ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 20:56

MHK, Volkan Bayarslan'ı dinlendirecek


Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp, Spor Toto Süper Lig’de Kasımpaşa ile İstanbul Büyükşehir Belediyespor arasında yapılan maça hakem Volkan Bayarslan’ın atanmasıyla ilgili, ”Hakemler bu tip hatalar yaptıkları zaman belli bir süre dinlendiriliyor, olacağı da budur. Ama zaman olarak kaç hafta dinlendirileceğine yönetim kurulunda karar veririz” dedi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) tarafından Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belek beldesindeki Gloria Golf Otel’de düzenlenen 50. Yıl Sporun Zirvesi Semineri’nde ”Düdüğümüz Avrupa’da da ötüyor” adlı oturumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan MHK Başkanı Zekeriya Alp, ilk yarıda hakemlerin performansından son derece memnun olduklarını söyledi.

Geçen yıllarla kıyaslama yapıldığında hakemlerin bu sezon geleceğe dönük oldukça başarılı olduklarını belirten Alp, ”Bu arada zaman zaman oluşan hakem hatalarının gayet normal olduğunu, hakemlerin de birer insan olduğunu ve dünyanın her yerinde bu tip hakem hatalarının zaman zaman ortaya çıktığını, ancak Türkiye’deki gibi bu hataların bu kadar ön plana çıkarılmasının hoş olmadığını ifade etmek durumundayım” dedi.

Hakemleri evlatları gibi gördüğünü vurgulayan Alp, ağabey-kardeş ilişkisi içinde hareket ettiklerini ifade etti. Ellerinden geldiğince hakemlere yardımcı olmaya çalıştıklarını anlatan Alp, bu sevgiyle bundan sonraki başarıların temelinin de atıldığını dile getirdi.

Alp, Spor Toto Süper Lig’de Kasımpaşa ile İstanbul Büyükşehir Belediyespor arasında yapılan maça, hakem Volkan Bayarslan’ın atanmasıyla ilgili bir soru üzerine, ”Hakemler bu tip hatalar yaptıkları zaman belli bir süre dinlendiriliyor, olacağı da budur. Ama zaman olarak kaç hafta dinlendirileceğine yönetim kurulunda karar veririz” dedi.

"AMAÇ (BURADA BİR TÜRK HAKEMİ VAR) DEDİRTMEK"

FIFA kokartlı hakemlerden Cüneyt Çakır da hangi konuma gelinirse gelinsin hakemlerin kendilerini sürekli geliştirmek zorunda olduğunu anlattı. UEFA ve FIFA tarafından yapılan denetimlerin kendilerini geliştirmelerini sağladığını vurgulayan Çakır, bunun sonucunu da somut olarak aldıklarını bildirdi.

Türk hakemlerin performansının halen istenen yerde olmadığının altını çizen Çakır, ”İnşallah daha çok çalışarak öncelikli hedefimiz kalıcı olmak, sonra düzenlenen bütün organizasyonlarda, (Burada bir Türk hakemi var) dedirtmek” dedi.

Cüneyt Çakır, bir gazetecinin Türkiye’de futbolcuların bazı hakem kararlarına büyük tepkiler gösterdiğine dikkati çekerek, ”Türkiye’deki bazı futbolcuların art niyetli olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna, şu yanıtı verdi: ”Hiçbir zaman karşı tarafı suçlamam. Futbol ailesi olarak bir bütünüz. Hakemleri bir kenara koyamazsınız, futbolcuları bir kenara koyamazsınız. Nasıl verdiğimiz kararlardan dolayı suçlanıyorsak ve bunu istemiyorsak, ’Hep saygı’ diyorsak, önce bizim saygı göstermemiz lazım. Bizler çok çalışarak, maçlara iyi hazırlanarak, iyi performans göstererek karşı tarafa saygı göstermeliyiz. Ondan sonra da saygıyı hak etmemiz gerekiyor. Biz de elimizden geldiğince maçlara en iyi şekilde hazırlanıyoruz. Bizim tek beklentimiz saygıdır. Ben, hakem ve futbolcular arasındaki ilişkinin her geçen gün iyiye gittiğini düşünüyorum.”

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER