ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2013 Cuma 13:14

Kadınların hedefi şampiyonluk...

Kadınların hedefi şampiyonluk...

TFF Kadınlar 1. Ligi’nin lideri Konak Belediye, bölgesel ligde başladığı yolculuğunu bu yıl şampiyonlukla taçlandırmayı amaçlıyor.


TFF Kadınlar 1. Ligi, futbol sevdalısı kadınlardan oluşan 10 takımın, kıyasıya mücadele ettikleri maçlara sahne oluyor. En yakın rakibi Ataşehir Belediyespor’un 2 puan önünde lig liderliğini sürdüren Konak Belediye Kadın Futbol takımının teknik direktörü Hüseyin Tavur, 7 yıldır çalıştırdığı takımın bu yıl şampiyonluk ipini göğüslemeye yakın olduğunu söyledi.

Takımındaki her oyuncunun son derece hırslı, ”futbolla uyuyup futbolla uyanan” yapıya sahip olduklarını ifade eden Tavur, bölgesel ligde başladıkları yolculuklarında, sırasıyla ikinci, ardından birinci lige çıktıklarını, son üç yıldır da şampiyonluğu kovaladıklarını kaydetti. Tavur, ”Hedefimiz şampiyon olmak, bunun için de vargücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Beden eğitimi öğretmeni olan Tavur, hiçbir spor dalında kadın-erkek ayrımı yapmadığını, öğretmen olarak daha önce de kız futbol takımı yönettiğini belirtti. Tavur, 7 yıl önce teklif geldiğinde kadın futbol takımı yönetme konusunda tereddüt etmediğini söyledi ve ”İtiraf etmek gerekirse, kadınlarla çalışmak, erkeklerle çalışmaktan zor ama bu işi çok severek yapıyorum” diye konuştu.

Tavur, Kadınlar Futbol Ligi’nin futbol kalitesi yüksek, seyir zevki veren çok güzel maçlara sahne olduğunu ve ilk kez izleyenlerin, kadın oyuncuların performansından çok etkilendiklerini dile getirdi. Tavur, Türkiye’de kadın futbolunun tanıtılması ve geliştirilmesi yönünde atılan adımların ise yetersiz kaldığını söyledi.

Tavur, ABD, Japonya ve Almanya gibi ülkelerde kadın futbolunun çok ilerlediğini ve izlendiğini belirterek, şunları kaydetti: ”Biz Türkiye’de, erkeklerde olduğu gibi, kadınlarda da teknik anlamda çok iyi durumdayız, ancak fizik gelişimimizi tamamlayıp, maç eksiğimizi kapatmamız gerekiyor. Bunları başardığımızda, bu ülke ekipleriyle de başa baş mücadele etmememiz için bir neden yok.” Tavur, ligi ilk sırada bitirip Türkiye’yi Şampiyonlar Ligi’nde temsil etmeyi istediklerini de kaydetti.

 ”Karpatların kadın Maradona’sı”

Ülkesinde tanınan bir sporcu olan ve bu yıl Romanya’dan İzmir’e gelen 20 yaşındaki oyuncu Kosmina Dusa, Türkiye Ligi’ndeki futbolun kalitesinden etkilendiğini ve bu ligde oynamaktan keyif aldığını söyledi. Çocukluğundan bu yana, futboldan başka bir spor dalını düşünmediğini, futbola Romanya’da yaşadığı mahallede erkeklerle mücadele ederek başladığını anlatan Dusa, çocukluğunda hemcinsleriyle gezmek yerine futbol maçı izlemeye gittiğini söyledi.

Erkeklerin daha güçlü ve hızlı olmasına karşın, kadın futbolunun seyir zevkinin daha fazla olduğunu belirten Dusa, Türkiye’de başta ”Karpatların Maradona’sı” olarak tanınan Hagi olmak üzere çok sayıda futbolcunun iz bıraktığını belirtti.

Dusa, ”Ben de onlar kadar iyi oynuyorum ama onlar kadar popüler olamayacağım, çünkü onlar erkek” dedi.
Takımın başarılı oyuncusu Gamze İskeçeli de 15 yaşından bu yana profesyonel futbol oyuncusu olduğunu belirterek, şöyle konuştu: ”Futbolu çok seviyorum. Günümün tamamının futbolla dolu olduğunu söyleyebilirim. Beden eğitimi öğretmeniyim, benim de kendi futbol takımım var. Evimde, işimde, burada hayatım futbol. Maç izliyorum, özellikle bilgisayarda futbol oyunları oynamayı seviyorum, tüm vaktim futbol ekseninde geçiyor. Oyun kalitesi ve teknik olarak yurt dışından hiçbir eksiğimiz yok. Türkiye’de teknik kapasitesi yüksek, çok başarılı kadın futbolcular var. Kadın futboluna ilgi bekliyoruz.”

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER