ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 18:32

"İyi insan yetiştirerek de mutlu olabilirsiniz"


Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, futbol okulları yöneticilerine her dakika Messi, her dakika Ronaldo, Arda ve Emre Çolak yetişecek diye kendilerini paralamamalarını, iyi bir insan yetiştirerek de manevi tatminle mutlu olabileceklerini söyledi.

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, ‘Fatih Terim Genç Aslanlarını Arıyor’ projesi kapsamında Florya Metin Oktay Tesisleri'nde, Türkiye geneli ve yurtdışındaki sarı – kırmızılı kulübün futbol okulları yöneticileriyle bir araya geldi.

Futbol okullarının çalışmalarının derlendiği sinevizyon gösterisinin ardından söz alan Fatih Terim, yöneticilere yönelik konuşmada, gelecek hafta divan kurulu toplantısında çok önemli bir sunum yapacaklarını belirterek, Galatasaray’ın özellikle de futbolda gelişmesini tavanla birleşmesini halletmeleri gerektiğini dile getirdi.

Fatih Terim, futbol okullarının sadece ekonomik amaç taşımaması gerektiğini belirterek, "Futbol okullarından, futbol akademimize oradan da yukarıya doğru bu sirkülasyon sağlamamız lazım. Dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir çocuk hangi antrenmanı yapıyorsa buradaki çocuk da aynı antrenmanı yapacak. Oradaki hangi kaloriyi alıyorsa buradaki çocuk da aynı kaloriyi alacak. Bu birbirini tamamlayacak halkalar, bizim önümüzü açacaktır." şeklinde konuştu.

Hem milli takımlarda hem de Galatasaray'da bilimsel çalışmalar yaptıklarını anlatan Terim, "Birçok başarılı işi bilimle birlikte götürmüştük. Bu sadece Galatasaray akademisinde değil; futbol okullarına da bilimsel yöntemler getirerek başarıya ulaşacağız." dedi.

"HİÇ VAZGEÇEMEYECEĞİMİZ UNSUR, GALATASARAY ADI"

İlk geldiklerinde futbol okullarının kapanmasının söz konusu oluduğunu; ancak vazgeçemeyecekleri unsurlardan birinin de okulların adının Galatasaray olduğunu dile getiren tecrübeli teknik adam, "Bu okulların adında Galatasaray yazması ona yakışır olması demektir. Gerekirse sayısını arttırarak ve geliştirerek devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Terim, yeni bir yola yeni bir yöntemle girdiklerini kaydederek, "Burada Galatasaray ailesini geliştirmek, Galatasaraylı olan her yere hizmeti götürmek, bir çocuğu kaybetmemek amaç." diyen Terim, sözlerine şöyle devam etti:

"Önce insan; iyi bir insan yetiştirmenizi istiyorum. Hepimiz futbolcu istiyor; ama her saniye önemli futbolcular çıkmayabilir. Sizin sayenizde önemli insanlar çıkabilir; bu da bizim ilk hedefimiz. Sonra futbolcu olabilir, ondan sonra sporcu olabilir; buna hiç bir itirazımız yok. Bir tek şeyden hiç vazgeçemeyiz, iyi insan yetiştirmek bizim en önemli hedeflerimizden bir tanesi. Sizin de öyle olmasını istemenizi açıkçası bekliyorum."

İnsan yetiştirme felsefesini kendilerine prensip edinmelerini isteyen Terim, "Her dakika bir Messi her dakika Ronalda veya Arda, Emre Çolak yetişecek diye kendinizi paralamayın. Değişik oyuncular yetişebilir. 'Bu kadar kalitede olmadı' diye üzülmeyin. Bunun sonucunda insan yetiştirerek. Bence manevi olarak da kendinizi bu tatminle mutlu edebilirsiniz. Bu futbol projesinin küçük bir bölümü hepinize hayırlı olsun." diyerek sözlerini tamamladı.

Bu arada Fatih Terim'in ardından Galatasaray Futbol Akademisi Koordinatörü Müfit Erkasap, futbol okulu yöneticilerine projeyle ilgili bilgiler verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER