ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 16:37

Karşıyaka’da bisikletli günler başladı


İzmir'in Karşıyaka Belediyesi, Karşıyaka Bisiklet Kiralama Sistemi (KARBİS) projesini hizmete soktu. Vapur iskelesinde düzenlenen törenle açılışı yapan Belediye Başkanı Cevat Durak, sisteme kayıt olarak ilk denemeyi yaptı.

Törende konuşan Başkan Durak, "Sağlıklı kent ve temiz hava için bisiklet kullanımı artmalı. Karşıyaka’da başlattığımız sistemin daha da genişlemesini diliyorum. Covenant of Mayors (Belediye Başkanları Sözleşmesi)’a attığımız imza ile karbon salımını 2020 yılına kadar azaltmayı taahhüt ettik. KARBİS, buna ilişkin adımlardan biridir. Havayı kirletmeyen, insan sağlığını geliştiren bisiklet ulaşımda kullanılmalı. Karşıyaka’dan İzmir Doğal Yaşam Parkı’na kadar 19 kilometrelik bisiklet yolu yapıldı. Gelecekte yeni bisiklet yolları yapılıp kullanımı daha da artacaktır. Sistemin hayata geçirilmesi için emek veren personelimize teşekkür ediyorum." dedi. Vatandaşların sisteme sahip çıkmasını isteyen Durak, halen deneme amacıyla bedava kullanılan bisikletlerin ücretinin 1 lira olacağını kaydetti.

Karşıyaka Tersane, Karşıyaka İskele, nikah sarayı, Bostanlı Demokrasi Meydanı, Mavişehir Denizkent, Mavişehir Spor Salonu yanı ile Tay Park yanındaki istasyonlarda 65 adet bisiklet bulunuyor. Güneş enerjisiyle çalışan kamera ve kilit sistemleri takılı istasyonlardan bisiklet almak isteyenler, kiokslardan kayıt yaptırabiliyor. Kullanılan bisikletler, istenen parka bırakılabiliyor. Çiple sürekli kontrol edilen bisikletlerin üzerinde acil çağrı butonu da bulunuyor. Kullanım sırasında tekerleğin patlaması veya benzeri sıkıntılarda ihtiyaç olduğunda kullanıcı, butona basarak bakım ekibi çağırabiliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER