ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 21:42

Korkuteli Altın Kiraz Pehlivan Güreşlerinin başpehlivanı Hasan Cengiz oldu


Antalya’nın Korkuteli 25. Geleneksel Altın Kiraz Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde Korkutelili Hasan Cengiz Başpehlivanlığı aldı.

25. Geleneksel Altın Kiraz Yağlı Güreşleri'ne Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden 27'si başpehlivan olmak üzere toplam 497 pehlivan katıldı.

Altın Kiraz Yağlı Pehlivan Güreşleri Komitesi Başkanı Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce, yaptığı konuşmada Korkuteli halkına altın kiraz yağlı pehlivan güreşleri ve ata sporumuzu yaşamak ve yaşatmak için bu yıl 25. kez gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Gökçe, "Güreşlere Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinden 27’si başpehlivan olmak üzere toplam 497 pehlivan katıldı." dedi.

Korkuteli 100. Yıl Stadyumu'nda başpehlivanlık güreşlerine dopingli birçok başpehlivanın katılmaması dikkat çekti.
Başpehlivanlık yarı final müsabakalarında Hasan Cengiz ile Mehmet Yeşilyeşil karşılaştı. Hasan Cengiz sert güreş yaptığı için tatsızlık yaşandı ve çok sayıda seyirci stadyum içerisine girerek güreşlere müdahale etti. Yaşanan tatsızlıkları başpehlivan Recep Kara'nın müdahalesiyle sakinleştirildi.

Finalde Tarihi Kırkpınar güreşlerinde ikinci olan İsmail Balaban’ı yenen Korkutelili Hasan Cengiz başpehlivan oldu. İsmail Balaban ikinci olurken, Mehmet Yeşil Yeşil ve Recep Kara 3. oldu.

Başpehlivanlara ödüllerini Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce, Milliyetçi Hareket Partisi Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve güreş hanım ağası Hatice Yapardudu verdi. Altın kiraz yağlı pehlivan güreşlerini ikinci kez hanım ağası Hatice Yapardudu 110 bin TL vererek 2013 yılı 25. Altın kiraz yağlı pehlivan güreşleri çayır ağası oldu.

Korkuteli 100. Atatürk Stadyumu'nda sabah saat 10.00 başlayan güreşlere Milliyetçi Hareket Partisi Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Korkuteli Kaymakamı Erkan Karahan, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Elmalı Belediye Başkanı Hüseyin Altıntaş, çevre belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşların temsilcileri ile güreş severler katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER