ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 21:02

Mehmet Atalay: "Her kaybedişte kazandık"


Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye'nin olimpiyatlara daha önce de aday olduğunu 4 kez kaybettiğini belirterek, bu kez alacağına inandığını söyledi. "Olimpiyat verilmez, alınır. Bu da bizim hakkımız.'' diyen Atalay, kaybede ede bir hal olduklarını, ama her kaybedişte de birşey kazandıklarını belirtti.

Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin (TSYD) Antalya'nın Belek beldesindeki Gloria Golf Otel'de düzenlenen 50. Yıl Sporun Zirvesi Semineri'nin ikinci gününde öğleden sonra yapılan ''Olimpik seyircimiz ve yeterli sayıda olimpik sporcumuz var mı? Ülkece fair - play ruhuna sahip miyiz?'' başlıklı oturuma katılan Mehmet Atalay, 7 Eylül 2013'de Brezilya'nın Buenos Aires şehrinde belli olacak 2020 Olimpiyat Oyunları'nın şehrinin İstanbul olacağına inandığını söyledi.

2016 Olimpiyat Oyunları'na Türkiye'nin bir karar olarak aday olmadığını belirten Mehmet Atalay, nedeninin de geri çekilerek eksikleri görmenin hedeflendiğini söyledi. 2020 Olimpiyatları'nın belli olacağı 7 Eylül 2013'e kadar dünya ve Avrupa şampiyonalarının tamamının Türkiye'de yapılması için çalışıldığını da belirten Atalay, Formula yarışlarından Şampiyonlar Ligi finaline, Dünya Basketbol Şampiyonası'ndan erkekler ve kadınlarda Avrupa Voleybol Şampiyonası'na kadar pek çok önemli organizasyonun Türkiye'de yapıldığını belirtti.

2013'te Mersin'de düzenlenecek olan Akdeniz Oyunları'nın önemine de değinen Atalay, alınan tüm organizasyonların tamamının en güzel şekilde gerçekleştirildiğini, Akdeniz Oyunları'nın da öyle olacağına inandığını söyledi. Atalay, olimpiyatları izleyecek seyirci olmayacağı görüşüne katılmadığını da belirterek, şunları söyledi:

''Alınan her organizasyon sonrasında kamuoyunda seyirci konusunda endişeli bir bekleyiş gözlendi ama hepsi de haksız çıktı. Her organizasyonda da beklentilerin üzerinde seyirci desteği ile karşılaştık. Türkiye'de tesisler yapılıyor, ülkemiz tesis kazanıyor. Türkiye her bölgesinde sporu konuşuyor. Önemli bütçeler ayrılıyor ve herkes dışarda bize gıbta ile bakıyor. Yatırımlarla Türk sporuna yılda 2,5 katrilyonun üzerinde kaynak sağlandı. Ülke tarihine bir bakın ilkkez bir başbakan ve cumhurbaşkanı spora desteğini bu kadar net ve açık ortaya koyuyor."

OLİMPİYAT VERİLMEZ ALINIR

Lisanslı sporcu yetiştirmek için Türkiye'nin her bölgesine sayısız tesisler kazandırdıklarını da belirten Atalay, bu tesisler sayesinde de lisanslı sporcu sayısının 439 binden 3,5 - 4 milyona çıktığını belirtti. Atalay, ''Olimpiyat verilmez, alınır. Bu da bizim hakkımız." diyerek şunları söyledi:

"Türkiye son 10 yılda birçok kişiye hayal gibi gelen şeyleri başardı. Biz bunu yapamayız denilen bir çok organizasyonu başarıyla gerçekleştirdik. Ülke insanı organizasyonlar başarı geçsin diye sevgisini, gönlünü verdi. İmkanlarını, parasını, tesisini verdi. Güvenlik açısından dört dörtlük hizmet verdi. İtalya ve İngiltere gibi futbol fanatizmi konusunda birbirine düşman iki ülkenin takımını Liverpool ve Milan finalinde Atatürk Olimpiyat Stadı'nda İstanbul'da birbirleriyle karşılaştırmadan gezdirdik, eğlendirdik, ağırladık maçlarını izlettik ve ülkelerine gönderdik. Güvenlik açısından hiç bu kadar tertemiz geçen organizasyon hatırlamıyorum. Yapılan onca organizasyonun birinde bile insanların burnu kanamadı ve bu organizasyonlar yapıldı.''

Atalay, 2020 Olimpiyatları için hazırlıkların tamamının bittiğini 7 Eylül 2013'ü sabırsızlıkla beklediklerini ifade ederek, ''İlk sloganlarımızdan biri, 'Türkiye kararlı İstanbul hazır.' dı. Bu kararlılığımız ve hazır olan İstanbul'un bu düşü bu defa gerçekleşecek.." diyerek sözlerini tamamladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER