ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 16:59

Malatya’dan Trabzon’a temiz futbol için yürüdü


Malatyalı Trabzonspor taraftarı Yunus Metin, 2010-2011 sezonunda Trabzonspor’un şampiyonluk kupasının alındığı iddiasıyla Malatya’dan başlattığı protesto yürüyüşünde son durağı Trabzon’a ulaştı. 19 günde yaklaşık 950 kilometre yol kat eden genç taraftar, amacının temiz ve adaletli futbol olduğunu vurguladı.

    Bordo-mavili renklere gönül veren Yunus Metin, yürüyüşüne 17 Haziran’da memleketi Malatya’dan başladı. Metin, yürüyüşünün 19. gününde Trabzon şehir merkezine ulaştı. İl girişinde bir gurup taraftar tarafından karşılanan Metin, daha sonra Trabzonsporlu taraftarların 3 Temmuz 2011’de başlaşan şike sürecinin 2. yıldönümü nedeniyle Meydan Parkı’nda düzenledikleri gösteriye katıldı. Malatyalı Metin, omuzlarına alan Trabzonlu taraftarlar sevgi gösterisinde bulundu. Bordo-mavili taraftarlar, burada ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım lehinde tezahüratta bulundu. Taraftarlar, açtıkları pankartlarla da hem TFF hem Aziz Yıldırım hem de UEFA’nın Fenerbahçe’ye verdiği cezayı eleştiren siyasilere tepki gösterdi.

    Şike sürece protesto için Malatya’dan Trabzon’a yürüyen Yunus Metin, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, amacının adalet ve temiz futbol ve Trabzonspor’un ‘çalınan kupasının’ verilmesi olduğunu söyledi. 19 gün süren yolculuğunda yaklaşık 950 kilometre yol kat ettiğini ifade eden Metin, “Yolculuğumun bir birkaç günü hem vücudun alışması hem de coğrafi şartlar bakımından bir hayli zorluydu. Ama Tokat’tan son inanılmaz destekler gelmeye başladı. Karadeniz sahiline indekten sonra da coğrafi olarak da kolaylaştı. Geçtiğim yerlerde müthiş bir ilgili alaka ve herkesten destek vardı. Giresun Görele’den sonra kendimi Trabzon’a geldim saydım. Müthiş bir destek vardı. Trabzon’u zaten anlatmaya gerek yok, yaşanması lazım. Bazı tehlikeler atlattım ama burnumuz bile kanamadan, insanların duası ile buraya ulaştım.” dedi.

    Yürüyüşü yaparak amacıma ulaştığını anlatan Metin, “Tek başına ne yapabilirsin’ diyenler de oldu. Bir çivi bir nalı, bir nal bir tırnağı, bir tırnak atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu bir milleti tarihten silebilirken, bir çivi eğer bu kadar güçleyse. Allah’ın canlılar içinde yarattığı en kutsal, en üstün olan insanoğlunun da tek başına dahi olsa bir şeyler yapabileceğine inandım. Ayrıca ben tek değildim. İlk adımı attıktan sonra milyonlarca temiz futbol isteyen taraftarlar hep benleydi. Beden olarak tek yürüdüm ama gönül olarak hep birlikteydik.” diye konuştu.
    Yola çıkarken 80 kilo olduğu bilgisini veren genç taraftar, 19 günde 11-12 kilo zayıfladığını sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER