ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2014 Salı 19:52

Milli tekvandocu ve antrenörüne ceza


Tekvando Federasyonu Disiplin Kurulu, milli sporcu Yaprak Eriş ve antrenörü Mustafa Gürsoy'a birer yıl hak mahrumiyeti cezası verdi.
Disiplin kurulu, 13 Şubat tarihinde yaptığı toplantıda, Mustafa Gürsoy ve Yaprak Eriş''in dosyasını görüştü. Kurul, sporcu ve antrenörüne birer yıl hak mahrumiyeti cezası verdi. Karar bugün taraflara iletildi. Gürsoy ve Eriş'in karara itiraz ederek SGM Tahkim Kurulu'na başvurdukları bildirildi.
Federasyon disiplin kurulunun, Mustafa Gürsoy ve Yaprak Eriş'e, federasyon tüzel kişiliğini ve başkan Metin Şahin'e yaptıkları gerçek dışı iddialar nedeniyle ceza verdiği öğrenildi.
Disiplin kurulu kararında şu bilgiler yer aldı:
"Mustafa Gürsoy ve Yaprak Eriş'in iddia edilen konuları planladığı, yaptıkları bütün konuşmalarda ve yaptırdıkları haberlerde federasyon başkanı aleyhine asılsız iddialarda bulundukları sabit olduğundan diğer adı geçenleri etki altında bırakarak, yönlendirdikleri anlaşıldığından federasyonun disiplin talimatının centilmenliğe aykırı hareket başlıklı 16. maddesine göre 'tekvando çalışmalarında onur kırıcı, spor ahlakına ve centilmenliğe aykırı harekette veya asılsız iddialarda bulunanlara bu hususta ayrı bir ceza hükmü bulunmadığı takdirde 6 aydan bir yıla kadar müsabakalardan men veya o kadar süre ile hak mahrumiyeti cezası verilir' hükmü uyarınca Mustafa Gürsoy ve Yaprak Eriş'in bir yıl hak mahrumiyeti cezası verilmesine, İsmail Akkuş, Remzi Başakbuğday ve Soner Pınarcık hakkında federasyon tüzel kişiliği ve federasyon başkanı Metin Şahin hakkında herhangi bir ceza verilmesine gerektirecek beyan ve asılsız iddialarda bulunmadıklarından haklarında ceza verilmesine yer olmadığına katılanların oybirliği ile karar verildi."
Tahkim Kurulu'nun alınan kararı bozmaması halinde Yaprak Eriş, Alanya'da, 22-27 Şubat tarihlerinde yapılacak Türkiye Büyükler Tekvando Şampiyonası'na katılamayacak.
73 kiloda yarışan milli tekvandocu Yaprak Eriş, 2013 Avrupa Ümitler Şampiyonası'nda altın madalya kazanmış, Akdeniz Oyunları'nda da üçüncülük elde etmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER