ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 15:17

Litvanya'da taraftarlara Boşnakça hutbe verildi

Litvanyada taraftarlara Boşnakça hutbe verildi

Bosna Hersek Milli Futbol Takımı'nın 2014 Dünya kupası elemeleri kapsamında oynayacağı son maçı dolayısıyla Litvanya'da bulanan binlerce Boşnak taraftar, ülkenin Kaunas kentinde bayram namazı


Bosna Hersek ve dünyanın birçok ülkesinden Milli Takımı'nı desteklemek için Litvanya'ya gelen Boşnak taraftarlar, bayram namazını kendileri için hazırlanan 2 spor salonunda kıldı. Taraftarların, namaz sırasında Bosna Hersek ile Brezilya bayraklarını seccade yapmaları dikkati çekti.

Kaunas kentinde kılınan bayram namazına yüzlerce taraftarın yanı sıra, Bosna Hersek Futbol Federasyonu yetkilileri, Boşnak sanatçılar ve eski Milli futbolcular katıldı. Litvanya tarihinde ilk defa Boşnakça dilinde hutbe verildi. Kaunas kentinde bayram namazını kıldıran Bosna Hersek İslam Birliği'nin Boşnak Diyasporası Şefi Mirsad Kalayciç, hutbesinde şöyle konuştu:

"Tüm dünyadaki Müslümanlar bugün birlik, sevgi ve sevinç içerisinde en büyük bayramlardan birini kutluyor. Bosnalı Müslümanlara inşallah bugün çifte bayram olacak. Allah'ın izniyle Milli takımımız bu akşamki maçta Livanya'yı yenip Dünya kupasına katılacak. Bu ülkede Bosna Hersek'in büyükelçiliği yok, dolaysıyla bugün burada Bosna Hersek'in büyükelçileri sizsiziniz."

Hutbesinde, Litvanya vatandaşlarına misafirperverliklerinden dolayı teşekkür eden Kalayciç, Litvanya Müftüsü Ramazan Krinickliy, Litvanya'daki Türkiye Büyükelçiliği'ne ve bayram namazi için spor salonlarını kiralayan ülkede yaşayan tek Bosna Hersekli Mirza Sefereoviç'e teşekkür etti.

Bosna Hersekli oyuncu Emir Hacihafizbegoviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Litvanya'da çok sayıdaki Bosnalı taraftarların toplanması nedeniyle kendilerini yurtdışında hissetmediklerini söyledi. Hacihafizbegoviç, ''Burası sanki Bosna Hersek, sanki evdeyiz. Umarım çifte bayram yaşarız. Eğer milli takımımız bu akşamki maçı kazanırsa doğrudan Dünya Şampiyonası'na katılmayı garantileyeceğiz, bu yüzden tarihi bir gün yaşıyoruz. Size, Anadolu Ajansı'na hem ülke hem de bölge için tarihi anlar yaşadığımızda burada olduğunuz ve takip ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum'' diye konuştu.

Eski Bosnalı futbolcu Muhammed Konyiç ise Bosna Hersek A Milli Takımı'nın taftarlara ve bütün Bosnalılara çifte bayram yalatacağından emin olduğunu dile getirdi. Konyiç, ''Bizim takımın seviyesi, kalitesi belli. Dünya Şampiyonası'na katılmayı hak ettik ve umarım çifte bayramı yaşarız'' dedi.

Litvanya ile Bosna Hersek arasındaki maçı bu akşam Kaunas kentindeki Dariaus ir Gir?no stadyumunda oynanacak. Dünya kupası elemelerinde H grubunda mücadele eden Bosna Hersek 22 puanla 1'inci sırada yer alıyor. Bosna Hersek, kazandığı takdirde önümüzdeki yıl Brezilya'da düzenlenecek Dünya Şampiyonası'nda, ülkenin tarihinde ilk kez katılacak. Aynı puanla fakat ikili averajdan dolayı, 2'nci sırada bulunan Yunanistan, bu akşam elemelerin son maçında Lihtenştayn ile karşılaşacak.

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER