ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 12:03

"Kenan MotoGP'de de yarışır ama..."

"Kenan MotoGPde de yarışır ama..."

Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu'nun Dünya Supersport Şampiyonası'nda pilotaj değil, mekanik anlamda ikinci olduğunu belirterek, "Kenan, MotoGP'de de


Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, supersportta 3 dünya şampiyonluğu bulunan Sofuoğlu'nun, yaşadığı teknik arızalara karşın sezonu ikinci tamamlamasının, kendileri için çok iyi bir sonuç olduğunu dile getirdi. Sofuoğlu'nun yeni takımıyla teknik konularda sorunlar yaşadığını, bu nedenle de üç yarıştan puansız döndüğünü hatırlatan Uçar, "Çok daha iyi bir takım ve mekanikerle çalıştığınızda motosikletin etkisi veya gücü pilotun da gücünün önüne geçebilyor. Kenan'ın başına gelen de bu oldu. Lowes'un motosikleti, Kenan'ınkinden çok daha güçlü bir motosikletti. Şartlar eşit olduğunda, pilotaj özelliğinin ötesinde bir şeylerin gerektiği noktalarda Lowes, Kenan'ı geçti" diye konuştu.

Sofuoğlu'nun mekanik anlamda ikinci olduğunu, Kawasaki markasını şampiyonluğa taşımış olmasının en zorlu ve riskli pistlerde, şampiyon Lowes'dan çok daha iyi performans sergilemiş olmasının ise pilotaj açısından en iyi olduğunu gösterdiğine dikkati çeken Uçar, "Türk izleyicisi de bunu İstanbul Park'ta gördü. Herkesin hızlı gittiği yerde Kenan da hızlı gidiyor ama kimsenin hızlı gidemediği pistlerde ve virajlarda Kenan daha iyi olduğunu ispatladı" ifadelerini kullandı.

Uçar, ikinciliğin, kendileri için çok iyi bir sonuç olduğunu dile getirerek, "Motor sporları, ferdi bir spor gibi görünüyor ama Kenan'ın arkasında 20 kişilik bir takım var. Herhangi birinin aksadığı nokta, pilotun istediği gibi gidememesine neden oluyor. Kenan'ın 3 yarışı bu şekilde heba oldu. Bu da bütün sezona mal oldu. O arızaları yaşamamış olsaydı, Kenan İstanbul'da şampiyonluk kupasını alabilecek başarıdaydı" şeklinde devam etti.

"MotoGP'de rahatlıkla yarışır"

Bekir Yunus Uçar, Sofuoğlu'nun, motosiklet sporlarının en üst düzeyi MotoGP'de yarışacak düzeyde bir sporcu olduğuna işaret ederek, "Dereceler ve istatistikler bunu gösteriyor. Kenan, motor sporlarında dünyanın en iyi 3 sporcusundan biri. MotoGP'de de rahatlıkla yarışabilir ama bugünkü bütçenin tam 4 katı bir bütçe olması gerekiyor. Elimizdeki imkanlar ise şu anda supersportta yarışmasını öngörüyor" dedi.

Motor sporlarında, şampiyon 5 sporcunun isminin telaffuz edildiğini belirten Uçar, "Bunlardan biri olması da bizim açımızdan yeterlidir. Çünkü Kenan ahlakıyla, kültürüyle, altyapısıyla, centilmenliğiyle ve efendiliğiyle de önemli bir rol model. Bir olsun, iki olsun, hiç derece yapmasın. Yarışma karakteri, Kenan'ın her zaman için gönüllerdeki yerini koruyor. Önümüzdeki sene Spor Genel Müdürlüğümüz ve Bakanlığımız da onay verirse aynı takımda ve şampiyonada yarışacak. Şartların düzeleceğini, önümüzdeki sene dördüncü dünya şampiyonluğunu yaşayacağını umuyoruz" diye konuştu.

Yeni Kenanlar yetişiyor

Uçar, Sofuoğlu'nun ardından yetişen birçok genç sporcular bulunduğunu, onların uluslararası yarışlarda tecrübe kazanmaları için federasyon olarak her türlü desteği vermeye devam ettiklerini söyledi. Pist yarışlarında gelecek vadeden Toprak Razgatlıoğlu'nun bu sezon Red Bull Rookies Kupası'nda, Harun Çabuk'un da Moriwaki Kupası'nda 2'şer üçüncülük elde ettiklerini ifade eden Uçar, motokros dalında da Türkiye'nin takım halinde Doğu Avrupa Motokros Şampiyonası'nda 3 üçüncülük, bir de ikinciliğe imza attıklarını söyledi.

Süpermotoda ise Türkiye'nin takım halinde Avrupa ikincisi, Doğu Avrupa Supermoto Şampiyonası'nda ise üçüncü olduğunu kaydeden Uçar, Asrın Rodi Pak'ın da Avrupa ve Balkan supermoto şampiyonu olduğunu belirtti.

Birçok Türk motosikletçinin, çeşitli uluslararası kupalarda podyuma çıktıklarını ifade eden Uçar, sözlerini, "Bu sporcularımız, uluslararası başarı noktasında bizi umutlandırıyor. Artık Türkiye sınırları içerisindeki parkurlarımızı aşağı yukarı bütün sporcularımız ezberlemiş durumda. Biz de onları yurt dışındaki şampiyonalara yönlendiriyoruz. Katılım ücreti, derece yaptıklarında ödül ve pasaport masraflarının karşılanması gibi konularda onlara katkı sağlamaya çalışıyoruz" şeklinde tamamladı.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER