ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 13:22

Kopenhag yönetiminden şok talep!

Kopenhag yönetiminden şok talep!

Kopenhag yönetimi, Türklerin iptal edilen biletleri için “Bizi destekleyin biletlerinizi onaylayalım” şeklinde açıklama yaptı.


Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi maçı oynayacağı FC Kopenhag kulübü bazı bilet satışlarının iptal edildiğini açıkladı. Biletleri iptal edilen Türkler ise harekete geçerek kulüp hakkında ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle polise suç duyurusunda bulundular. Danimarka medyası ve hukukçular da Türklerin isimleri nedeniyle biletlerinin iptal edilmesinin ayrımcılık içerdiği görüşünde birleştiler.

Sosyal Demokrat Eski Milletvekili Yıldız Akdoğan, taraftarın, göçmen Danimarkalı diye ayrım yapılmadan istediği yerde maçı izleme özgürlüğü bulunduğunu hatırlatarak “Türklerin isimleri nedeniyle biletlerinin iptal edilmesi normal değil. Umarım kulüp bunu yaparken ayrımcılık gibi bir düşünce içinde hareket etmemiştir. Şayet bir Türk maçı Danimarkalılar arasında izlemek istiyorsa izleyebilmelidir ve kulüp bundan memnuniyet duymalıdır” dedi. Kulüp yöneticileri ise, FC Kopenhag’ı destekleyeceklerin biletlerinin onaylanacağını belirterek, Türkleri kendi takımlarını desteklemeleri konusunda baskı uygulamaya başladı. FC Kopenhag sözcüsü Daniel Rommedahl “Türkler sakin olsunlar FC Kopenhag’ı desteklemek isteyenlerin biletleri onaylanacak. Biz ayrımcılık yapmıyoruz aldığımız tedbir sadece güvenlik tedbiridir” dedi. Rommedahl taraftarın güvenliğini sağlamadıkları için aha önce UEFA’dan 100 bin kron ceza yediklerini belirterek, biletlerin çok iyi inceleneceğini, Danimarkalılar arasında maçı izlemek isteyenlerin biletlerinin onaylanabileceğini söyledi.

Avukat firmasından kulübe tehdit FC Kopenhag Kulübünün sadece Türkler değil, yabancı ismi olan tüm futbol severlerin biletlerini iptal ettiği ortaya çıktı. K.I Consulting & Law. Adlı avukat firması, kulüp hakkında dava açabileceği tehdidinde bulundu. Avukat Kevni Iljazovski “biletleri iptal edilen o kadar çok kişiden şikayet aldık ki hepsini okuyamaya fırsat bulamadık. Kulübün yaptığı ayrımcılıktır ve kulüp yöneticileri hakkında dava açmaya hazırlanıyoruz” dedi.

Ünlü futbolcuların biletleri de iptal edildi Öte yandan sadece Türklerin değil, Şampiyonlar Ligi maçlarını izlemek için internet üzerinden bilet satın alan tüm yabancı isimli futbol severlerin biletlerinin iptal edildiği bildirildi. Bileti iptal edilenler arasında, Danimarka liglerinden top koşturan yabancı isimli ünlü futbolcuların, politikacıların da bulunduğu ortaya çıktı. Şimdi Denizli Sporda oynayan Eski FCN sporlu Bayram Fetai de satın aldığı biletin iptal edildiğini söyledi.

Danimarkalı hukukçular, FC Kopenhag’ın bilet satışı politikasını emen gözden geçirip değiştirmesi tavsiyesinde bulundular.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI!

UEFA Şampiyonlar Ligi maçları için bilet satın alan Türklerin biletlerini iptal eden FC Kopenhag Kulübü'ne karşı imza kampanyası başlatıldı.

Akademisyen Türk Gençleri Derneği (ONE) Başkanı Musa Kekeç, üç maç için paket satın aldığını ancak iki gün sonra satın aldığı biletlerin adı nedeniyle iptal edildiğini öğrendiğini belirterek, kulübe karşı imza kampanyası başlattığını söyledi.

Musa Kekeç, daha şimdiden 200 kişinin FC Kopenhag Kulübü'nün ayrımcı bilet politikasını proteste etmek için imza verdiğini ifade ederek, "Ben Türk kökenli biri olarak tabii ki Galatasaray'ı desteklerim. Ama bu demek değildir ki burada yaşayan biri olarak FC Kopenhag'ı desteklemem. Biletlerimizin sadece Türk ismi taşıyoruz diye iptal edilmesi kabul edilemez bir uygulama. Adım Türk adı olabilir ama ben Danimarka vatandaşıyım. Biletlerimizin onaylanması için FC Kopenhag'ı desteklemek zorunda mıyız? Ben bir kenara oturup beklemem. 900'ün üzerinde kişi isimleri nedeniyle satın aldıkları biletlerin iptalinden şikayetçi. Bunun için imza kampanyası başlattım. Güvenlik önlemlerini anlayışla karşılayabilirim ama isimlerimiz nedeniyle ayrımcılığa uğramayı kabul edemem" diye konuştu.
Öte yandan FC Kopenhag'ın Türklere karşı uyguladığı bilet politikası, tüm sosyal paylaşım medyalarında da yer aldı. Yahoo'da, FC Kopenhag'ın bilet politikası ile göçmenlere karşı ayrımcılık yaptığı yer aldı. Sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Twitter'da da binlerce kişi FC Kopenhag'ın bilet politikasını eleştirdi.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER