ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 14:12

Lösemi hastası Serhat Alyılmaz, triatlonda da iddialı


İzmir'de lösemi hastası üniversite öğrencisi Serhat Alyılmaz, "Ailemin desteğiyle hem hastalığımı yenip hem de sportif başarılarımla ülkemin adını uluslararası platformda duyurabilmeyi hedefliyorum" dedi.
Yaşar Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümü öğrencisi olan ve 4 yıldan bu yana ilik nakli bekleyen Alyılmaz, oryantringte milli takıma kadar yükselip çeşitli dereceler aldı. Türkiye'de kemik iliği nakli bekleyen 663 lösemi hastasından biri olan Serhat Alyılmaz, yaptığı açıklamada, profesyonel yüzücü olduğu sırada 8. sınıfta çok sık yorgunluk hissedince, ailesinin kendisini doktora götürdüğünü belirtti.
Yapılan testlerde, lösemi teşhisi konulduğunu anlatan Alyılmaz, şunları kaydetti:
"Yüzmede kendi yaş gruplarımda birçok madalyam ve bölge birinciliklerim vardı. Bir yıldır yüzüyordum ama hastalığım nedeniyle bırakmak zorunda kaldım. Bir yıl her şeyi bıraktım, yalnızca okula gidip geldim. Kendimi iyi hissetmeye başlayınca, spor tutkum galip geldi. Doktorumun izni ve aynı zamanda antrenörüm olan babamın da desteğiyle önce dağcılığa sonra da oryantringe başladım. 2 yıl önce E16 kategorisinde Türkiye şampiyonu oldum, bu başarım bana milli takımın kapılarını açtı. Bu daldaki çeşitli yarışmalarda birçok madalya kazandım. Güneydoğu Avrupa Şampiyonası bayrak yarışında, milli takımla dördüncü olduk."
Alyılmaz, hastalığı boyunca yaşayacaklarını düşünüp endişelenmek yerine, enerjisini spora verdiğini belirterek, "Kazandığım madalyalar bana moral oluyor. Bu yolla benim gibi pek çok lösemi hastası gencin hayata tutunabileceğine inanıyorum. Ben de bütün organlarımı yaşarken bağışladım ancak her gün hastalığımla yaşamıyorum. Bu yıl üniversite eğitimi almaya da başladım. Ailemin desteğiyle hem hastalığımı yenip hem de sportif başarılarımla ülkemin adını uluslararası platformda duyurabilmeyi hedefliyorum. Öncelikli hedefim, aynen oryantringte olduğu gibi triatlonda da Türkiye'de derece yapmak sonra da ülkemi uluslararası yarışmalarda temsil etmek" şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER