ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 12:01

Kapadokya Bisiklet Festivali başladı

Kapadokya Bisiklet Festivali başladı


Kapadokya Bisiklet Festivali’nin dördüncüsü Nevşehir’in Avanos ilçesinde başladı.
     Dört seneden bu yana büyük coşku ve artan katılımla yapılan festival, bu yıl 12’si yurt dışından 200 kişinin katılımı ile 234 kilometrelik parkurda 03- 07 Temmuz 2013 tarihleri arasında 5 gün olarak planlandı. Toplam 3 bin 850 kilometre tırmanma yapılacak olan festivale katılanlarda sağlık problemi olmaması ve 18 yaşını doldurması şartı aranıyor. Bisikletin de tur bisikleti olması gerekiyor. 18 yaşın altındakiler ise velileri ile katılabiliyor. Katılacaklarda çadırlarda konaklama sorunu olmaması da gerekiyor.
    Festivale katılanlar önceki üç yılda konaklamak için Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesinde bulunan Dedeağaç Restaurant’ın bahçesinde çadırlar kuruluyordu. Bu yıl ilk kez Avanos ilçe merkezinde bulunan bir otelde konaklama ve yemek olacak. Festivalin organizatörü Abdullah Güney yaptığı açıklamada, festivale bu yıl İran, Almanya, Hollanda, İtalya’dan 12 kişi olmak üzere toplam 200 bisikletçinin katıldığını söyledi.
    Festivalin bu yıl dördüncüsünü düzenlediklerini belirten Güney “ 2010 yılında ilk olarak 70 kişi ile başladık. 2011 yılında başvuru çok olmasına rağmen 200 kişiyi aldık. Geçen yılda yoğun bir talep vardı. Ancak 300 kişilik bir kontenjan ayırabildik. Bu yıl ise katılım biraz düşük oldu. Önümüzdeki yıllarda artacağına inanıyorum. Amacımız Kapadokya’nın eşsiz doğasını keşfederek, Anadolu’nun eski tarihine yolculuk yapmak isteyen bisikletseverlere imkanı sunmaktır. Kapadokya bisiklet turları için dünyanın en uygun yeridir. Burayı tanıtmanın önemli bir yolu olduğunu düşünüyoruz. Katılımcılar 4 gün boyunca bisikletle 232 kilometrelik asfalt veya stabilize yolda toplam 3 bin 850 kilometre tırmanma yapacak. Biz, katılımcılardan her şey dahil 200 TL alıyoruz. Turun toplam maliyeti çok daha yukarı bir rakam. Aradaki farkı sponsor desteği ile sağlıyoruz. Avrupa’da bu şekilde yapılan turlardan bin Euro alınıyor. 5. günde sosyal bir proje olarak Kapadokya’da vadi yürüyüşü yapıp çöpleri temizleyeceğiz.” dedi.
    Festivale Almanya’dan gelerek katılan Michael Spielmann, daha önce İsveç’in Göteborg şehrinde ve Antalya’da bisiklet turlarına da katıldığını, Kapadokya’ya gezi amaçlı daha önce geldiğini, doğasını çok ilginç bulduğunu söyledi.
    Festivale katılmak üzere İstanbul’dan geldiğini ifade eden Pelin İlgün ise daha önce başka sportif faaliyetlere katıldığını, yıllardır spor yaptığını belirterek “ ilk kez bisiklet turuna katıldım. Heyecanlıyım.” dedi.
    Turun ilk gününde bisiklet severler yaklaşık 54 km’lik inişli çıkışlı bir güzergah izleyecekler. İlk gün çok güzel bir havada gerçekleştirilen turda katılımcılar 746 metre tırmanışı da içeren Avanos merkezden başlayarak, Göynük ve Özkonak beldeleri ile Ayhan köyünden geçerek Avanos’ta konakladıkları otele gelecek.
    İkinci gün Avanos, Ürgüp, Karacaören, Karain, Karlık, Yeşilöz, Taşkınpaşa, Cemil, Mustafapaşa, Ortahisar, Çavuşin, Avanos (74 km, 1290 m tırmanış) yapılacak.
Üçüncü gün Avanos, Çavuşin, Uçhisar, Ürgüp, Ulaşlı, Çökek, Sarıhıdır, Avanos (52 km, 948 m tırmanış)    
    Dördüncü gün Avanos, Göreme, İbrahimpaşa, Ürgüp, Saruhan, Avanos (46km, 866 m tırmanış)dördüncü gün büyüsünü yaşayacaklar.
Beşinci gün ise, Kapadokya’da vadi yürüyüşü yaparak, sosyal sorumluluk projesi olarak çöp toplayacaklar.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER