ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 16:53

Milli güreşçi Yeşilyurt, yaşam mücadelesini kaybetti


Kandıra ilçesinde serinlemek için girdiği denizde boğulma tehlikesi geçiren 17 yaşındaki Güreş Milli Takım sporcusu Vesile Yeşilyurt, İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Kandıra Sarısu Mevziler mevkisinde 5 gün önce babası ve kardeşleriyle girdikleri denizde, dalgaların kendilerini sürüklemesi üzerine sahilde görevli cankurtaran ekipleri ile vatandaşlar tarafından çıkartılarak hastaneye kaldırılan Vasile Yeşilyurt, sevk edildiği İstanbul'daki hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Kocaeli Güreş İl Temsilcisi Ziya Ürük, AA muhabirine, Yeşilyurt'un 4 yıllık sporcuları olduğunu anlattı.
Yeşilyurt'un geçen yıl Türkiye şampiyonası ve uluslararası müsabakalarda başarılı sonuçlar aldığını belirten Ürük, "Vesile, geçtiğimiz sene antremanda ayağından sakatlandı. Türkiye Şampiyanasına sokmak istemedim, girmek için ısrar etti, ancak başarılı olamadı" dedi.
- "Antremana gitse bu hadise olmayacaktı"
Ürük, Yeşilyurt'un kardeşlerini kurtarmak için denize atladığını dile getirerek, "Pek fazla da yüzme bilmiyordu. Ben, bu kızlarımızı bizim yüzme havuzunda yüzme öğrenmeleri için teşvik etmiştim ama kısmet olmadı. Boğulma olayının olduğu gün sporcu arkadaşı antremana çağırmış 'ailemle birlikte Kandıra'ya gideceğim' demiş. Ecel çekmiş yani. Antrenmana gitse bu hadise olmayacaktı" şeklinde konuştu.
Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya'nın hastanedeki tedavisi süresince Vesile Yeşilyurt'la yakından ilgilendiğini ifade eden Ürük, şunları kaydetti:
"Terbiyeli, dürüst, sporcu ahlakı dört dörtlük olan bir kızımızdı. Ölümü, camiamızda ve sporcu arkadaşlarında büyük üzüntü yarattı. Önümüzdeki olimpiyatlara hazırlanıyordu. İyi sporcumuzdu, başarılı olup, dünya şampiyonasına katılmak istiyordu. Evladım gibiydi. Aile gibiydik."
Vesile Yeşilyurt, 5 gün önce Kandıra Sarısu Mevziler mevkisinde babası Veysel, kardeşleri Abdülkadir (9) ve Yunus Emre Yaşilyurt'la (15) serinlemek için girdiği denizde boğulmak üzereyken kurtarılmış, kardeşi Abdülkadir Yeşilyurt, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER