ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 13:37

Milli Tenisçiler FED Cup’ta sahne alıyor


Tenis Bayan Milli Takımı, 6 - 9 Şubat’ta İsrail’de düzenlenecek uluslararası FED Cup Tenis Turnuvası’nda mücadele edecek.

Turkcell’in ana sponsorluğunu yaptığı kadın tenis milli takımı, milli takımlar düzeyindeki en önemli organizasyon olan uluslararası FED Cup Tenis Turnuvası'nda raket sallayacak. Geçtiğimiz yıl büyük bir başarı göstererek 10 yıl aradan sonra Avrupa-Afrika Birinci Grubu'na yükselen ay-yıldızlılar, 6-9 Şubat tarihlerinde İsrail’in Eilat kentinde gerçekleştirilecek turnuvada Polonya, Romanya ve İsrail’le aynı grupta mücadele edecek.

“İSTANBUL 2020 YOLUNDA SPORA TAM DESTEK VERİYORUZ”

Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, yaptığı açıklamada, “Turkcell olarak İstanbul 2020 Olimpiyat adaylığı sürecinde atılan tüm adımlara tam destek veriyoruz. Bu anlamda, dünyanın en büyük spor organizasyonunu ülkemize getirmek için harekete geçerek adaylık sürecine 2,5 Milyon Euro’luk katkı yaptık." diyerek şunları söyledi:

"Ayrıca bireysel sporların gelişmesine destek vermeye devam ediyoruz. Türkiye Tenis Federasyonu ve milli takımların ana sponsorluğunu yapıyoruz. Tenis, bizim önem verdiğimiz bireysel spor dallarının başında geliyor. Türk tenisinin başarılarının yarınlara taşınabilmesi ve kalıcı olabilmesi için Türkiye Tenis Federasyonu’yla milli takımlar seviyesinde uyumlu işbirliğini sürdürüp Türk tenisinin gelişimine katkı yapmaya devam edeceğiz. Milli raketlerimize FED Cup’ta başarılar diliyorum.”

PTT Genel Müdürü ve TTF Başkanı Osman Tural ise yaptığı açıklamada, “Öncelikle şunu unutmamak gerek; milli takım adına yarışmak bir sporcu için çok büyük bir gurur kaynağıdır. Tenisçilerimizin bu milli şuurla en iyi performanslarını sergileyeceklerini biliyorum, onlara sonuna kadar inanıyorum. Eminim orada en iyi oyunlarıyla korta çıkacaklar ve Türkiye’nin tenisteki sıralamasını üst seviyeye taşımak için var güçleriyle çalışacaklar.” dedi.

RAKİPLER ZORLU, İLK MAÇIMIZ EV SAHİBİ İSRAİL’LE

Milli takımın da yer aldığı Avrupa-Afrika Birinci Grubu'nda ye alan 16 takım dörderli dört gruba ayrıldı. Türkiye, Polonya, Romanya ve İsrail’in bulunduğu dörtlü grupta mücadele edecek.

Ay-yıldızlılar ilk maçında yarın TSİ 15.30’da ev sahibi İsrail’le karşılaşacak. Milliler diğer maçlarını 7 Şubat’ta Polonya, 8 Şubat’ta ise Romanya ile yapacak.

Milli raketler Çağla Büyükakçay (dünya sıralamasında 163.), Pemra Özgen, Başak Eraydın ve İpek Soylu’nun yer aldığı takım Avrupa-Afrika birinci grubunda zorlu rakipler bekliyor. Polonya’nın 23, Romanya’nın 26, İsrail’in ise 36. durumda bulunduğu dünya sıralamasında milli takım, 49. sırada yer alıyor.

Grupta Türkiye'nin mücadele edeceği rakiplerin dünyaca ünlü raketleri de dikkat çekiyor. Polonyalı Agnieszka Radwanska, (teklerde dünya sıralamasında 4.) kardeşi Urszula Radwanska (37.), Rumen Sorena Cirstea (27.), İrina Camelia-Begu (47.), İsrail'den Shahar Peer (91.) gibi ilk yüzde yer alan tecrübeli oyuncular millilerle karşı kortta raket sallayacak.

Grup maçları sonunda ay-yıldızlılar grubu birinci sırada bitirirse Avusturya, Beyaz Rusya, Gürcistan veya Hırvatistan takımlarından biriyle eşleşip bir üst gruba yükselme maçları yapmak üzere play-off oynama hakkı elde edecek. Milliler, ikinci veya üçüncü sırada yer alırsa gelecek yıl da bu grupta mücadele edecek. Eğer grubu sonuncu bitirirse gruptan düşmemek için play-out maçları oynayacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER