ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 17:21

Messi'yi bekleyen muhtemel cezalar

Messiyi bekleyen muhtemel cezalar

Messi'nin vergi kaçırdığı iddiası, İspanya'da gündeme bomba gibi düştü.


Dünyanın en iyi futbolcusu olarak gösterilen Barcelona'lı Lionel Messi'nin vergi kaçırmakla suçlanması İspanya'nın bir numaralı gündemi haline geldi. Bir çok gazete Barcelona Mali Suçlar Savcılığı'nın açtığı davayı manşetine taşırken, ünlü oyuncunun imajının zarar gördüğüne vurgu yapıldı.
 
4 milyon euronun üzerinde vergi kaçırdığı öne sürülen Lionel Messi ve babası, ispatlanması durumunda kaçırılan vergi miktarı artı onun 2 ve 6 katı ceza ödeyecek ve ayrıca 2 ila 6 sene arasında hapis cezasıyla baş başa kalacak.
 
Lionel Messi'nin iddia edilen vergi kaçırma yöntemi nasıl işliyordu?
 
İspanya devlet televizyonu RTVE'nin haberine göre, Arjantinli yıldız Messi ve çevresi İspanyol Vergi Dairesi'ne çalım atmak için ve imajından gelen gelirin vergisini vermemek için bir sistem kurdu.
 
Belize ve Uruguay gibi vergi cennetlerinde paravan şirketler kuran Messi ve babası Jorge Horacio Messi, Danone, Telefonica, Adidas, Pepsi ve Konami gibi 18 çokuluslu şirketle imaj haklarıyla ilgili kontratlar imzaladı.
 
Söz konusu vergi kaçırma planının ise Lionel Messi'nin imaj haklarını 2005'te Belize merkezli Sport Consultants LTD şirketine verilmesiye başladığı belirtiliyor.
 
Sport Consultants, bu imaj haklarını İngiltere'de kendi kurduğu Sport Enterprises LTD şirketi ile yüzde 10 komisyon karşılığında kullanma anlaşması yapmış. Aynı şirket  15 Eylül 2005'te İsviçre'de bulunan Lazario GMBH şirketine sponsorluk gibi bir kısım hakları komisyon karşılığında devretmiş.
 
27 Ocak 2006'da reşit olan Lionel Messi, Barcelona'nın Gonzalo Veciana García-Boente noterliğinde tüm imaj haklarını Sport Consultants şirketine 10 yıllığına verdiğini onaylamış.
 
2006 senesinde ünlü futbolcunun çevresinde çıkan bazı anlaşmazlıklar yüzünden şirketler değiştirilirken, sistem aynı kalmış. Uruguay'da kurulan Jembril SA, Sport Consultants LTD ile; Sidefloor LTD şirketi Sport Enterprises LTD ile ve Tubal Soccer Management GMBH ise Lazario GMBH ile yer değiştirmiş.
 
Messi imaj haklarından, 2006-2009 yılları arasında 10 milyon Euro'nun üzerinde para kazanırken, 2007'de 1.059.398,71 Euro, 2008'de 1.572.183,38 Euro ve 2009'da 1.533.092,87 Euro vergi ödemesi gerekiyordu.
 
 
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER