ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 12:08

Lozan’da tarihi gün

Lozanda tarihi gün

Tarihi Lozan Antlaşması'ndan 90 yıl sonra Türkiye yeniden Lozan'da.


Türkiye, İsviçre’nin Lozan kentine çıkarma yaptı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın liderliğindeki heyet, 2 gün boyuncu “2020 aday şehirler brifinginde” teknik sunum yapacak.

Türkiye, ülkedeki ilk Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Madrid ve Tokyo’nun yanı sıra İstanbul’un da aday olduğu olimpiyatlar için 13 Ağustos 2011’de başlayan süreç 7 Eylül 2013’te sona erecek. Bu tarihte Arjantin’in Buenos Aires şehrinde IOC Genel Kurul Toplantısı yapılacak. Bu toplantıda 2020 yılı Olimpiyat Oyunları şehri açıklanacak.

EN KAPSAMLISI

Sondan bir önceki durak olan Lozan’a Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın katıldığı heyet ile çıkarma yapacağız. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın liderliğindeki İstanbul 2020’nin üst düzey heyeti Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyelerine yönelik, bugün ve yarın “2020 aday şehirler brifinginde” teknik sunum yapacak.

AK Parti’nin kurucu üyesi ve MKYK üyesi olan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin 20 yıldır süregelen Olimpiyatlara ev sahipliği arzusunda kritik rol oynadı. Bu toplantıya Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, IOC Üyesi ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener, İstanbul Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat ve TOKI Başkanı Ahmet Haluk Karabel de katılacak.

İstanbul 2020 heyeti, 15 Haziran’da yine Lozan’da Milli Olimpiyat Komiteleri Birliği (ANOC) Olağanüstü Genel Kurulu’na katılan delegelere yapılan sunumla, adaylık ekibinin Olimpiyat tarihinin en kapsamlı Milli Olimpiyat Komitesi (MOK) destek paketini sunacağına ve sporculara mümkün olan en iyi tecrübenin yaşatılacağına dair taahhüdünü yinelemişti.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER