ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 20:05

Lozan'da IOC üyeleri sunumumuzdan memnun, Madrid ve Tokyo rahatsız


2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak şehrin belirleneceği yarışta heyecan sürerken İstanbul, Madrid ve Tokyo son sunumlarını yaptı. İsviçre'nin Lozan kentinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyelerine yönelik ‘2020 Aday Şehirler Brifingi’nde 3 şehrin heyeti de sunumunu tamamladı.

Olimpiyat adaylığı yolunda önemli bir gün daha geride kaldı. Günün ilk sunumunu İstanbul 2020 heyeti, uluslararası olimpiyat komitesi üyelerine yaptı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın liderliğindeki İstanbul 2020 üst düzey heyeti, İsviçre'nin Lozan kentinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyelerine yönelik ‘2020 Aday Şehirler Brifingi’nde sunum yaptı.

Sunumun ilk etabı olan ve 45 dakikalık sürede basına kapalı gerçekleştirilen teknik sunumun ardından soru cevap kısmına geçildi. Teknik sunuma, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, IOC Üyesi ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener, İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat ve TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel de katıldı.

Heyette ayrıca, İstanbul 2020 Büyükelçisi Atılay Ersan, İstanbul 2020 CEO'su Ali Kiremitçioğlu, İstanbul 2020 Spor Direktörü Alp Berker, İstanbul 2020 Teknik Direktörü Nejat Sarp ile Olimpik voleybolcu ve İstanbul 2020 Elçisi Neslihan Demir, Paralimpik okçu ve İstanbul 2020 Elçisi Gizem Girişmen ve Mersin'in ev sahipliğinde düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları'nda tek kadınlarda altın madalya kazanan tenisçi Çağla Büyükakçay yer aldı.

Sunumda ilk söz hakkını Paralimpik okçu ve İstanbul 2020 Elçisi Gizem Girişmen'in alması Türk heyetinin üyeleri etkilemek için uyguladığı akıllı bir taktik olarak gösterildi. Üyeler Girişmen'in bir paralimpik sporcusu olmasına rağmen ilk sözü almasını ve yaptığı konuşmayı uzun süre alkışladı.

Başbakan Yardımcısı Babacan sunumun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, teknik sunumun genel olarak çok iyi olduğunu söyledi. Babacan, teknik sunumun genel olarak çok iyi geçtiğini, IOC üyelerinin sunumdan memnun kaldığını belirterek, "Sporcularımız ve teknik delegasyonumuz da bizimle birlikteydi. 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmak için çok iyi hazırlandığımıza inanıyorum." dedi.

Bir gazetecinin, toplantıda neler konuşulduğuyla ilgili sorusu üzerine, toplantıların gizlilik kuralları gereği, detay veremeyeceğini söyleyen Ali Babacan, "Birçok konu görüşüldü. Benim izlenimim, IOC üyelerinin sunumumuzdan oldukça memnun kaldığı yönünde." ifadelerini kullandı.

Babacan, İstanbul'un uzun yıllardır birçok uluslararası organizasyonun ev sahipliğini üstlendiğine dikkati çekerek, son olarak Mersin'de düzenlenen Akdeniz Oyunları'na vurgu yaptı. Babacan, ev sahipliği konusunda Türkiye'nin ne kadar başarılı olduğunu her fırsatta dile getirdiklerini kaydetti. Babacan, Türkiye'nin, Akdeniz Oyunları'nın hazırlıklarını 18 ayda tamamladıklarını da ifade ederek, başarılı bir organizasyon gerçekleştirildiğini belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da "Sorulara cevap verdik, İstanbul'u, Ulusal Spor Planımızı bir kere daha anlattık" diye konuştu. Sporcuların da kendileriyle birlikte olduğunu hatırlatan Kılıç, "Türkiye'nin bütün sektörlerinin neler başarabileceği konusunda zaten performansımız ortada." ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 'Ali abi' diyerek anlattığı sunumla ilgili görüşlerini sıralarken, Bakan Ali Babacan'ın konuya vakıf olması, anlatımıyla üyeleri etkilediğini, en çok gündeme getirelen Gezi Parkı Oyalları'nı ise Babacan'ın çok iyi anlattığını söyledi. Kılıç, üyelerden Gezi Parkı Olayları ile ilgili soru gelmemesini de Bakan Babacan'ın ikna edici, detaylı anlatımına bağladı.

İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat ise sunum sonrasında basın mensuplarıyla yaptığı sohbette Bakan Ali Babacan'ın çok önemli bir sunum yaptığını söyledi. Üyelerden 9 soru aldıklarını ve hepsine de çok güzel cevaplar verdiklerini belirten Hasan Arat, sunum sonunda üyelerin etkilendiğini bunu da alkışlarıyla gösterdiklerini belirtti. Arat, şunları söyledi:

"Bugün herşey çok güzel geçti. 45 dakikalık süremizi dolu dolu kullandık. Başta sayın bakanımız Ali Babacan'ın sunumu ile daha da etkili bir gün geçirdik. Tabii ki herşe bitmedi. Çalışmaya 7 Eylül gününe kadar devam edeceğiz. TMOK'un önemli isimlerinden biri olan merhum Sinan Erdem abimizin attığı temeller üzerine bugünlere geldik. Herşey çok iyi gidiyor."

Bu arada TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel'in tesisler üzerine yaptığı sunum, kullandığı görseller ve 17. Akdeniz Oyunları'nın tüm tesislerinin 18 ay gibi kısa bir sürede hazırlandığını söylesi de üyeleri etkiledi.

Sunuma giren ve konuşmalar yapan heyet üyelerinin üç şehrinde şansının eşit olduğunu söylemesi dikkat çekerken, Tokyo'nun İstanbul'un yanına indiği, Maddir'in de İstanbul'a yaklaştığını söylediler. Bugünkü sunum sonunda ise İstanbul'un şansının Tokyo ve Madrid'e göre daha yüksek olduğunu da vurgu yaptılar.

Öte yandan Tokyo heyeti ve bir basın ordusu ile gelen gazetecileri çok tedirgin görünürken, Madrid 45 dakikalık sunum süresini dolduramayarak, kısa süre sonra soru-cevaba geçti. Heyet bunu tuhaf karşıladı.

TÜRKİYE'NİN ADAYLIK SÜRECİ

Daha önce 2000, 2004, 2008 ve 2012 Yaz Olimpiyat Olimpiyatları'na aday olan Türkiye, İstanbul 2020 ile beşinci kez olimpiyat adaylığını ilan etti. TMOK, Türkiye'nin oyunlara aday olacağını 7 Temmuz 2011 tarihinde açıkladı. Adaylık, 13 Ağustos 2011'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen ilan edildi.

İstanbul, 23 Mayıs 2012'de IOC Yönetim Kurulu tarafından Tokyo ve Madrid ile aday kentliğe kabul edildi. Türkiye, 23 Haziran 2012'de adaylık prosedürünü imzaladı ve adaylık aidatını ödedi. TMOK, 7 Ocak'ta 2020 adaylık belgesini Lozan'da IOC'ye resmen sundu ve böylece İstanbul'un adaylığı resmi nitelik kazandı.

IOC Değerlendirme Komisyonu (EC), 2013 Mart ayında aday kentler Tokyo, Madrid ve İstanbul'a ziyarette bulundu ve kentleri yerinde inceledi. EC, 25 Haziran'da IOC'ye teknik raporunu sundu. 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın yapılacağı kent, 7 Eylül'de Buenos Aires'teki 125. IOC oturumunda seçilecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER