ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 19:49

Kadirov, Anji’ye Dağıstan’da maç yapmayı yasaklayan UEFA’yı ayrımcılıkla suçladı


Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, Anji takımına Dağıstan’da Avrupa Ligi maçlarını oynamasını yasaklayan Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’ni (UEFA) ayrımcılık yapmakla suçladı.

UEFA, Perşembe günü yaptığı değerlendirme sonrası güvenlik sorunları nedeniyle Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesinde UEFA’nın organize ettiği herhangi bir etkinliğin yapılmasını yasakladı. Bazı çevreler ve Anji yönetiminden tepkiler gelirken Çeçen lider Ramazan Kadirov da bu kararı sert bir dille eleştirenlerden oldu.

UEFA’nın bu kararını beğenmeyen Kadirov, “Bu karar ayrımcılık belirtilerini taşıyor, tamamen politik bir karar ve futbolla hiçbir alakası yok.” diye konuştu.

Kafyasya ülkelerinin Avrupa ülkelerinden daha güvenli olduğunu savunan Çeçen lider, “Stadyumlarda kavga, taşkınlıklar oluyor, sokaklarda arabalar yakılıyor. Şehrin bazı bölgelerine polisler bile girmeye korkuyor ve bu ülkeler Rusya’nın hangi bölgesinde maç yapılıp yapılmayacağına kararlar veriyor.” şeklinde konuştu.

Çeçenistan’da yüzden fazla futbol maçı ve 5 milyon kişinin katılımıyla 370 etkinlik düzenlediklerini hatırlatan Kadirov, “Bir tane olay bile çıkmadı, hangi güvenlikten bahsediliyor bunu anlamıyoruz.” dedi.

Anji takımı UEFA Avrupa Ligi’nde kendi evinde oynayacağı maçlar için 30 Haziran'a kadar UEFA’ya alternatif stat ve şehir ismi bildirmesi gerekiyor.

Geçen sezon UEFA Avrupa Ligi’nde 3. tura kadar yükselmeyi başaran Anji, Rusya Premier Ligi’nin üçüncülükle tamamlayarak tekrar Avrupa’da mücadele etmeyi hak etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER