ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 22:20

Karateci gençler nefes kesti


İzmit’te düzenlenen Türkiye Ümitler-Gençler ve 21 Yaşaltı Karate Şampiyonası final müsabakalarıyla sona erdi. Kategorilerinde dereceye girenler yarın dünya şampiyonası seçmelerinde ter dökecek.

Türkiye Karate Federasyonu tarafından İzmit’te düzenlenen Ümitler-Gençler ve 21 Yaşaltı Karate Şampiyonası, dokuz kategoride yapılan finallerle sona erdi. Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda yapılan organizasyonun son gününde genç erkekler kumite 55, 61 ve 68 kilo ile 21 Yaşaltı bayanlar kumite 53, 60, +60, 21 Yaşaltı erkekler kumite 68, 78 ve +78 kilo müsabakaları yapıldı.

Bazı kategorilerde sürpriz isimler zirveye çıkarken, bazı sporcular hem unvanlarını hem de Milli Takım’daki yerlerini korudu. Şubat ayında Konya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda 52 kiloda Avrupa Ümitler Şampiyonu olan Eray Şamdan, genç erkekler 55 kilo finalinde Şükrü Onur Demir’i mağlup ederek altın madalya kazandı ve Dünya Şampiyonası vizesi aldı. 2012 Avrupa Ümitler üçüncüsü Tolga Macar, genç erkekler 61 kiloda finalde Ercan Kaçar’ı geçerek birinci oldu.

21 Yaşaltı bayanlar kumite 53 kiloda birbirinden başarılı maçlar çıkararak finale gelen Sevil Baş, şampiyonluk maçında Avrupa üçüncüsü Neslihan Çalışkan’ı bitime bir saniye kala vurduğu tekme sonucu aldığı puanlarla 3-1 mağlup ederek altın madalya aldı.

21 Yaşaltı bayanlar kumite +60 kiloda Sena Yılmazlar, Avrupa Gençler şampiyonu Nurcan Çiçek’i, son 30 saniyesine 2-0 geride girdiği maçta 3-2 yenerek bu kategoride zirveye çıktı.

21 Yaşaltı erkekler kumite 68 kiloda Avrupa şampiyonu Burak Uygur, nefes kesen final maçında Ahmet Göksel Karacan’ı 4-3 mağlup ederek altın madalya kazandı ve Dünya Şampiyonası’na doğrudan katılma hakkı kazandı.

78 kiloda iki Avrupa şampiyonunu karşı karşıya getiren maçta gülen Eltemur oldu. Avrupa 21 Yaşaltı şampiyonu Eltemur, Şubat ayında Avrupa Gençler şampiyonu olan Uğur Aktaş’ı final maçında 4-1 mağlup ederek final biletini kaptı.

MİLLİ TAKIM SEÇMELERİ YARIN YAPILACAK

Türkiye Ümitler-Gençler ve 21 Yaşaltı Karate Şampiyonası’nda dereceye girenler Pazar günü Dünya Şampiyonası seçme müsabakalarında ter dökecek.

Avrupa Ümitler-Gençler ve 21 Yaşaltı Şampiyonası’nda dereceye giren ve İzmit’te kategorilerinde ilk sırayı alan isimler ise doğrudan Dünya Şampiyonası kadrosuna girecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER