ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mart 2017 Cuma 11:22

Kadın satranççılar Antalya'da yarışacak

Kadın satranççılar Antalyada yarışacak

2017 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası, 511 Mart'ta Antalya'da organize edilecek


2017 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası, Antalya'nın ev sahipliğinde organize edilecek.

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından 5-11 Mart tarihlerinde düzenlenecek organizasyonda, Türkiye ve KKTC'den toplam 107 kadın sporcu mücadele edecek.

Türkiye'nin 2017 yılı şampiyonunun belli olacağı 9 turluk zorlu mücadelede başarılı olan ve dereceye giren sporculara maddi ödüller ve çeşitli hediyeler verilecek. Türkiye şampiyonu 4 bin, gümüş madalya kazanan sporcu 3 bin 500, bronz madalya kazanan sporcu ise 3 bin liralık ödülün sahibi olacak. Ayrıca şampiyonada derece elde eden sporcular, Avrupa Kadınlar Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanacak.

TSF Başkanı Gülkız Tulay, yaptığı yazılı açıklamada, kadınlarda bu yıl en yüksek katılıma ulaştıklarını belirterek, "Türkiye'nin son yıllardaki satranç atılımına, kadınlarımızın katkısı büyük. Önümüzdeki süreçte de kadın satrancındaki yükselişimizin artarak devam edeceğine inanıyorum. Türk kadınının azmi, gücü ve iradesi dünya satranç camiasına örnek olacak." diye görüş belirtti.

Göreve geldiklerinde Türkiye'deki lisanslı kadın satranç sporcusu sayısının 45 bin olduğunu ve kadın satranççılara yaptıkları yatırımlarla bu sayıyı 250 bine çıkardıklarını kaydeden Tulay, şöyle devam etti:

"TSF olarak 2017 hedeflerimiz arasında önceliği kadın satrancı alıyor. Önümüzdeki dört yıllık süreçte kadın sporcu, antrenör ve hakem sayımızı arttıracağız. Kadın satrancını okul öncesi dönemden başlayarak Türkiye genelinde proje ve etkinliklerimizle desteklemeye devam edeceğiz. Bu yıl Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası'nda en yüksek katılıma eriştik. Rakamlar ve geri bildirimler önümüzdeki dönemde kadınların satranç sporuna ilgisinin artacağını gösteriyor. Bundan sonraki adımımız ise dünya satrancında Türk kadınının başarısının artmasını sağlamak olacak."

Kadın elinin değdiği her şeyin değiştiğini ve güzelleştiğini vurgulayan Tulay, "Siyasetten ekonomiye, ekonomiden spora kadar kadın elinin değdiği her işin güzelleştiğine ve aydınlandığına tanık oluyoruz. Çünkü bizim kadınlarımız her işi yürekten inanarak yapıyor. Benim de kadınlarımıza olan inancım tam. Türk sporunda az sayıdaki kadın yöneticiden biri olmaktan gururluyum. Türk kadınlarının azmi ve başarısının çok kısa süre içinde ülkemizde olduğu gibi dünya satrancında da konuşulacağından şüphem yok. Şampiyonada yarışacak tüm kadınlarımıza şimdiden başarılar diliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER