ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Nisan 2013 Pazar 13:52

Madrid Maratonu'nda Boston unutulmadı


İspanya'nın başkenti Madrid'de bu yıl 36. sı düzenlenen halk maratonu, oldukça coşkulu ve yoğun katılımlı geçerken, 15 Nisan'da Boston'daki maratonda meydana gelen bombalı saldırıda hayatını kaybedenler anıldı.
     Madrid'in merkezindeki Colon Meydanından başlayan maraton öncesinde, Boston'daki saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. 26 binden fazla kişinin koştuğu maratonda, katılımcıların çok büyük çoğunluğunun tek amacı 42 bin 195 metrelik koşu güzergahını tamamlayabilmekti. Soğuk bir havada, Madrid'in şehir merkezinde koşan binlerce kişi renkli görüntüler oluştururken, izleyiciler de alkışlarıyla sporculara destek verdi.
     Maratonun erkekler klasmanında birinciliği Kenyalı Francis Kiprop kazandı. Kiprop, 2 saat 10 dakika 37 saniyelik derecelik Madrid Maratonu tarihinin en iyi derecesini gerçekleştirdi. Kadınlar kategorisinde ise İspanyol Vanessa Veiga, 2.36.38'lik dereceyle birinciliği elde etti.
     Bu arada maraton başlamadan yaklaşık yarım saat önce, İstanbul ve Tokyo ile birlikte 2020 Olimpiyat Oyunları'nı organize etmek için yarışan Madrid'in adaylığına destek için 5 paraşütçü, İspanyol ve Madrid'in adaylık bayrağı ile yaklaşık 5 bin metre yükseklikten atlayarak, maratonun başlangıç noktasına iniş yaptı. Paraşütçüler daha sonra Madrid'in olimpiyat adaylığı bayrağını Madrid Belediye Başkanı Ana Botella'ya verdiler.
     Boston'daki saldırılar sonrasında Madrid'deki maratonun ''özel bir karaktere büründüğünü'' söyleyen Botella, Madrid halkının Boston'a verdiği desteği burada gösterdiğini ifade etti. Ayrıca Madrid Belediyesi yetkilileri, maraton dolayısıyla kent ekonomisine 10 milyon avroluk gelir sağlandığını belirtti.
     Öte yandan Boston'daki saldırıların etkisiyle Madrid Maratonunda güvenlik önlemleri artırıldı ve ilk kez İspanyol ulusal polisi de görev yaptı. Maraton boyunca, 400 ulusal polis, 390 belediye polisi, 60 motorize güvenlik görevlisi ve 250 sağlıkçı çalıştı.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER