ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2014 Perşembe 10:58

MHK, topyekün istifa etsin

MHK, topyekün istifa etsin

FIFA Kokartlı eski hakem Selçuk Dereli, Zekeriya Alp'in sürpriz istifasının ardından Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanlığı'na getirilen Yusuf Namoğlu'nu 2012 yılındaki sözleriyle eleştirdi.


Dereli, "Namoğlu'nun geçmişte Yıldırım Demirören'in MHK'ya müdahalesinin kaçılmaz olduğu iddiası var. Böyle açıklamaları varken, nasıl görev yapacaksın Namoğlu, ne değişti?" diye sordu. 

"ZEKERİYA ALP'İN 2.5 YILDIR VERDİĞİ EN DOĞRU KARAR İSTİFA KARARIDIR"

Yusuf Namoğlu'nun MHK Başkanlığı'na getirilmesini "ilginç bir atama" olarak değerlendiren Dereli, "Sayın Zekeriya Alp 2.5 yıldır birçok uygulamaya imza attı. Bana göre 2.5 yıllık içinde verdiği en doğru karar istifa kararıdır" dedi. Çünkü başarısız bir performans sergilediler. Türk futbolu 2.5 yıldır hakemleri tartışmaktan öteye gidemedi" dedi.

Dereli, UEFA Hakem Kurulu üyesi Jaap Uilenberg başta olmak üzere "MHK'nın bütün kurullarının baştan aşağı yenilenmesi" gerektiğini belirtti.

"MHK, TOPYEKÜN İSTİFA ETSİN"

Oğuz Sarvan, Murat Ilgaz gibi isimlerin görev yaptığı MHK Hakem Atama Komisyonu'na dikkat çeken Dereli, "Bu komisyonda görev yapanların TFF ile sözleşmesi var. Sözleşmenin ne zaman biteceği önemli. Eğer sözleşme TFF ile devam ediyorsa onlar Yusuf Namoğlu döneminde de devam edecek. Ama bu doğru değil, bu hak mı yani. Sözleşmeye şöyle bir madde konulabilir: 'çalışılan MHK istifa ettiğinde bu sözleşme geçerliliğini yitirir.' Böyle bir madde olsa onlarda bırakır. Ama şimdi hakemi atayıp sahaya gönderen Zekeriya Alp ve diğerleri. Zekeriya Alp istifa etti, onlar görevine devam edecek. Böyle bir şey olmaz. Topyekün istifa etmeliler. Hepsinin vebali var. Türk futbol hakemliği bu kötü günleri yaşıyorsa MHK'nın içinde bulunan, Atama Kurulu ve Eğitim Kurulu'nun içinde herkesin vebali vardır. Çuvallar dolusu para verilen Uilenberg'in de vebali var. Yeter artık, Uilenberg gönderilsin. Hangi dönem Türk futbolu bundan daha fazla geriye gitti. Uilenberg gelmeden önce Türk futbolu daha kötü değildi. Uilenberg'i kimse bize allayıp pullayıp sunmasın, biz onun ne olduğunu çok iyi biliyoruz" ifadelerini kullandı.

"ŞİMDİ NE DEĞİŞTİ NAMOĞLU?"

Yusuf Namoğlu'nun 17 Nisan 2012 tarihinde yaptığı açıklamaları hatırlatan Dereli, şöyle devam etti: "Yusuf Namoğlu, 'Ben ilkelerim Demirören'le asla uymaz, ben kendimi kimseye kullandırtmam' diyor. Ne demek bu? Yani o zaman sen bu suçlamayı yapıyorsun, şimdi neler değişti Sayın Namoğlu. O yüzden bu tartışmalar devam eder ve Türk futbolunda kaos bitmez. Namoğlu'nun Yıldırım Demirören'in MHK'ya müdahalesinin kaçılmaz olduğu iddiası var. Böyle açıklamaları varken, nasıl görev yapacaksın Namoğlu, ne değişti?

"HÜSEYİN GÖÇEK DERBİ YÖNETEMEZ, O YETENEKTE DEĞİL DİYORSUN, O'NUN MHK BAŞKANLIĞI'NI YAPACAKSIN"

'Hüseyin Göçek derbi yönetemez, o yetenekte değil' diyorsun, O'nun MHK Başkanlığı'nı yapacaksın, Hüseyin Göçek'i bu maçlara nasıl hazırlayacaksın Sayın Namoğlu. Önce sen bunu açıkla. Sen bu hakemlerle nasıl yürüyeceksin? Yusuf Namoğlu'nun bu konularla ilgili çıkıp açıklama yapması lazım.

'MHK torpille oluşturulmuş' diyorsun. Tamam, Zekeriya Alp ayrıldı gitti. MHK diyor Zekeriya Alp demiyor. 'Ben koltuk sevdalısı değilim' diyor. Ama böyle söyleyen insanlar o koltukları bir türlü bırakmıyor. Zekeriya Alp, 'ben gerekirse bırakırım' diyordu, 2.5 sene geçti. Sayın Yusuf Namoğlu, bunu söylüyor. O zaman Sayın Yusuf Namoğlu, senin ilkelerin vardı ne oldu demezler mi? Sen bu duruşunla futbol kamuoyuna nasıl bir görüntü verdin? Sizden beklentimiz ilkeli Yusuf Namoğlu olarak devam etmeniz."

3 BÜYÜKLERİN KORUNMASI İDDİASI

Dereli, daha önce ortaya attığı "MHK'nın hakemlere 3 büyükleri koruyun" talimatı verdiği iddiasına yönelik de açıklama yaptı.

Bu iddialara MHK'nın cevap bile vermediğini belirten Dereli, "Çok sorduk ama bir cevap alamadık ama futbol kamuyu verilen kararlardan neyin ne olduğunu gördü. Yusuf Namoğlu, sen mevcut federasyonla ilgili suçlamalarda bulunuyorsun, geliyorsun, onların MHK Başkanı olmayı kabul ediyorsun. Sayın Namoğlu, o zaman hakemler sana nasıl güvenecekler, atamalarına nasıl inanacaklar ya da senin atadığın hakeme futbol kamuoyu nasıl inanacak. Açıklamaları, Yusuf Namoğlu'nu hep arkasından takip edecek.

Dereli, 22 yıllık hakem olarak yaşanan bu süreçte görev yapan hakemlere tavsiyelerde bulundu.

"Çıksınlar sahaya, gördüklerini çalsınlar" diyen Dereli, "Hiç kimse size yardımcı olmuyor arkadaşlar, herkes sizi baskı altına almaya çalışıyor. Ama siz o baskıdan kurtulun ve gördüğünüzü çalın. Bunu yapın, toplum zaten her şeyi net bir şekilde görüyor. Türk futbolu o kadar talihsiz günler yaşadı ki her gün kan kaybediyor. A takım, b takım diye ayırt etmeyin. Her takıma eşit mesafede olduğunuzu kararlarınızla kamuoyuna anlatın" ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER