal Atatürk Anadolu Lisesi, İstanbul Anabilim Eğitim Kurumları, İzmir Özel Fatih Koleji, İstanbul Kadıköy Ticaret Meslek Lisesi ve Federasyon Yüzme Seçme takımları Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı programla ödüllendirildi. Öğrencilere ve antrenörlerini yaklaşık 155 milyon TL ve 242 Cumhuriyet Altını verildi.

21 OKUL SPOR LİSESİ OLARK EĞİTİME DEVAM EDECEK

    Dünya dereceleri sayesinde spor okullarının dikkat çekmeye başladığını kaydeden Bakan Kılıç, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri olarak bilinen okullardan 21 tanesinin sadece spor lisesi olarak eğitime devam edeceği bilgisini verdi. Türkiye’de spor alanında zihniyet değişimini sağlayabilmek için kesinlikle böyle bir adımın atılması gerektiğini vurgulayan Kılıç, “Üzerine çalışılan ama bir türlü sonlandıramadığımız bir adımdı. Sayın bakanımıza bu iradesinden sonra güzel sanatlar ve spor liselerinden bir kısmı sadece spor lisesi olacak. Bu adımdan sonra bu alana bizimde girme imkanımız olacak. Profesyonel sporcuların tahsil ve okuma sürecinde karşılaştıkları problemler ortadan kalkmış olacak ve Türkiye’ye okul ve sporun ne kadar entegre edilebilir bir performans olduğu kanıtlanmış olacak.” ifadelerini kullandı.

    Eğitim sisteminin her gün kendini yenilemek zorunda olduğunun altını çizen Bakan Nabi Avcı ise dünün yöntemleri ile bugün taleplerinin karşılanamayacağı belirtti. Günümüzde akademik başarılar kadar sosyal ve kültürel başarılarında önemli olduğunu dile getiren Avcı, “Daha önce bakanlığımızın bünyesinde yürütülen okul sporları halk oyunları ve izcilik faaliyetleri yapılan düzenleme ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredilmiştir. Her iki bakanlığın eş güdümlü çalışma ile devam edecektir. Spor liseleri ile güzel sanatlar liselerinin bir çatı altında olmasını doğru bulmadık.” şeklinde konuştu.

FUTBOL SESSİZ DİL DE BİLE ÇOK SESLİ

    Programda işitme engelliler için çeviri yapan çevirmen ile iki bakan arasında renkli diyaloglar yaşandı. İlk konuşmayı yapan Avcı konuşmasının sonunda tercümandan birkaç kelime öğrendiğini söyledi. Öğrendiği kelimeleri gösteren Bakan Avcı daha sonra tercümanı tebrik etti. Avcı’dan sonra konuşma yapan Kılıç ise kendisinin de tercümandan iki kelime öğrendiğini ifade etti. Nabi Avcı’nın ‘akademik’ kelimesini çok kullandığı için bu kelimeyi öğrendiğini dile getiren Kılıç, “Bir de sessiz dilde bile futbolun ne kadar sesli bir iş olduğunu fark ettim. Birkaç program daha yapsak bu dili sökeceğiz” dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER