ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 12:14

Melo asıl şimdi yandı!

Melo asıl şimdi yandı!

Galatasaray’ın Brezilyalı yıldız için yaptığı anlaşma dünyaya emsal olur.


Galatasaray'da Başkan Ünal Aysal’ın “6 maç oynayıp yatıyor” dediği Pitbull 3 yıl üst üste kiralandı. Performansa dayalı sözleşmeye göre 3.5 milyon euroya kiralanan Melo’nun satın alma opsiyonu 250 bin euro.

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, “Melo’yu yeniden kiralamak istiyoruz ama geçen seneki performansından memnun değilim. 15 maç iyi oynayan adama neden 1 yıl ücret ödeyeyim” diyerek, oyuncunun istikrarsızlığından şikayet etmişti.

Juventus’tan Felipe Melo’yu yeniden kiralayan Aslan öyle bir sözleşme yaptı ki, Melo ister istemez 3 yıl boyunca performansını diri tutmak zorunda. Çünkü her sezon sonunda Galatasaray yönetimi durum değerlendirmesi yapacak. Bekleneni verememişse Brezilyalı kulüpten gönderilme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

OPSİYONU KULLANMADI

Melo’yu 3 milyon 750 bin euro karşılığında bonservisiyle birlikte alma şansı bulunan Aslan, bunun yerine 3.5 milyon euroya kiralamayı tercih etti. Kalan 250 bin euro ise ‘Satın alma opsiyonu’ olarak sözleşmeye eklendi.

Bu şu anlama geliyor; Galatasaray her sezon sonunda Melo’nun gösterdiği performansı masaya yatıracak. Getirisine, götürüsüne bakacak ve yola devam edip etmeme konusunda karar verecek. Pitbull’un, Aslan’da kalıp kalmayacağı tamamen kendi gösterdiği performansına bağlı.

DİSİPLİNDE TAVİZ YOK

Türk futbolunda ilk kez yapılan bu sözleşme, diğer kulüplere de örnek teşkil edecek iyi bir model. G.Saray yönetiminin Baros, Elmander, Riera gibi oyuncularla yaptığı garanti sözleşmelerden ders aldığı için böyle bir yol izlediği öğrenildi.

YILLIK 2.9 MİLYON EURO GARANTİ

Melo'nun alacağı ücrette ise bir değişiklik olmadı. Brezilyalı oyuncu geçen sezon olduğu gibi Galatasaray’dan yılda 2.9 milyon euro garanti ücret alacak. Maç başı kazanacağı paralarla birlikte Melo’nun kazancı 3.5 milyon euroya kadar yükselebilecek. Ancak bu Melo’nun göstereceği performansla doğru orantılı bir şekilde yükselecek.

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER