ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 09:45

İşte Çakır'ın notu!

İşte Çakırın notu!

Manchester United-Real Madrid maçında Nani’ye gösterdiği kırmızı kartla gündeme oturan Cüneyt Çakır, gözlemci Collina’dan 8.2 aldı.


Manchester United- Real Madrid maçında Nani’ye gösterdiği kırmızı kartla gündeme oturan FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır’a gözlemcisi Pierluigi Collina’nın 8.2 not verdiği öğrenildi.

Başta İngiliz ekibinin menajeri Alex Ferguson olmak üzere Manchester temsilcisinin büyük tepkisini çeken Çakır’ın, kırmızı karttan sonraki yönetimini tatminkar bulan, ancak geliştirilmesi gereken noktaları bulunduğuna dikkat çeken Collina’nın, bitiş düdüğünden sonra kendisini alkışlayarak protesto eden Manchesterli Ferdinand’a sarı kartını göstermeyen FIFA kokartlı hakemi uyardığı da bildirildi.

Dün akşam saatlerinde İstanbul’a gelen Çakır basın mensuplarının sorularını yanıtsız bıraktı.

UEFA Hakem Kurulu üyesi Jaap Uilenberg, iki Türk hakeminin Şampiyonlar ligi ikinci tur rövanş maçlarında görev yapmasının gurur verici olduğunu belirterek, “Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus’un geldiği nokta çok önemlidir. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Üç yıldır UEFA’nın Türkiye’den sorumlu eğitimcisi olarak görev yapan Uilenberg, Salı günü Merkez Hakem Kurulu’na gönderdiği mesajında, “Bundan sonra maçların nasıl gideceğini bilemeyiz. Ancak 2010 yılında aynı hakemler Şampiyonlar Ligi’nde eleme turu maçları yönetirken bugün en üst seviyede görev yapıyorlar. Çakır ve Aydınus’un gösterdiği performansa katkı sağlayan herkesi kutluyorum. Türk hakemliğinin son yıllarda yaptığı müthiş çıkış diğer örnek gösterilebilir” ifadelerini kullandı.

UZMANLAR NE DEDİ?

BIÇAKSIRTI BIR POZISYON

BÜLENT YAVUZ: Kabul edelim ki çok bıçak sırtı bir pozisyon. Sarı kart verse, “Bu harekete sarı mı olur?” denecekti. Kırmızı kart çıkardı, “Ağır bir karar” diyorlar. Maçın gözlemcisi Pierluigi Collina’ydı. Bakalım Collina pozisyon için ne diyecek? Cüneyt Çakır, Nani’yi tabanıyla Arbeloa’nın göğsüne yaptığı müdahale nedeniyle oyundan ihraç etti. Hakemin bu kararının desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

BENCE YANLIŞ

SERDAR TATLI: Bence yanlış ve çok ağır bir karar oldu. Nani topa bakıyor, Real Madrid’li oyuncu Arbeloa’yı görmüyor. Kasıt yok, karar hatalı. Hareket kontrolsüz olduğu için sarı kart gösterilebilir. Nani’nin gözü topta ve geriye bakmıyor, rakip oyuncuyu görmüyor. Havaya kalkan ayak rakibe temas ediyor. Doğrudan müdahalesi yok. Şiddet içermiyor, kötü niyet yok.

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER