ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 18:13

Kocaman: "Maçın favorisi yüzde 51 Benfica"

Kocaman: "Maçın favorisi yüzde 51 Benfica"


Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, UEFA Avrupa Ligi yarı finalinde karşılaşacakları Benfica'nın yüzde 51 tur için avantajlı olduğunu fakat kendilerinin de turu geçmek için mücadele edeceklerini söyledi.

Yarın akşam Benfica ile oynanacak UEFA Avrupa Ligi yarı final ilk maçı öncesinde Şükrü Saracoğlu Stadı'nda düzenlenen basın toplantısına katılan tecrübeli hoca, UEFA Avrupa Ligi'nde yarı finalde mücadele etmenin onuru ve gururunu yaşadıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Hem kendi adıma hem de takımım adına bugün burada olmaktan çok mutluyum. Dünyanın milli takımlar dışındaki en büyük organizasyonlarından birisinin yarı finalindeyiz. Bunu yaşamanın onuru ve gururu içindeyiz. Bizim ilk defa yaşadığımız bu tecrübeyi defalarca yaşamış bir takımla oynayacağız. Saygıdeğer bir kulüple oynayacağız. Ancak bu maç öncesinde sanki rakibimiz ilk defa, Fenerbahçe ise her yıl buralarda yarı finaller finaller oynuyormuş gibi hava var. Son oynadığımız Gençlerbirliği'ndeki yenilgi bu skoru etkilemiş gibi gözüküyor. Türk futbol takımları içinde iki takım buraya kadar geldi. Birisi de şampiyon olmuştu. Yarın akşam taraftarlarımız bizi desteklesinler. Onların desteğini bekliyoruz."

Bir gazetecinin, "Bu karşılaşma Fenerbahçe'nin tarihindeki en önemli mücadele midir ?" sorusuna Aykut Kocaman, şu cevabı verdi:

"Sportif değer olarak bakılırsa kesinlikle öyle gözüküyor. Ancak tabiki başarı soyut bir kavramdır. Ancak 50 yıllık lig tarihine bakıldığında Fenerbahçe 18 defa şampiyon olmuştur. Bundan sonraki verilere bakılırsa yine 18-20 defa şampiyon olacak gibi gözükmektedir. Bütün yatırımların karşılığı olarak Şampiyonlar Ligi'nde bu seviyeleri yakalamaktır. Bugün bunu gördük çok mutluyuz. Tarihimiz adına çok önemli olarak gözüküyor."

Kocaman, bugün bazı basın kuruluşlarında yer alan "Yalnız bırakıldım" açıklamalarının ise yalan olduğunu ifade etti.

BU TURUN GALİBİ KUPAYA YAKINDIR

Tecrübeli teknik adam, Avrupa Kupaları'nda ilk 8'e kaldıktan sonra her takımın kupa için favori gösterildiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yarı finale kaldıktan sonra takımlar arasında çok küçük farklılıklar oluyor. Maçın bütününü de etkileyecek farklılıklar sağlayacaktır. Bunlar tabiki ne kadar yetecek yarın sahada göreceğiz. Ancak hissiyatımla söylüyorum bu turun galibinin kupaya yakın olacağını düşünüyorum."

YÜZDE 51 TUR ŞANSI BENFİCA'NIN

Portekizli bir gazetecinin, 'Yarın akşamki maçta kimi favori görüyorsunuz?' sorusuna ise tecrübeli hoca, "Bu konudaki düşüncemizi yüzde olarak vermek gerekirse yüzde 51 Benfica gibi gözüküyor." diyerek, şöyle cevapladı:

"Avrupa kupalarındaki başarıları onları yüzde 51 üstün gibi gösteriyor. Tecrübeli olmalarının yanısıra bugünün futbolundaki beraber oynama yetisine sahipler ve bizden daha fazla gözüküyor. Tabiki bizim de silahlarımız var. Her iki maç sonunda ortaya konacak yüksek irade kağıt üzerinden ötesini geçecek gibi gözüküyor."

Aykut Kocaman, turu geçmek için özellikle ilk maçta gol yememeleri gerektiğini ve tur için de sahada ne gerekirse yapacaklarını kaydederek, şunları ifade etti:

"Turu geçebilmek için ilk maçta avantaj sağlayacak bir sonuç almamız gerekiyor. Bunun için sahada ne gerekiyorsa yapacağız. Tura gidebilmek için mümkün olduğu kadar gol yememek gerekiyor. En az pozisyon vererek ikinci maça gidebilmek için mutlak gol yemeden bitirmek zorundayız. Rakip golü bulmak için baskı yapacaktır."

Aykut Kocaman, kart cezalısı Caner dışında da eksik futbolcularının bulunmadığını kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER