ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 10:20

İzmir'e UEFA standartlarına uygun yeni stat


Bornova Belediyesi'nin projesini hazırladığı UEFA standartlarına uygun 10 bin kişilik Doğanlar Stadı'nın ihalesi yapıldı.
Bornova Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni stat Ankara Caddesi'ndeki Naldöken kavşağından kolaylıkla ulaşılabilen Doğanlar Hurdacılar Sitesi'nin karşısındaki 1410, 1412 ve 1607 sokaklar arasında kalan 21 bin 658 metrekare alanda yapılacak. UEFA standartlarındaki Doğanlar Stadı'nda 186 araçlık otopark bulunacak.
Statta 4 sporcu soyunma odası, 2 hakem odası, 4 antrenör odası, 2 ilkyardım odası, saha amiri odası, gözlemci odası, doping kontrol noktası, idari ofisler, personel soyunma odasının dışında temizlik ve malzeme odaları, seyirci tuvaletleri, seyirci fuayesi ve kafeteryası, basın fuayesi, basın toplantısı salonu, televizyon ve radyo anlatım odaları yer alacak.
10 bin seyirci kapasiteli yeni stadın ihalesi yapıldı, 1 ay içinde sonuçlanması bekleniyor. İhale şartnamesine göre 550 günde tamamlanması planlanan stadın yüzde 10'u 2013'te, yüzde 80'i 2014'te, kalan yüzde 10'luk bölümü de 2015 yılında bitirilecek.
Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, İzmir'in en önemli ihtiyaçlarından birinin, yeni ve modern bir futbol stadı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
"İzmir'in yeni stadyumunun Bornova'da olması gerektiğine karar verdik ve harekete geçtik. Ulaşım bakımından en kolay olacak noktayı seçip alanımızı belirledikten sonra proje çalışmalarını tamamladık. Yeni stadımızın ihalesini yapmış olmanın gururunu yaşıyoruz"
- İlk futbol Bornova'da oynandı
Öte yandan, Türkiye'de ilk futbol maçının Bornova çayırlarında oynandığı belirtiliyor. 1877 yılında İzmir'in Bornova çayırlarında futbol maçlarının yapıldığı tarih kayıtlarında yer alıyor. Bornova'ya yerleşmiş ve pek çoğu tütün ve pamuk ticaretiyle uğraşan İngiliz aileleri arasında Bornova çayırlarında futbol oynanmaya başlanmış.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER