ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 23:12

Mehmet Akif Ersoy anıldı


Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Mehmet Akif Ersoy'un, Gazze'den Kahire'ye, Mekke'den Kaçkarlara, İslamabad'dan tüm İslam aleminin en derin kalbi duygularının hissi ve sesi olduğunu söyledi.
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ''Atasız Ati Olmaz Projesi" kapsamında, Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı düzenlendi.
Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleştirilen programa, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon ve 14 ilden gelen 10 bin genç katıldı.
Bakan Kılıç, Ankaralıları bir araya toplayan İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un anma programına vesile olan Suat Kılıç'a teşekkür ettiğini ve kendisine kürsüde konuşması için ısrar ettiğini belirterek, ''(Suat Kılıç) Ağabeylik gösterdi ve bu akşam bizim konuşmamız gerektiğini söyleyerek, sırasını bize verdi" dedi.
Organizasyonun, Gençlik ve Spor Bakanı'nın yaptığı ilk halka açık program olduğunu söyleyen Kılıç, ''Benim iki isimim var. Biri Çağatay, diğeri Akif. Allah razı olsun ismimi koyanlardan, bu inceliği düşünmüşler ve sizlerin de huzurunda Mehmet Akif Ersoy isminin bir parçası olmamı sağlamışlar" diye konuştu.
Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:
''Milletimizin gönlü ve sözü olan Mehmet Akif Ersoy'u anmaktayız. Milli şairimiz, bizim derin hafızamızın şiirleşmiş abidesidir. Mehmet Akif Ersoy, sadece ülkemizin şairi değil, Gazze'den Kahire'ye, Mekke'den Kaçkarlara, İslamabad'dan tüm İslam aleminin en derin kalbi duygularının hissidir, sesidir. Binbir facia karşısında bunalan ruhların, ıztıraplar içinde kurtuluş dakikalarını beklediği bir zamanda yazılan o marş, o günlerin kıymetli bir hatırasıdır. Mehmet Akif Ersoy, dün Çanakkale'den Edirne'ye, Ayfonkarahisar'dan İzmir'e, Gaziantep'ten Samsun'a her şartta Allah'a olan inancı tam olarak tüfeğine süngüsünü takıp ölüme koşan iradenin şairidir. Bugün 76 milyon nüfus, 38 milyon genç yılmadan, yıkılmadan azimle en ileriye ulaşacak ve Asım'ın altın neslini oluşturacaktır. Siz gençlerimiz, bu önemli bu şuurun farkındasınız ve burada olmakla bunu bir kez daha ispatladınız.''
Gençlerin, medeniyetin benlik ve fikir asaletini oluşturan ataların hatırasının sonsuza dek yaşatacağını söyleyen Kılıç, ''Mehmet Akif Ersoy'un 'Bir hilal uğruna Ya Rab! Ne güneşler batıyor' diye tanımladığı o fırtınalı günlerden, bugün binlerce güneşi yani sizleri görmek, Akif'in hatırasını onurlandırmaktır'' dedi.
Mehmet Akif Ersoy'un ''Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın'' sözlerini hatırlatan Kılıç, ''Bizler Mehmet Akif Ersoy'un böyle bir temenni içinde olmasının en büyük koruyucusuyuz. Bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmayacağız. Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkması için gece gündüz demeden çalışacağız'' diye konuştu.
Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılını, milletle birlikte, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde gururla ve onurla kutlayacağını ifade etti.
Konuşmaların ardından Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda, Bedirhan Gökçe ve Ertuğrul Erkişi, katılımcılara, şiir dinletisi eşliğinde konser verdi.
Oyuncu Ahmet Yenilmez tarafından hazırlanan, Mehmet Akif Ersoy'un hayatını anlatan tiyatral gösterinin ardından program, Uğur Işılak'ın konseriyle son buldu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER