ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Haziran 2014 Perşembe 23:15

Kombineler Passolig’e taşınıyor

Kombineler Passolige taşınıyor

Geçtiğimiz sezon yasanın gereği olarak 14 Nisan’da başlayan E-Bilet uygulamasının markası olan Passolig, artık kombine kartlar yerine de geçiyor.


Uygulama ile öncelikle kağıt bilet kullanan seyirciler kapsama alınmış ve iki ayda yaklaşık 100 bin kişi Passolig’le tanışmıştı. Bu sayede kağıt bilet, gişe kuyruğu, karaborsa ve statlara anonim giriş devri kapanmış, taraftarlar zaman zaman sıkıntı yaşasa da kombine konforunda maçlarını izlemişlerdi. Yeni sezonda kombine ve loca kartların da Passolig karta tanımlanması ile beraber en az 200 bin taraftar kombine kartı olarak Passolig’i kullanacak.

KÖTÜ TARAFTAR ARTIK İYİ TARAFTARI KOVAMAYACAK

Türkiye Futbol Federasyonu ile E-Bilet'in taşıyıcı firması 14 Nisan 2014 tarihinden beri Passolig’in uygulandığı maçlarda herhangi bir şiddet olayının yaşanmadığını ileri sürüyor.

Uygulama ile anonim girişlerin önüne geçilerek tribünlerde yasadışı davrananların tespit edilmesi ve stadyumlardan bu kişilerin arındırılmasının sağlandığını ileri süren taşıyıcı firma, "Böylelikle olay çıkaranlar yüzünden sahanın kapatılması, diğer izleyicilerin cezalandırılması, takımların kapalı saha yüzünden bilet ve reklam gelirleri kayıplarının önüne geçiliyor. 'Kötü taraftar iyi taraftarı kovar'ın sonucu olarak gelir düzeyi yüksek kesimde ve ailelerde stadyumda maç izlemeye ilginin azalması ile seyirci sayılarında ve gelirlerde yaşanan düşüşlerin önüne geçilmekte. Harcama gücü yüksek yeni taraftar profili, maç günü forma, ürün satışı gibi gelirleri artıracak stadyum çevresinde dönen ekonomiye olumlu katkı yapacak." iddiasında bulunuyor.

PASSOLİG İLE SMS’LE BİLET TRANSFERİ MÜMKÜN

Passolig sahiplerinin 30 saniyede biletlerini alabildikleri ve kartlarına yükleyerek stadyumlara girebildikleri de belirtilirken, "Artık taraftarlar ister web’ten ister cep’ten isterlerse de akaryakıt istasyonlarından, bakkalara kadar 3 bin farklı noktadan kolaylıkla maç biletlerini alabilmekte." deniliyor.

Passolig ile birlikte artık gerek kombine gerekse günlük maç bileti sahibi taraftarlar, gitmedikleri maçın biletini sms yoluyla da diledikleri arkadaşlarının Passolig kartına gönderebiliyorlar. Taşıyıcı firma, "Taraftarların her maç için ayrı ayrı kart çıkarmasına gerek yok. Tüm Passolig kartlar, E-Bilet sistemine dahil olmuş tüm stadyumlara giriş için uyumlu." bilgisini de verirken, şu açıklamalarda bulundu:

"Passolig sadece bir stadyum giriş kartından ibaret olmadığından yıl sonunda en az 1 milyon 2 yıl içinde 3 milyon kart sayısı hedeflenmekte. Passolig sadece kanuni bir zorunluluğu karşılayan bir stadyum giriş kartından ibaret değil. Tüm statlara tek bir kartla giriş yetkisini üzerinde taşımanın yanı sıra Türkiye’nin ve dünyanın her iş yeri ve ATM’sinde kabul gören, toplu ulaşımda geçen, kampanya, taksit ve puan kazandıran, Türkiye’nin en işlevsel, en teknolojik, en ekonomik kart programı. Bu zengin özellikleri ile kart sayısının maçlara gitmeyen tüketicileri de kapsayacak şekilde genişleyeceği öngörülmektedir.

Türkiye’nin en ekonomik kart programı. Passolig’in yarı özelliklerine sahip bankaların kart ücretlerinin 75 TL’den başladığı düşünüldüğünde 15 TL’lik yıllık e-bilet kullanım bedeli ile Türkiye’nin ekonomik kart programı. Üstelik Passolig kullanımından elde edilen gelirin yarısı kulüplerimize finansal katkı olarak aktarılmakta. Taraftarın isteğine göre alacağı 25 TL’lik yıllık e-bilet kullanım bedeli olan kulüp kartlarında ise takımların kazancı \%70’e varmakta.Taraftar da diğer kart programlarına nazaran çok düşük bir bedelle maça girişin yanısıra tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER