ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2014 Perşembe 21:36

Judoda Avrupa şampiyonası heyecanı başladı

Judoda Avrupa şampiyonası heyecanı başladı


Judoda dünya şampiyonası ile beraber takvimin en önemli organizasyonu sayılan ve Fransa’nın Montpellier kentinde düzenlenen Avrupa Judo Şampiyonası başladı.

43 ülkeden 321 sporcunun yarıştığı, judonun en başarılı kıtasının şampiyonasında ilk gün Türkiye’ye madalya çıkmadı. Şampiyonanın yapıldığı salonda Türkiye için açılan özel stand ise ilgi çekti.

Judonun tartışmasız en başarılı kıtası olan Avrupa’nın, en iyilerini belirleyecek Avrupa Şampiyonası, bugün güney Fransa’daki Montpellier kentinde başladı. Tasarımıyla göz kamaştıran Park&Suites Arena’da düzenlenen şampiyonanın ilk gününde erkeklerde 60 ve 66 kilo ile kadınlarda 48, 52 ve 57 kiloda madalyalar sahibini buldu.

SÜMEYYE YEDİNCİ OLDU

Sekiz sporcu ile şampiyonaya katılan Judo Milli Takımı'nda ilk gün erkeklerde 60 kiloda Ahmet Şahin Kaba ve 66 kiloda Sinan Sandal ile kadınlarda 48 kiloda Sümeyye Akkuş ve Dilara Lokmanhekim mindere çıktı.

48 kiloda geçen yıl Avrupa beşincisi olan Sümeyye, Fransa’da istediği performansı gösteremedi ve yedincilikte kaldı. İlk turda iddialı isimlerden Kosovalı Distira Krasniqi’yi geçen Sümeyye, ikinci turda Ukraynalı Maryna Çerniak’a kaybetti. Repesaj maçında İsrailli Amelie Rosseneu’yu geçemeyen Sümeyye, bronz madalya şansını yitirdi.

AHMET CEZAYLA KAYBETTİ

Gençler Avrupa ikincisi Ahmet Şahin Kaba ise ilk maçında Azeri İlgar Muşkiyev’e karşı 2’ye 1 ceza ile kaybetti.

66 kiloda Sinan Sandal ise ilk turda Ukraynalı Zantaraia karşısında iki shido ile öndeyken bitime 2 dakika 3 saniye kala ippon ile yenildi.

48 kiloda ilk maçında İtalyan Valentina Moscatt ile karşılaşan Dilara Lokmanhekim ise rakibine waza-ari ile kaybetti. Müsabakaları Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal da takip etti.

GALATASARAYLI KELMENDİ ŞAMPİYON

Şampiyonanın ilk gününde kadınlar 52 kiloda tanıdık bir isim altın madalyaya uzandı. Dünya şampiyonu olan ve Galatasaray Kulübünde yarışan Kosovalı Majlinda Kelmendi, favori olduğu sıklette rakiplerine şans tanımadı.

48 kiloda ise Macar Eva Csernoviczki peş peşe ikinci kez Avrupa Şampiyonluğuna ulaştı. 57 kiloda ise Fransız Automne Pavia unvanını korumayı başardı.

Erkeklerde 60 kiloda 2012’nin şampiyonu Rus Beslan Mudranov yine altın madalya alırken, 66 kiloda Fransız Loic Korval zirveye çıktı.

TÜRKİYE İÇİN ÖZEL STAND

Avrupa Şampiyonası’nın ev sahibi Park&Suites Arena’da Türkiye için açılan özel stand ilgi çekti. Avrupa Judo Federasyonu’nun ilk kez düzenleyeceği “Judo Festivali” bu yıl 12-21 Mayıs tarihleri arasında Antalya Belek’te yapılacak. Bu dev organizasyon için aylardır çalışan Avrupa Judo Federasyonu, festivalin tanıtımı için Avrupa Şampiyonası’nda özel bir stand açtı. Şampiyona için buluşan judo dünyası ve seyirciler, bu stand sayesinde festivalle ve festivalin ev sahibi Antalya ile bilgi alabiliyor.

PAZAR GÜNÜ BİTİYOR

Montpellier’de düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda yarın Türkiye adına 73 kiloda Hasan Vanlıoğlu ve Bayram Ceylan minderde olacak. Cumartesi günü ise +78 kiloda Gülşah Kocatürk ve Kübra Kara mindere çıkacak. Türkiye, Pazar günü yapılacak takım müsabakalarında ise yarışmayacak.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER